W dniach od 15 do 22 lutego 2008 odbędzie się we Wrocławiu 26. Festiwal Polskiej Muzyki Współczesnej "Musica Polonica Nova".
Planowana jest prezentacja wydarzeń muzycznych najwyższej rangi: opera Joanny Bruzdowicz, dramat muzyczny Tadeusza Bairda i balet Rafała Augustyna (projekty przygotowuje Opera Wrocławska), 3 koncerty symfoniczne (Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia pod dyr. Jerzego Maksymiuka, Orkiestra Akademii Beethovenowskiej pod dyr. Michała Dworzyńskiego, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii im. W. Lutosławskiego pod dyr. Jacka Kaspszyka); liczne koncerty kameralne w wykonaniu m. in.: Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy AUKSO, Zespołu Śpiewaków Miasta Katowice "Camerata Silesia", Kwartetu Śląskiego, Lutosławski Quartet, Wrocławskiej Orkiestry Kameralnej "Leopoldinum"; recitale, w tym klawesynowy - w wykonaniu Małgorzaty Isphording, fletowy - w wykonaniu Łukasza Długosza i fortepianowy - w wykonaniu Lutosławski Piano Duo, koncert muzyki elektroakustycznej.
Koncerty odbywać się będą w najlepszych i najpiękniejszych salach koncertowych Wrocławia: Opera Wrocławska, Filharmonia Wrocławska, Oratorium Marianum, Aula Leopoldyńska i innych.
Festiwalowi "Musica Polonica Nova" będzie towarzyszył Internetowy Festiwal Dzwonków - nowatorskie, niezwykłe wydarzenie o zasięgu międzynarodowym, z którego przy poprzedniej edycji skorzystało w ciągu 6 dni ok. 500 000 osób z całego świata: z festiwalowej strony internetowej i wap.musicapolonicanova.pl, pobierano bezpłatnie sygnały na telefony komórkowe, skomponowane przez Wojciecha Kilara, Henryka Mikołaja Góreckiego, Pawła Mykietyna i innych.
Program
**a** 15 lutego 2008, piątek, godz. 19:00, Opera Wrocławska, ul. Świdnicka 35. Spektakl inauguracyjny
W programie: Tadeusz Baird, Jutro (premiera) - kierownik muzyczny Tomasz Szreder, inscenizacja i reżyseria Ewelina Pietrowiak; Joanna Bruzdowicz, Kolonia karna, kierownik muzyczny Tomasz Szreder, inscenizacja i reżyseria Marek Weiss-Grzesiński.
**a** 16 lutego 2008, sobota, godz. 17:00, Oratorium Marianum, pl. Uniwersytecki 1. Koncert kameralny w ramach obchodów 60-lecia Akademii Muzycznej we Wrocławiu
Wykonawcy: Irena Olkiewicz - kontrabas, Andrzej Jungiewicz - fortepian, Magdalena Blum - fortepian, Jarosław Pietrzak - skrzypce.
W programie: Dagmara Jack, The Presistence of Memory na kontrabas solo, Krystian Kiełb. Entrope na kontrabas solo (prawykonanie polskie), Benedykt Konowalski, Loch Ness na kontrabas z fortepianem, Jan Antoni Wichrowski, Second Sonata na skrzypce i fortepian, Krystian Kiełb, Aeras szkice aforystyczne na skrzypce solo (prawykonanie), Mikołaj Górecki, 2. Sonata na skrzypce i fortepian.
**a** 16 lutego 2008, sobota, godz. 19:30, Filharmonia Wrocławska, ul. Piłsudskiego 19
Wykonawcy: Orkiestra Akademii Beethovenowskiej, Michał Dworzyński - dyrygent, Michał Micker - altówka, Jan Kalinowski - wiolonczela.
W programie: Krzysztof Penderecki, Przebudzenie Jakuba, Paweł Hendrich, Metasolidus (prawykonanie), Michał Moc, Stuntmans na orkiestrę (prawykonanie), Tomasz Praszczałek, Koncert na altówkę i orkiestrę (prawykonanie), Maciej Jabłoński, Deja vu (prawykonanie), Marek Stachowski, Z Księgi Nocy III.
