Polski program kulturalny w Korei 2024
Choć Warszawę od Seulu dzieli prawie 8 tysięcy kilometrów, w 2024 roku połączy nas kultura! Z okazji 35. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską i Republiką Korei, Instytut Adama Mickiewicza ma zaszczyt zaprosić na polski program kulturalny w Korei Południowej. Polscy artyści zaprezentują różnorodne projekty z takich dziedzin jak film, muzyka czy sztuki wizualne. Do zobaczenia!
Wydarzenia w ramach polskiego programu kulturalnego będą się odbywały od sierpnia 2024 do stycznia 2025. Do najważniejszych należy premierowa wystawa w Polskim Pawilonie na Gwangju Biennale czy pierwszy w historii przegląd polskiej animacji i sztuki wideo w Korei. Informacje o wydarzeniach, wywiady z artystami, opisy kuratorskie i wiele więcej będzie można znaleźć na stronie Culture.pl/kr.
Format wyświetlania obrazka
standardowy [760 px]
Polski Pawilon na 15. Gwangju Biennale
15. Gwangju Biennale: 7 września – 1 grudnia 2024
Partnerami Polskiego Pawilonu na Gwangju Biennale są Centrum Sztuki WRO, Ambasada RP w Seulu, Leeleenam Studio, miasto Wrocław oraz Paju Typography Institute.
Wystawa "Przyjemności katastematyczne", przygotowana przez kuratora sztuki nowych mediów – Pawła Janickiego z Centrum Sztuki WRO, prezentuje prace polskich artystów (Przemysława Jasielskiego, IP Group, Alicji Klich, Macieja Markowskiego) i jednej ukraińskiej artystki (Madiny Mahomedovej) w przestrzeni Leeleenam Studio w mieście Gwangju. Sztuka mediów stanie się w tym projekcie przestrzenią do wyrażania emocji i wspólnego bycia, miejscem dialogu rozmaitych kultur, gdzie obrazy przeszłości splotą się z doświadczeniami teraźniejszości i wizjami świata, który nadejdzie.
Z kolei od 7 września 2024 na wystawie głównej 15. edycji Gwangju Biennale prezentowana będzie instalacja "Dream House" Agaty Ingarden. Mieszkająca na stałe w Paryżu artystka została zaproszona do udziału w Biennale przez dyrektora artystycznego Nicolasa Bourriaud. Rzeźbiarka, autorka instalacji i filmów w projekcie "Dream House" zbada życie i historie pięciu postaci, ich doświadczeń, marzeń i oczekiwań, wokół których zbuduje świat multimedialnych rzeźb i instalacji dźwiękowych.
Polskie reżyserki – ich kino i punkt widzenia
Polski Festiwal Filmowy w Seulu: 25 września – 6 października 2024
Przed nami już 6. edycja Polskiego Festiwalu Filmowego, którego tematem będą filmy wybitnych reżyserek. Pokazane zostaną obrazy Agnieszki Holland, Jagody Szelc, Małgorzaty Szumowskiej, Anny Kazejak, Agnieszki Smoczyńskiej oraz Anny Zameckiej. Planowane są spotkania z gośćmi specjalnymi, którzy opowiedzą o narracji kobiet w świecie kina. Pokazy filmowe odbędą się w i Cinematheque Seoul Art Cinema w Seulu. Polski Festiwal Filmowy organizowany jest od 2019 roku we współpracy z Ambasadą RP w Seulu i Cinematheque Seoul Art Cinema.
Muzyka klasyczna, awangardowa i jazz
Seoul International Music Festival: 18 października 2024
Koncert z udziałem światowej sławy wiolonczelisty Arto Norasa oraz polskich muzyków otworzy Seoul International Music Festival. Artyści wystąpią 18 października 2024 w IBK Chamber Hall w Seoul Arts Center. W programie koncertu znajdą się utwory Karola Szymanowskiego, Wojciecha Kilara oraz Krzysztofa Pendereckiego. Koncert otwarcia będzie kolejną odsłoną współpracy z Seoul International Music Festival, którego dyrektorem artystycznym jest Jeajoon Ryu, koreański kompozytor oraz wieloletni uczeń Krzysztofa Pendereckiego.
Jarasum Jazz Festival: 18-20 października 2024
Największy, plenerowy festiwal jazzowy w Korei – Jarasum Jazz Festival – odbędzie się w dniach 18-20 października 2024 roku. Po 12 latach od poprzedniej obecności na festiwalu, Instytut Adama Mickiewicza będzie miał zaszczyt ponownie zaprezentować tam nietuzinkowych artystów. W festiwalu udział wezmą: Leszek Możdżer, który wystąpi na największej scenie festiwalu, Immortal Onion z Michałem Janem, Kinga Głyk z zespołem oraz zespół Błoto.
Tournée orkiestry Sinfonia Varsovia: 26-27 listopada 2024
Sinfonia Varsovia, polska orkiestra symfoniczna z siedzibą w Warszawie, ruszy w trzecią już trasę koncertową po Republice Korei. W ramach obchodów 35. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych odbędą się dwa koncerty. Pierwszy koncert odbędzie się 26 listopada 2024 w Daegu na Festiwalu World Orchestra Series. Dzień później muzycy wystąpią w Seoul Arts Center w stolicy kraju. W programach występów znajdą się m.in. utwory "Mała suita" Witolda Lutosławskiego, "Rapsodia litewska op.11" Mieczysława Karłowicza i "Orawa" Wojciecha Kilara.
Animacja i sztuka wideo
Przegląd polskiej animacji i sztuki wideo w MMCA w Seulu: 6 grudnia 2024 – 11 stycznia 2025
W tym roku po raz pierwszy w Republice Korei odbędzie się przegląd polskiej animacji i sztuki wideo. Jego gospodarzem będzie prestiżowe National Museum of Modern and Contemporary Art (MMCA), najważniejsza instytucja promująca sztukę współczesną i nowoczesną w Seulu. Filmy zostaną zaprezentowane w pięciu piątkowo-sobotnich blokach:
- Awangardowa animacja i eksperymenty formalne (6-7 grudnia 2024)
- Sztuka do kina / sztuka jest kobietą (13-14 grudnia 2024)
- Filmy pełnometrażowe (20-21 grudnia 2024)
- Pomiędzy sztuką i filmem współcześnie (3-4 stycznia 2025)
- Pomiędzy sztuką i filmem współcześnie (10-11 stycznia 2025)
Pokazane zostaną produkcje, które powstawały na przecięciu dwóch dyscyplin – filmu i sztuk wizualnych, od lat 30. XX wieku do dziś. Projekcje uzupełnią komentarze kuratorów, prelekcje na żywo oraz spotkania z twórcami.
Polski program kulturalny w Republice Korei to sześć miesięcy świętowania, kilkadziesiąt projekcji filmowych, dziesięć koncertów oraz wystawa, które odbędą się w pięciu miastach w Korei. Instytut Adama Mickiewicza serdecznie zaprasza do udziału w wydarzeniach. Do zobaczenia!