W trakcie tournée Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej dyrygował jej nowy dyrektor artystyczny, Andrzej Boreyko. Jako soliści wystąpili Rafał Blechacz (Tokyo, Yokohama) oraz Kyohei Sorita (Fukuoka, Fuji, Osaka). W programie koncertów znalazły się uwertura do opery "Paria" Stanisława Moniuszki, IX Symfonia e-moll op. 95 "Z Nowego Świata" Dvořáka oraz oba koncerty fortepianowe Fryderyka Chopina.
Rafał Blechacz, fot. Marco Borggreve
Rafał Blechacz po zwycięstwie na XV Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Warszawie w roku 2005 zyskał pozycję artysty prawdziwie światowego formatu. Występował w najbardziej prestiżowych salach koncertowych, między innymi Concertgebouw w Amsterdamie, Musikverein we Wiedniu, Filharmonii Berlińskiej, Alte Oper we Frankfurcie, Herkulessaal w Monachium, Sali Pleyel’a w Paryżu, Royal Festival Hall oraz Wigmore Hall w Londynie, Tonhalle w Zurichu, La Scala w Mediolanie. Jest zapraszany na najlepsze festiwale muzyczne, takie jak Salzburg, Verbier w Szwajcarii, La Roque-d'Anthéron we Francji, Klavier-Festival Ruhr w Niemczech oraz Gilmore Festival w USA. Koncertuje z wieloma orkiestrami symfonicznymi, współpracując z wybitnymi dyrygentami, którymi są: Charles Dutoit, Valery Gergiev, Daniel Harding, Pavo Järvi, Fabio Luisi, Kent Nagono, Andris Nelsons, Victor Pablo Perez, Trevor Pinnock, Mikhail Pletnev, Jerzy Semkow, Antoni Wit, Dawid Zinman. W 2014 roku został uhonorowany amerykańską Nagrodą Gilmore, nazywaną niekiedy "Pianistycznym Noblem". W 2006 roku podpisał ekskluzywny kontrakt z niemiecką wytwórnią fonograficzną Deutsche Grammophon. Jest drugim w historii, po Krystianie Zimermanie, polskim artystą związanym z tą prestiżową firmą. Bogata dyskografia pianisty obejmuje wielokrotnie nagradzane albumy z utworami Chopina, Haydna, Mozarta, Beethovena, Debuss’ego i Szymanowskiego.
Andrzej Boreyko, fot. Richard de Stoutz
Andrzej Boreyko, dyrygent polsko-rosyjskiego pochodzenia, od września 2019 roku pełni funkcję dyrektora artystycznego Filharmonii Narodowej w Warszawie. Absolwent Konserwatorium Petersburskiego im. Rimskiego-Korsakowa, był dyrektorem artystycznym Filharmonii Poznańskiej, a następnie, w latach 1998–2003, Jenaer Philharmonie. W latach 2012-2017 był dyrektorem muzycznym Orchestre National de Belgique. We wrześniu 2014 roku objął stanowisko dyrektora muzycznego Naples Philharmonic na Florydzie. Artysta regularnie współpracuje z wieloma wybitnymi orkiestrami na całym świecie. Występował między innymi z New York Philharmonic Orchestra, Los Angeles Philharmonic Orchestra, Berliner Philharmoniker, Deutsches Symphonie-Orchester, Műnchner Philharmoniker, Staatskapelle Dresden, Wiener Symphoniker, Filarmonica della Scala, Royal Concertgebouw Orchestra Amsterdam, Orchestre de Paris, Tonhalle-Orchester Zürich, London Symphony Orchestra, The Philharmonia i Rotterdams Philharmonisch Orkest. W krajach Azji dyrygował takimi orkiestrami jak NHK Symphony Orchestra, Seoul Philharmonic Orchestra oraz Hong Kong Philharmonic Orchestra. W sezonie muzycznym 2014/2015 z dużym uznaniem spotkało się pierwsze amerykańskie wykonanie IV Symfonii Henryka Mikołaja Góreckiego z udziałem Los Angeles Philharmonic Orchestra pod jego batutą. Poprowadził również światowe prawykonanie tego dzieła z London Philharmonic Orchestra (2014) oraz pierwsze nagranie tej kompozycji (Nonesuch Records). Artysta ma na swoim koncie bogatą dyskografię, zawierającą albumy nagrane z Radio-Sinfonieorchester Stuttgart des SWR, Düsseldorfer Symphoniker, Los Angeles Philharmonic Orchestra i Orchestre National de Belgique.
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej, fot. Wiktor Zdrojewski
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej cieszy się popularnością i uznaniem na całym świecie. Odbyła niemal 150 tournée na pięciu kontynentach, występowała we wszystkich najważniejszych salach koncertowych świata. Zespół uczestniczył również w wielu prestiżowych międzynarodowych festiwalach, między innymi w Wiedniu, Berlinie, Pradze, Bergen, Lucernie, Montreux, Moskwie, Brukseli, Florencji, Bordeaux i Atenach, w Nantes (La Folle Journée), Bilbao, Lizbonie i Tokio. Orkiestra regularnie towarzyszy finalistom Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, bierze udział w Festiwalu Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień", Międzynarodowym Festiwalu "Chopin i jego Europa" czy Wielkanocnym Festiwalu Ludwiga van Beethovena. Nagrywa dla Polskiego Radia, polskich i zagranicznych firm płytowych oraz na potrzeby filmu.
Koncerty w ramach tournée:
31 października 2019 godz. 19:00, Fukuoka, Sala: Acros Fukuoka
1 listopada 2019 godz. 19:00, Fuji, Sala: Fuji-shi Rose Theatre
2 listopada 2019 godz. 14:00, Tokyo, Sala: Tokyo Metropolitan Theatre
3 listopada 2019 godz. 14:00, Osaka, Sala: Fenice Sacay, Sakai Performing Arts Centre
4 listopada 2019 godz. 14:00, Yokohama, Sala: Yokohama Minatomirai Hall
Źródło: materiały promocyjne, Culture.pl, blechacz.net, filharmonia.pl, oprac. AW, 22.10.2019