**a** 17 lutego 2008, niedziela, godz. 17:00, Opera Wrocławska, ul. Świdnicka 35
W programie: Rafał Augustyn, Rękopis [...], Figle szatana, R. Augustyn, St. Moniuszko, A. Münchheimer. Choreografia i reżyseria Ewelina Sojecka, kierownictwo muzyczne - Tadeusz Zathey, scenografia - Małgorzata Słoniowska.
**a** 17 lutego 2008, niedziela, godz. 20:00, Filharmonia Wrocławska, ul. Piłsudskiego 19
Wykonawcy: Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, Jerzy Maksymiuk - dyrygent, Krzysztof Fiedukiewicz - fagot, Maciej Grzybowski - fortepian, Cezary Duchnowski - media elektroniczne, Marcin Rupociński - media elektroniczne.
,br>W programie: Robert Kurdybacha, Ainulindalë wg Silmarillion J.R.R. Tolkiena (prawykonanie - utwór został zrealizowany przy pomocy funduszu stypendialnego ze środków finansowych budżetu Województwa Dolnośląskiego), Kazimierz Serocki, Pianophonie, Andrzej Panufnik, Koncert fagotowy, Paweł Mykietyn, 2. Symfonia/
**a** 18 lutego 2008, poniedziałek, godz. 17:00, Oratorium Marianum, pl. Uniwersytecki 1
Wykonawcy: Zespół Śpiewaków Miasta Katowice "Camerata Silesia", Anna Szostak - dyrygent, Andrzej Bauer - wiolonczela.
W programie: Ryszard Mieczysław Klisowski, Gloria á 8 voci per coro misto (prawykonanie), Lidia Zielińska, Z ogrodu nauk na chór i CD, Zbigniew Kozub, Erotyki na chór mieszany do słów Bolesława Leśmiana: Pieszczota, Bartłomiej Krcha, Madrygały na chór mieszany do słów Marzeny Brody: Pierwszy śnieg, Stanisław Krupowicz, ...everything that lives is holy... do fragmentu poematu America Williama Blake'a na chór a capella, Marcin Bortnowski, Interrogavi terram na głosy i wiolonczelę (prawykonanie), Ryszard i Aleksander Gabrysiowie, Glorietta na głosy i taśmę.
**a** 18 lutego 2008, poniedziałek, godz. 19:30, Filharmonia Wrocławska, ul. Piłsudskiego 19
Wykonawcy: Wrocławska Orkiestra Kameralna "Leopoldinum", Ernst Kovacic - dyrygent, Anna Maria Staśkiewicz - skrzypce, Linda Jankowska - skrzypce.
Wykonawcy: Bartosz Kowalski-Banasewicz, The Study of Space II, Ryszard Osada, Muzyka Jesienna, Hanna Kulenty, Breathe, Zygmunt Krauze, Rhapsod, Sławomir Czarnecki, Concerto Liliowe koncert na dwoje skrzypiec i orkiestrę kameralną.
**a** 18 lutego 2008, poniedziałek, godz. 22:00, Aula Leopoldyńska, pl. Uniwersytecki 1
Wykonawcy: Lutosławski Quartet - Radosław Pujanek, Marcin Markowicz, Artur Rozmysłowicz, Maciej Młodawski.
W programie: Edward Sielicki, Cztery tańce na kwartet smyczkowy, Leszek Wisłocki, 12. Kwartet smyczkowy pamięci Jana Pawła II (prawykonanie), Barbara Kaszuba, 2. kwartet smyczkowy (prawykonanie), Michał Prynda, 1. kwartet smyczkowy (prawykonanie), Marcin Markowicz, 1. kwartet smyczkowy (prawykonanie), Jan Duszyński, Drugi kwartet smyczkowy (prawykonanie).
**a** 19 lutego 2008, wtorek, godz. 17:00, Oratorium Marianum, pl. Uniwersytecki 1. Koncert promocyjny Polskiego Wydawnictwa Muzycznego i DUX Recording Producers z okazji wydania najnowszej płyty CD "Per clavicembalo moderno"
Wykonawcy: Goska Isphording - klawesyn.
