Na scenie Teatru Dramatycznego Ferency zagrał także Jana Dziedzie III w udanej adaptacji powieści Bohumila Hrabala "Obsługiwałem angielskiego króla" w reżyserii Piotra Cieślaka (2003) i gwałciciela Raya w "Blackbird" Davida Harrowera w reżyserii Grażyny Kani (2004) – psychologicznej sztuce o porachunkach z przeszłością. W eksperymencie teatralnym Pawła Miśkiewicza "Peer Gynt. Szkice z dramatu Henryka Ibsena" (2007) był jednym z Peer Gyntów (reżyser pokazał na scenie pięciu Peerów, z których każdy stawał się emanacją innej części osobowości głównego bohatera). Wcielił się także w postać spętanego złem i pragnieniem władzy tytułowego bohatera w pełnym efektownych obrazów, dynamicznym "Borysie Godunowie" na podstawie tragedii Aleksandra Puszkina i opery Modesta Musorgskiego w inscenizacji Andrieja Moguczija (2008). Ostatnio zagrał też Gabriela Baltazara w spektaklu "Persona. Tryptyk / Marilyn" Krystiana Lupy (2009).
Król Lear, Otello i Żyd Shylock – w 2011 roku Ferency wcielił się we wszystkie trzy postacie w "Opowieściach afrykańskich według Szekspira" w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego. Rozmach, z jakim zrobiony jest ten spektakl Nowego Teatru oraz prawie nieprzerwana obecność aktora na scenie sprawiają, że udział Ferencego w tym przedstawieniu należy uznać za jedno z większych przedsięwzięć teatralnych aktora w tym okresie. Aktor jednak kontynuuje pracę w Teatrze Dramatycznym, z którym, szczególnie po objęciu stanowiska dyrektora przez Tadeusza Słobodzianka, jest ściśle związany. Stale współpracuje tam z Wawrzyńcem Kostrzewskim, w którego spektaklach odgrywa pierwszoplanowe role. Zaliczyć do nich należy: ponurego oszusta Franka w "Cudotwórcy" Briana Friela (2013), złowieszczego i karykaturalnego Martina Heideggera w "Rzeczy o banalności miłości" Savyon Liebrecht (2014), starego i energicznego Joe Kellera we "Wszystkich moich synach" Arthura Millera (2014) oraz rozdartego i stłamszonego Alfreda Illa w "Wizycie starszej pani" Friedricha Dürrenmatta (2016). Pozostałe role Ferencego w Teatrze Dramatycznym to: Aleksandr Wierszynin w "Trzech siostrach" Antona Czechowa w reżyserii Małgorzaty Bogajewskiej (2014), Kreon w "Królu Edypie" Sofoklesa w reżyserii Jakuba Krofty (2014), A. w "Mojej pierwszej śmierci w Wenecji" Justyny Bargielskiej w reżyserii Tomasza Cyza (2015) oraz Elwood Barnes/Duncan Woolley w "Harper" Simon Stephens w reżyserii Natalie Ringler (2016). W ostatnim czasie Ferency ponownie wciela się w szekspirowskie postacie, tym razem w Teatrze Dramatycznym: odegrał Pigwę w "Śnie nocy letniej" w reżyserii Máté Gábora (2018) oraz Pierwszego aktora/Aktora-Króla/Grabarza I w "Hamlecie" w reżyserii Tadeusza Bradeckiego (2019).
O swoich rolach Ferency mówił w "Gazecie Wyborczej":
Jak ktoś jest niski, łysy i kwadratowy, to nie może być pozytywnym bohaterem".
Jest specjalistą od ról policjantów, kryminalistów i pracowników UB. Ale zanim wcielił się w posępnego oficera służby bezpieczeństwa w "Przesłuchaniu" Ryszarda Bugajskiego (1982) grał szarych młodych ludzi z lat 70.: w "Niedzielnych dzieciach" (1976) i "Aktorach prowincjonalnych" (1978) Agnieszki Holland oraz we "Wstecznym biegu" Laco Adamika (1978). Zagrał też Heńka w "Akcji pod Arsenałem" Jana Łomnickiego (1977), Kiełza w "Gorączce" Holland (1980), Księdza w "Przypadku" Krzysztofa Kieślowskiego (1981) i Zenona w "Matce Królów" Janusza Zaorskiego (1982). Galeria jego "mundurowych" charakterów to m.in. rosyjski śledczy Jegor Potapowicz Jegorow z "Kanalii" Tomasza Wiszniewskiego (1992), rola za którą Ferency dostał nagrodę na festiwalu filmowym w Gdyni, pułkownik UB Kizior z "Pułkownka Kwiatkowskiego" Kutza (1995), czy Generał Jegorow w serialu "Przeprowadzki" Leszka Wosiewicza (2000). Ferency zagrał także Witolda w "Pornografii" Witolda Gombrowicza zekranizowanej przez Jana Jakuba Kolskiego (2002). Cztery lata później znów współpracował z tym reżyserem przy "Jasminum" (2006). W ostatnich latach pojawił się także m.in. w "Palimpseście" Konrada Niewolskiego (2006), przedziwnym "Warsaw Dark" Christophera Doyle'a (2011), "80 milionów" Waldemara Krzystka (2011) i "Big Love" Barbary Białowąs (2012).
W ostatnich latach Ferency wystąpił w dwóch filmach uznanych reżyserów filmowych, to jest w "Excentrykach, czyli po słonecznej stronie ulicy" Janusza Majewskiego (2015) oraz w "Zimnej wojnie" Pawła Pawlikowskiego. Inne filmy z jego udziałem to "Za niebieskimi drzwiami" w reżyserii Mariusza Paleja (2016) oraz "Na bank się uda" w reżyserii Szymona Jakubowskiego (2019).
Zagrał w serialu "Miasto skarbów" (2017) produkcji Telewizji Polskiej. Pojawi się również w "Królu", nowym serialu będącym ekranizacją głośnej powieści Szczepana Twardocha w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego, którego premiera planowana jest na ostatni kwartał 2019 roku.