Fundacja Shalom i Warszawa Singera
Pierwsza edycja zainicjowanego przez artystkę Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera odbyła się w 2004 roku – w 100. rocznicę urodzin żydowskiego pisarza Isaaca Bashevisa Singera. Misją imprezy jest "odtworzenie przedwojennego klimatu okolic ulicy Próżnej i Placu Grzybowskiego i ukazanie zaginionego świata polskich Żydów". Program festiwalu co roku wypełniony jest pokazami filmowymi, spektaklami teatralnymi i koncertami muzyki klezmerskiej, warsztatami wycinanki żydowskiej, ceramiki i kaligrafii hebrajskiej oraz dyskusjami i wykładami. Warszawę Singera odwiedzają twórcy i goście z zagranicy, dotychczas byli to m.in. Nigel Kennedy, Benzion Miller, David Krakauer czy nowojorski zespół The Klezmatics. Organizatorem festiwalu jest założona przez Tencer w 1988 Fundacja Shalom, instytucja pozarządowa zajmująca się kultywowaniem pamięci tradycji żydowskich w Polsce, za swój główny cel stawiająca "ocalenie od zapomnienia bogatego dziedzictwa kultury jidysz". Fundacja prowadzi bogatą działalność upowszechniającą i dydaktyczną, prowadzi warsztaty i seminaria. Jednym z największych osiągnięć organizacji było zorganizowanie wystawy i wydanie albumu pt. "I ciągle widzę ich twarze – fotografia Żydów polskich" – wystawa stworzona została na podstawie 9 tysięcy zdjęć nadesłanych w 1994 roku w odpowiedzi na open call Gołdy Tencer. Prezentacja odwiedziła 49 miast na całym świecie, m.in. Jerozolimę, Buenos Aires, Toronto, Nowy Jork, Paryż, Londyn i Barcelonę.
Fundacja Shalom organizuje coroczne spotkania pod tablicą na Dworcu Gdańskim upamiętniającą wydarzenia Marca ‘68 i ówczesnego wysiedlenia Żydów przez komunistyczną władzę. Na ufundowanej przez Fundację tablicy widnieje cytat z Henryka Grynberga: "Tu więcej zostawili po sobie niż mieli".
Tablica na Dworcu Gdańskim jest tablicą bólu, nieugaszonego bólu rozstań.
– podkreśliła Tencer.
Gołda Tencer, Warszawa, Teatr Żydowski XII Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera, fot. Artur Zawadzki/AG
W 50. rocznicę wydarzeń aktorzy Teatru Żydowskiego wespół z kilkudziesięciorgiem innych artystów wystąpili w spektaklu plenerowym "Spakowani, czyli skrócona historia o tym, kto czego nie zabrał", którego wyreżyserowanie Tencer powierzyła Agacie Dudzie-Gracz. Obchodom tej ważnej rocznicy towarzyszył także napisany i wyreżyserowany przez Tencer monodram "Ida Kamińska", w którym wystąpiła Joanna Szczepkowska. W jednej z okołopremierowych rozmów artystka zaznaczyła, że o patronce Teatru Żydowskiego "pamięta całe życie". Jak mówiła:
Ida Kamińska była wspaniałą aktorką i dobrym człowiekiem. Poznałyśmy się już po jej wyjeździe z Polski. Ona stworzyła podwaliny pod całą kulturę powojenną Żydów w Polsce. [...] Była fascynującą osobą, reżyserowała, tłumaczyła sztuki. To jedyna polska aktorka, która zdobyła nominację do Oscara.