Pisze i walczy wierszem. Od kilku lat obecna na scenie slamowej i performatywnej Sikora w 2020 roku wydała pierwszy tomik "Instrukcję dla ludzi nie stąd". To twórczość zaangażowana, a nie tylko biernie spoglądająca na rzeczywistość. Sikora buntuje się, broni, obawia, oskarża i pyta:
czy grożą nam kody kreskowe
czy zet to wyraz
czy eksperymenty w sztuce są potrzebne
[…]
czy psy płaczą
czy będę szczęśliwy quiz
[fragment utworu "głowy w google"]
Jej poezja jest zabarwiona gorzką ironią i gniewem. Rwane obrazy są intensywne i niełatwe w odbiorze, pulsują znaczeniami, ewoluują w czasie. Niektóre wiersze były wcześniej publikowane w magazynach literackich, a na potrzeby tomu część została zmodernizowana. W rozmowie z Agnieszką Budnik (kulturaupodstaw.pl) poetka mówiła:
Piszę kompulsywnie. Zapisuję rwane frazy, kleję to później najlepiej w pociągu. Prawie wszystkie wiersze powstały na trasie Poznań – Wieruszów.
I dalej:
Chciałam, aby każdy wiersz był stroboskopem, który wrzuci czytelnika w tryb migania. To książka-teledysk lub książka-dokument, która fleszami z Syrii czy niechcianej inicjacji seksualnej przedłuży trwanie w pamięci.
W Wieruszowie się urodziła, w Poznaniu mieszka. Tworzy najczęściej w podróży i przyznaje, że jej "idiom poetycki ukształtowała i wciąż kształtuje samotność w tłumie". Jest finalistką projektu Biura Literackiego Połów 2018, w 2020 roku została nominowana do Paszportów Polityki. W "Instrukcji dla ludzi nie stąd" z łatwością przeskakuje między niełatwymi tematami (wykluczenie i nietolerancja, prawa kobiet, dzieci i zwierząt, konsumpcjonizm, konflikt zbrojny, rynek pracy) oraz miesza języki dyskursów (reklamy, religijny, militarny, mediów społecznościowych). Utwór zatytułowany "szukam copywritera do opisu kategorii wózków dziecięcych" zaczyna się tak: "mali chłopcy z aleppo mają po siedemdziesiąt lat, dziewczynki wożą ich ciała zamiast lalek, przykrywają kamieniami". Sikora opowiada się za wolnością w każdym wymiarze, a czytelnikowi podsuwa wiele tropów interpretacyjnych. Debiutanckim tomem poezji rezerwuje sobie strategiczne miejsce na literackiej scenie.
Anna Sudoł