Dyrygent, dyrektor artystyczny orkiestry kameralnej AUKSO od momentu jej powstania. Wybitny skrzypek i kameralista, wykładowca Akademii Muzycznej w Katowicach.
Urodził się 3 grudnia 1956 roku w Piekarach Śląskich. Muzyczne wykształcenie zdobywał w Bytomiu i Katowicach, jego pedagogami byli Kazimierz Dębicki i Andrzej Grabiec. Był założycielem i wieloletnim prymariuszem Kwartetu Śląskiego – zespołu, który w krótkim czasie stał się jednym z najwybitniejszych kwartetów smyczkowych w Europie. W 1998 roku założył Orkiestrę Kameralną Miasta Tychy AUKSO, której do dziś jest dyrektorem artystycznym. Pod jego kierunkiem zespół osiągnął wysoki poziom artystyczny i jest obecnie zaliczany do europejskiej czołówki kameralnych orkiestr. Moś jest także dyrektorem artystyczym festiwalu "Letnia Filharmonia AUKSO" (od 2000 roku) oraz pierwszym dyrygentem Elbląskiej Orkiestry Kameralnej (od 2013 roku).
Z Kwartetem Śląskim występował na najbardziej prestiżowych festiwalach i najznakomitszych estradach świata, m.in. w Koncerthaus w Wiedniu, Concertgebouw i Ijsbreker w Amsterdamie, Vredenburg w Utrechcie, Schauspielhaus w Berlinie, Tivoli w Kopenhadze, Tonhalle w Düsseldorfie, De Singel w Antwerpii, Merkin Hall w Nowym Jorku i Jordan Hall w Bostonie. Dokonał z zespołem również około 30 prawykonań utworów kompozytorów polskich i zagranicznych. Wiele z tych kompozycji było dedykowanych Kwartetowi Śląskiemu. Płyty, które Moś nagrał wraz z zespołem, dwukrotnie zdobywały Nagrodę Polskiego Przemysłu Fonograficznego "Fryderyk". W 1995 roku był to monograficzny album z utworami Henryka Mikołaja Góreckiego, a 1997 roku – nagranie kwartetów Karola Szymanowskiego i Witolda Lutosławskiego (album zdobył również tytuł "Płyty Roku" przyznawany przez magazyn "Studio"). Zespół z Markiem Mosiem w roli pierwszego skrzypka dokonał także wielu nagrań archiwanych dla Polskiego Radia i Telewizji, a także dla firm fonograficznych (CD Accord, Olympia, Partridge, Thesis, Wergo).
Powołana przez Marka Mosia Orkiestra AUKSO otrzymała Nagrodę "Fryderyk" w 2011 roku za zrealizowany wspólnie z Januszem Olejniczakiem album "Chopin" oraz w 2015 roku za płytę "Kilar/Moś/Aukso" zawierającą m.in. pierwsze fonograficzne nagranie "II Koncertu fortepianowego" Wojciecha Kilara.
Marek Moś jest również laureatem wielu konkursów, m.in. Konkursu Muzyki Współczesnej w Krakowie (1979) i Międzynarodowej Trybuny UNESCO w Paryżu (1984, 1988). Orzymał także dwukrotnie nagrodę Związku Kompozytorów Polskich (1994, 2005), Srebrny Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" (2005), Nagrodę Marszałka Województwa Śląskiego (2005) oraz Medal Roku Lutosławskiego za wybitny wkład w upowszechnienie muzyki i wiedzy o kompozytorze (2014). W roku 2009 nadano mu honorowe obywatelstwo miasta Tychy.
Poza intensywną działalnością koncertową i nagraniową Marek Moś wykłada również w Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach.
Źródło: Polskie Centrum Informacji Muzycznej. Aktualizacja: maj 2016.
dyrygent
skrzypek
aukso
elbląska orkiestra kameralna