Srebrne Medal otrzymali: Andreas Golde z Niemiec za plakat "Theodor W. Adorno" i Jacob Kirch również z Niemiec za plakat "Otwarcie sezonu 2013/2014 w Teatrze Miejskim w Stuttgarcie". Medale Brązowe otrzymali: Freeman Lau Siu Hong z Hongkongu za pracę "Symbioza", Dmitry Mirilenko z Rosji za plakat "Majakowski 120 (1,2,3)" i Lech Majewski za plakat "Beckett".
Nagrodę Honorową im. Józefa Mroszczaka, przyznawaną przez jury w imieniu rektora ASP w Warszawie, przyznano Haiping Li Design Studio z Chin za plakat "Prawda (bez tekstu)", a Nagrodę Złoty Debiut otrzymał Łukasz Kowalski za plakat "Studnia Nadziei – 60 proc.". W kategorii debiutu wyróżniono także prace Jana Bajtlika i Jonathana Aucha.
Na tegoroczne biennale zgłoszono 3814 plakatów zaprojektowanych przez ponad 1600 grafików z ponad 60 krajów; 2601 zgłoszonych prac to dzieła uznanych twórców (tzw. kategoria A) i 1213 – to prace debiutantów (tzw. kategoria B). Spośród nich jury – po raz pierwszy drogą elektroniczną – wyselekcjonowało blisko 500 prac. Pokazane będą na wystawach pokonkursowych w Warszawie.
Najlepsze 349 plakatów z kategorii A będzie można zobaczyć w na wystawie w Muzeum Plakatów; prezentowane będą tam do 14 września. Z kolei najlepsze 64 prace debiutantów można zobaczyć w Galerii Salon Akademii na ASP w Warszawie; ta ekspozycja potrwa do 4 lipca.
Tradycyjnie wystawom pokonkursowym towarzyszyć będzie też wystawa prac laureatów poprzedniej – 23. edycji biennale oraz jurorów tegorocznej. Zorganizowano ją w Centrum Łowicka, prezentowana będzie do 31 lipca.
Międzynarodowe Biennale Plakatu zostało zapoczątkowane w 1966 roku i było pierwszą tego typu imprezą na świecie. Związane jest z działalnością inspiratora i wieloletniego organizatora konkursu prof. Józefa Mroszczaka. Spotykając się przez kolejne lata z coraz większą przychylnością międzynarodowego środowiska grafików, warszawskie biennale stało się prestiżową imprezą tego typu na świecie.
Wśród nagrodzonych na MBP wyróżniają się dwukrotni triumfatorzy: Andre Francois, Holger Matthies i Henryk Tomaszewski. Wśród polskich autorów Złotymi Medalami uhonorowano także: Jana Lenicę, Juliana Pałkę, Romana Cieślewicza, Mieczysława Wasilewskiego, Waldemara Świerzego, Jana Sawkę, Jana Młodożeńca i Wiktora Sadowskiego.
Od 1994 roku, inauguracja biennale odbywa się tradycyjnie w pierwszą sobotę czerwca wieczorem, w siedzibie Muzeum Plakatu, powstałego w 1968 roku w warszawskim Wilanowie.
Przy obecnej edycji konkursu Muzeum Plakatu współpracowało z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie oraz po raz pierwszy ze Stowarzyszeniem Twórców Grafiki Użytkowej.
Źródło: PAP, oprac. EB