W programie: Ewa Trębacz, Chordochromie I&III na klawesyn i taśmę, Marta Ptaszyńska, Touracou na klawesyn, Hanna Kulenty, E for E na klawesyn, Anna Jędrzejewska,Elementaries: Blue na klawesyn i taśmę, Marcel Chyrzyński, Reflection No. 2 na klawesyn, Wojciech Widłak, Chromatic Fantasy "The Son Is Scrumptious" na klawesyn, Zbigniew Bargielski, Le cristal flamboyant na klawesyn i taśmę.
**a** 19 lutego 2008, wtorek, godz. 19:30, Filharmonia Wrocławska, ul. Piłsudskiego 19
Wykonawcy: Orkiestra Kameralna Miasta Tychy AUKSO, Marek Moś, - dyrygent, Łukasz Długosz - flet, Lutosławski Piano Duo - fortepiany, Cezary Duchnowski - komputer.
W programie: Andrzej Kwieciński, no. 27, 1950, Cezary Duchnowski, Rzeczywistość na rozciągniętych szelkach z okna. Jerzy Kornowicz, Four streams for strings, Zbigniew Bujarski, La danza per AUKSO, Piotr Moss, Elegia IV na smyczki (prawykonanie), Grażyna Pstrokońska-Nawratil, Como el sol e la mar.
**a** 20 lutego 2008, środa, godz. 17:00, Aula Leopoldyńska, pl. Uniwersytecki 1. Koncert kameralny w ramach obchodów 60-lecia Akademii Muzycznej we Wrocławiu
Wykonawcy: Gabriela Szendzielorz - fortepian, Anna Rutkowska-Schock - fortepian, Michał Micker - altówka.
W programie: Romuald Twardowski, Campane I z cyklu Symfonie dzwonów, Katarzyna Stępniewska, Dzwony jesienne (prawykonanie), Wiesław Cienciała, Dist. Bells (część I )(prawykonanie), Piotr Radko, Etiuda dzwonków z cyklu 7 Miniatur, Dobromiła Jaskot, Res (prawykonanie), Andrzej Dziadek, Dzwony, Zbigniew Bargielski, Dolina tęczowych dzwonów (prawykonanie), Jan Astriab, Sonata na altówkę i fortepian, Ryszard Kwiatkowski, Sonata na altówkę i fortepian, Kazimierz Jurdziński, Sonata na altówkę i fortepian.
**a** 20 lutego 2008, środa, godz. 19:30, Oratorium Marianum, pl. Uniwersytecki 1. Recital fletowy
Wykonawcy: Agata Kielar - flet, Łukasz Długosz - flety, Andrzej Jungiewicz - fortepian.
W programie: Monika Kędziora, Melodia na dwa flety (prawykonanie), Tadeusz Szeligowski, Sonata na flet i fortepian, Sebastian Ładyżyński, just breathe na flet solo (prawykonanie), Jacek Rogala, Litoral na flet i fortepian, Tadeusz Wielecki, Thésis na flet solo (prawykonanie polskie), Robert Muczyński, Duos for Flutes op.34 na dwa flety solo, Michał Rosiak, Miniature na flet i fortepian (prawykonanie), Jagoda Szmytka, per.-o na flet i fortepian (prawykonanie).
**a** 20 lutego 2008, środa, godz. 22:00, Sala Kameralna Centrum Sztuki IMPART, ul. Mazowiecka 17. Koncert muzyki elektroakustycznej
Wykonawcy: Anna Radziejewska - głos, Goska Isphording - klawesyn, Elżbieta Woleńska - flet altowy, Justyna Skoczek - fortepian, Marcin Grabosz - fortepian, Andrzej Bauer - wiolonczela, Bartosz Koziak - wiolonczela, Marcin Zdunik - wiolonczela, Mikołaj Pałosz - wiolonczela, Katarzyna Głowicka - komputer, Agata Zubel - komputer, Krzysztof Knittel - komputer, Cezary Duchnowski - komputer.
