Kwartet Śląski powstał w 1978 jako zespół studentów Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.
W skład Kwartetu Śląskiego wchodzą: Szymon Krzeszowiec – I skrzypce (do 1998 roku tę funkcję sprawował Marek Moś), Arkadiusz Kubica – II skrzypce, Łukasz Syrnicki – altówka, Piotr Janosik – wiolonczela. Kwartet narodził się w 1978 roku jako zespół studentów Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.
Nazwa ukształtowała się w 1980 roku, kiedy to dostaliśmy zaproszenie na festiwal do Lusławic – wspominał w II Programie Polskiego Radia wspołzałożyciel kwartetu Arkadiusz Kubica – Zastanawialiśmy się nad takimi nazwami jak "appasionato" czy "allegro vivace". Podczas obiadu w Wierzynku, muzykolog Krzysztof Droba (1946–2018), podrzucił nam pomysł, żebyśmy przyjęli nazwę Kwartet Śląski, bo to się będzie wszystkim dobrze kojarzyło.
Kwartet Śląski to jeden z czołowych polskich zespołów kameralnych. W pierwszych latach istnienia doskonalił swoje umiejętności pod kierunkiem muzyków takich kwartetów jak LaSalle, Amadeus, Juilliard, Smetana czy Alban Berg.
Dziś Kwartet Śląski cieszy się międzynarodową sławą, koncertując na estradach większości krajów europejskich oraz w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Meksyku, Japonii, Chinach i Korei Południowej. Występował w tak renomowanych salach jak Concertgebouw w Amsterdamie, Konzerthaus w Wiedniu, De Singel w Antwerpii, Schauspielhaus w Berlinie, Tivoli w Kopenhadze, Salle Pleyel w Paryżu, Carnegie Hall w Nowym Jorku, Jordan Hall w Bostonie, Hoam Art Hall w Seulu czy Bellas Artes w Mexico City.
César Franck – Kwintet fortepianowy f–moll - cz.I (Silesian String Quartet / Kwartet Śląski)
Zespół ma w swoim repertuarze kanon arcydzieł literatury kameralnej, równocześnie poświęcając wielką uwagę dziełom kompozytorów naszych czasów. Ważnym elementem repertuaru śląskich kameralistów jest muzyka kompozytorów polskich. Wykonują utwory m.in.: Rafała Augustyna, Grażyny Bacewicz, Henryka Mikołaja Góreckiego, Anny Ignatowicz, Eugeniusza Knapika, Zygmunta Krauzego, Andrzeja i Grażyny Krzanowskich, Hanny Kulenty, Aleksandra Lasonia, Marka Stachowskiego, Pawła Szymańskiego i Juliusza Zarębskiego. Muzycy Kwartetu Śląskiego co roku prawykonują kilka utworów kompozytorów polskich i zagranicznych.
Śląscy kameraliści mają bardzo bogaty dorobek fonograficzny. Nagrywają muzykę wielu epok, koncentrując się na muzyce polskiej ostatniego trzydziestolecia. Nagrania zespołu można znaleźć na ponad 40 płytach wydanych przez takie wytwórnie, jak ECM, EMI Poland, Olympia, CD Accord czy Radio Katowice. Trzy z nich otrzymały nagrodę polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyk za najlepsze nagranie muzyki kameralnej.
Od 1993 roku zespół jest organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej "Kwartet Śląski i jego goście", którego dotychczasowych 20 edycji zgromadziło na estradach festiwalu dziesiątki wybitnych artystów z kraju i zagranicy. Kwartet Śląski jest także laureatem wielu nagród oraz odznaczeń. Spośród najważniejszych należy wymienić Złoty Krzyż Zasługi (1999), Orfeusz za najlepsze wykonanie utworu polskiego kompozytora podczas festiwalu Warszawska Jesień (2002), Złota Odznaka Honorowa za zasługi dla Województwa Śląskiego (2005), odznaka Zasłużony Kulturze Gloria Artis (2008).
Roman Padlewski - Kwartet smyczkowy nr 2 - cz.I (Silesian String Quartet / Kwartet Śląski)
Wybrana dyskografia:
- Kwartet Śląski i przyjaciele (Wojciech Świtała, Małgorzata Wasiucionek, Krzysztof Lasoń, Polish Cello Quartet) "Grażyna Bacewicz: The Two Piano Quintets, Quartet for Four Violins, Quartet for Four Cellos" (Chandos, 2018)
- "Mieczysław Weinberg: String Quartets vol. 2" (CD Accord, 2017)
- Kwartet Śląski i Piotr Sałajczyk, "Mieczysław Weinberg: String Quartet no. 7 + Piano Quintet" (CD Accord, 2016)
- "Grażyna Bacewicz: Complete String Quartets" (Chandos, 2016)
- Kwartet Śląski i Piotr Sałajczyk, "Krzysztof Meyer: Piano Quartet / Piano Quintet" (Naxos, 2015)
- "Mistrz i uczeń. Szabelski, Górecki, Knapik" (Fundacja Musica pro Bono, 2014)
- "Pokolenie stalowowolskie" (Firma Pro Novum, 2011)
- "Aleksander Tansman. Od tria do oktetu" (Stowarzyszenie Promocji ultury im. Aleksandra Tansmana, 2009)
- Kwartet Śląski i Agata Zubel,"Andrzej Kranowski in memoriam" (Fundacja Musica Pro Bono, 2008)
- "Henryk Mikołaj Górecki. Kwartety smyczkowe" (EMI, 2008)
- Kwartet Śląski i inni wykonawcy, "Helena Tulve. Lijnen" (ECM, 2008)
- "Paweł Szymański. Muzyka kameralna" (EMI, 2006)
- "Andrzej Panufnik, Andrzej Krzanowski" (Polskie Radio Katowice, 2003)
- Kwartet Śląski i inni wykonawcy, "Stefan Wolpe. Quartets Cantata" (cpo, 1997)
- "Aleksander Tansman. Complete Music for String Quartet" (Etcetera Records, 1992)
kwartet smyczkowy
zespół muzyczny
wykonawcy