Bazylika Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach
Jej elipsoidalny kształt kojarzy się z okrętem, na którym ufający Bożemu Miłosierdziu znajdą schronienie (współczesna Arka Przymierza). Bazylikę wybudowano w latach 1999-2002, a projekt prof. Witolda Cęckiewicza z Politechniki Krakowskiej osobiście zaaprobował papież Jan Paweł II.
Przy wejściu do świątyni umieszczono kamień węgielny z Golgoty. Za kamiennym ołtarzem widać złotą kulę ziemską, będącą tabernakulum. Otacza ją targany wiatrem krzew symbolizujący niespokojną rzeczywistość naszych czasów (choć niektórzy upatrują w nim raczej gorejący krzew). W dolnej części dwupoziomowej bazyliki znajdują się ułożone promieniście kaplice – ich wystrój jest darem kościołów: włoskiego, węgierskiego, greckokatolickiego z Polski i Ukrainy, niemieckiego, słowackiego.
Krakowskie Łagiewniki stały się światową stolicą kultu Miłosierdzia Bożego, odwiedzaną przez ponad milion wiernych rocznie. Świątynia jest częścią Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Przynależy do niego m.in. neogotycki klasztor z kaplicą św. Józefa, gdzie znajduje się słynący łaskami obraz Jezusa Miłosiernego i relikwie siostry Faustyny, a także 77-metrowa wieża, z której na wysokości ponad 40 m można oglądać panoramę Krakowa (przy dobrej widoczności uda się nawet dostrzec Tatry).
Autorka: Agnieszka Warnke, luty 2016, aktualizacja: AC, lipiec 2018