Konkurs architektoniczny na projekt głównego dworca kolejowego w Katowicach rozstrzygnięto w 1959 roku. W skład jury, poza przedstawicielami Dyrekcji Okręgowych Kolei Państwowych w Katowicach i Ministerstwa Kolei, weszli cenieni już wtedy architekci: Juliusz Dumnicki, Aleksander Franta, Jerzy Gottfried, Lech Kadłubowski, Zbigniew Ihnatowicz, Stanisław Rychłowski, Tadeusz Teodorowicz-Todorowski, Zbigniew Wacławek. Konkurs był zamknięty – oznacza to, że do udziału w nim zaproszono siedem zespołów, które w opinii inwestora miały szansę poradzić sobie z tym bardzo złożonym zadaniem. Wśród poddanych pod ocenę prac znalazły się propozycje m.in. Romualda Gutta, Arseniusza Romanowicza i Piotra Szymaniaka, Juliana Duchowicza i Zygmunta Majerskiego czy zespołu Czesława Koteli, Ireny Koteli, Jerzego Winnickiego i Zygmunta Winnickiego. Jak się jednak okazało, nie miały żadnych szans z projektem zgłoszonym przez warszawskich architektów, Wacława Kłyszewskiego, Jerzego Mokrzyńskiego i Eugeniusza Wierzbickiego. Ich praca (oznaczona numerem 3) wyróżniała się tak bardzo, że sąd konkursowy zdecydował w ogóle nie przyznawać nagród drugiej i trzeciej. W uzasadnieniu werdyktu napisano: „Praca nr 3 wybitnie wyróżnia się spośród innych opracowań, dając kompleksowe rozwiązanie właściwe dla realizacji. Pozostałe prace, wnosząc jedynie wartościowe rozwiązanie poszczególnych elementów, pozostają w poważnym dystansie do walorów pracy nr 3”.