Zapolska umierała w samotności, ale nie w całkowitej nędzy jak przypuszczano. W lwowskim mieszkaniu trzymała wartościowe przedmioty, na koncie zgromadziła pokaźną sumę pieniędzy, a spadkobiercom należały się tantiemy od wydawców. Pisarka, która była również cenioną krytyczką sztuki (i sama rysowała!), posiadała także sporą kolekcję obrazów, m.in. van Gogha, Gauguina, Denisa, Vuillarda. Artystkę pochowano na lwowskim cmentarzu Łyczakowskim, a na nagrobku wypisano wszystkie tytuły jej dzieł. "Moralność pani Dulskiej" była wielokrotnie wystawiana na deskach teatrów polskich i zagranicznych, doczekała się także kilku adaptacji filmowych. Ekranizacja z 1930 roku Bolesława Newolina była pierwszym polskim filmem dźwiękowym, jednak do dziś zachowała się jedynie kopia obrazu bez nagrań szumu rzeki czy gęgania gęsi.
Głośnym echem odbił się siedmiogodzinny spektakl "Z biegiem lat, z biegiem dni..." wyreżyserowany przez Andrzeja Wajdę w krakowskim Starym Teatrze w 1978 roku. Scenariusz przedstawienia napisała Joanna Olczak-Ronikier, brawurowo łącząc utwory młodopolskich i międzywojennych pisarzy, m.in. Boya-Żeleńskiego, Dąbrowskiej, Kadena-Bandrowskiego, Przybyszewskiego czy Zapolskiej (właśnie "Moralność pani Dulskiej" oraz "Sezonową miłość" i "Śmierć Felicjana Dulskiego"). Sukces widowiska zawierającego liczne odniesienia do współczesności skłonił reżysera do przeniesienia go na ekran. Premiera serialu odbyła się w 1980 roku.
Źródła: A. Janicka, "Sprawa Zapolskiej. Skandale i polemiki", Białystok 2013; A. Janicka, "Zapolska ironiczna. Rekonesans" [w:] "Ironia modernistów – studia", red. M. Bajko, Białystok 2018; E. Jędrzejko, "Elementy kresowe w języku Gabrieli Zapolskie" [w:] "Prace Językoznawcze", 19, Katowice 1991; K. Kłosińska, "Tajemnica zakładu Dulskich" [w:] "Teksty Drugie", 2015; G. Zapolska, "Moralność pani Dulskiej", wstęp Jan J. Jakubowski, Warszawa 1962; A. Zurli, "Szkło i brylanty. Gabriela Zapolska w swojej epoce", Warszawa 2016