Ulica Piotrkowska
4,2 km – tyle mierzy ulica Piotrkowska w Łodzi. Choć są w Polsce ulice znacznie dłuższe, stanowią zwykle trasy wyjazdowe z miast, są położone na ich obrzeżach. Piotrkowska – zwana potocznie "Pietryną" znajduje się w ścisłym centrum, częściowo zamieniona w deptak jest najważniejszym miejscem spotkań, zakupów, spędzania czasu. Przy Piotrkowskiej działają setki sklepów, restauracji, kawiarni, co czyni ją jedna z najdłuższych handlowych ulic Europy (jeszcze nie tak dawno temu ta łódzka arteria była celem wypraw na zakupy mieszkańców Warszawy!). Nie mniejszą niż sklepy atrakcją Piotrkowskiej jest jej zróżnicowana zabudowa – znaleźć tu można m.in. zdobne pałace, XIX-wieczne kamienice, nowoczesne modernistyczne pawilony i postmodernistyczne bloki.
Stajnia dla jednorożców
Na skrzyżowaniu Piotrkowskiej z Aleją Adama Mickiewicza, tuż obok popularnego domu handlowego Central w 2015 roku powstało tramwajowe centrum przesiadkowe. Nad gromadzącym kilka linii tramwajowych węzłem powstała rozległa wiata, chroniąca pasażerów przed deszczem, słońcem czy wiatrem. Zaprojektowana przez Jana Gałeckiego konstrukcja (wybrana w drodze konkursu architektonicznego) wzbudziła skrajne emocje: jedni ją znienawidzili, innych wprawiła w zachwyt. Inspirowane zdobnymi formami secesyjnymi, miękko wyginające się, smukłe słupy dźwigają wykonane ze specjalnej membrany dach i ściany boczne. I one otrzymały dekoracyjne formy – są częściowo pomalowane w kolorowe wzory geometryczne, nasuwające skojarzenia z secesyjnymi witrażami. Balansujący na granicy kiczu, ale zarazem funkcjonalny i praktyczny obiekt łodzianie nazywają "stajnią dla jednorożców". Za sprawą fantazyjnego, nawet bajkowego kształtu obiekt – choć jest tylko przystankiem tramwajowym – stał się zarazem jedną z turystycznych atrakcji.
Willa Leopolda Kindermanna
Iconic Houses – to tworzona od 2012 roku lista najważniejszych pod względem architektonicznym domów na świecie. Wymyśliła ją założona w Amsterdamie fundacja, a tworzy międzynarodowa społeczność ekspertów i znawców architektury. Na liście są realizacje Le Corbusiera, Antonio Gaudiego, Franka Lloyda Wrighta, Adolfa Loosa czy Ericha Mendelsoha. W 2015 roku na listę trafił pierwszy budynek z Polski. To willa Leopolda Kindermanna, zbudowana w latach 1902-1903 według projektu Gustawa Landau-Gutentegera przy ulicy Wólczańskiej w Łodzi. Budynek uważa się za jeden z najdoskonalszych przykładów secesji w architekturze, zrealizowany według idei Gesamtkunstwerk, gdzie forma architektoniczna dekoracje, detale, a także układ i sposób wykończenia wnętrz podporządkowane są jednej, spójnej stylistyce. W łódzkiej willi dominują motywy roślinne – jabłonie, winorośl, kasztanowce, kwiaty – ich ozdobne formy są integralnym elementem architektury tego wyjątkowo pięknego domu.