W programie: Aleksandra Gryka, Youmec na klawesyn i taśmę (prawykonanie), Katarzyna Głowicka, Presence na fortepian, głos amplifikowany i elektronikę, Hanna Kulenty, Piąty krąg na flet altowy i delay, Łukasz Pieprzyk, [Dez]integracja I video-art, Agata Zubel, Kwartet smyczkowy Nr 1 na cztery wiolonczele i komputer, Krzysztof Knittel, Strzępy pamięci na dwa fortepiany, video i elektronikę, Sławomir Kupczak, Anafora VII - Lament na głos żeński, fortepian, wiolonczelę i elektronikę.
**a** 21 lutego 2008, czwartek, godz. 17:00, Oratorium Marianum, pl. Uniwersytecki 1
Wykonawcy: Kwartet Śląski, Agata Zubel - sopran.
W programie: Andrzej Krzanowski, Audycja VI na sopran i kwartet smyczkowy, Aleksander Lasoń, 7. kwartet smyczkowy, Zbigniew Bargielski, 6. kwartet smyczkowy (prawykonanie), Krystyna Moszumańska-Nazar, 4. kwartet smyczkowy.
**a** 21 lutego 2008, czwartek , godz. 21:00, Filharmonia Wrocławska, ul. Piłsudskiego 19
Wykonawcy: Lutosławski Piano Duo - Emilia Sitarz, Bartłomiej Wąsik - fortepiany, Kwadrofonik - Magdalena Kordylasińska, Miłosz Pękala - perkusja.
W programie: Ewa Podgórska, Akord zwiększony na dwa fortepiany (prawykonanie), Adrian Foltyn, Son'teasy na dwa fortepiany (prawykonanie), Sławomir Kaczorowski, Agitato na dwa fortepiany, Wojciech Blecharz, Transphére na dwa fortepiany, Mateusz Ryczek, NGC 4414 na dwa fortepiany i perkusję (prawykonanie), Wojciech Ziemowit Zych, Różnia (część I) na dwa fortepiany i perkusję (prawykonanie).
**a** 22 lutego 2008, piątek, godz. 17:00, Oratorium Marianum, pl. Uniwersytecki 1. Koncert kameralny
Wykonawcy: Agata Zubel - sporan, Elżbieta Woleńska - flet, Alicja Wołyńczyk - saksofon altowy, Michał Siciński - klarnet, Marcin Grabosz - fortepian, Bartłomiej Dudek - marimba, Łukasz Matuszyk - akordeon, Bartosz Bober - skrzypce, Rafał Zalech - altówka, Mikołaj Pałosz - wiolonczela, Marcin Zdunik - wiolonczela.
W programie: Tadeusz Natanson, Trio na dwie wiolonczele i saksofon, Rafał Zalech , Adieu, Paweł Szymański, Drei Lieder nach Trakl na sopran i fortepian, Alina Błońska, Wołanie w ciszę na klarnet solo, Bronisław Kazimierz Przybylski, Flashbacks na flet, marimbę i akordeon, Sławomir Wojciechowski, Ge-sheng na skrzypce, altówkę, wiolonczelę, flet, klarnet i akordeon (prawykonanie polskie).
**a** 22 lutego 2008, piątek, godz. 20:00, Filharmonia Wrocławska, ul. Piłsudskiego 19
Wykonawcy: Orkiestra Symfoniczna Filharmonii im. Witolda Lutosławskiego, Jacek Kaspszyk - dyrygent, Ewa Vesin - sopran, Eduard Brunner - klarnet.
W programie: Ryszard Bukowski, Capriccio na sopran i orkiestrę, Rafał Augustyn, A Life's Parallels na sopran i orkiestrę, Krzysztof Meyer, Koncert klarnetowy, Witold Lutosławski, Symfonia nr 2.
Oficjalna strona Festiwalu: www.musicapolonicanova.pl.
Imprezy towarzyszące:
**a** Spotkania publiczności z wybitnymi osobistościami świata muzyki, w tym między innymi z: Joanną Bruzdowicz i Piotrem Mossem, sale Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu.
**a** Wystawa fotografii Marka Bebłota "Park w Lusławicach".
**a** Festiwal dzwonków: od 15 do 22 lutego 2008; dzwonki skomponowane specjalnie dla Festiwalu do bezpłatnego pobierania przez użytkowników telefonów komórkowych www.musicapolonicanova.pl oraz wap.musicapolonicanova.pl.