21 filmów w Konkursie Głównym i 15 filmów w pozakonkursowej Panoramie Polskiego Kina. Przegląd filmów islandzkich i norweskich oraz koncert Jana Garbarka. Jubileuszowa wystawa i konferencja "Literatura dla filmu".
Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni to tradycyjnie już miejsce filmowych pokazów, koncertów, wystaw, konferencji, dyskusji i debat. Tegoroczny Festiwal po raz pierwszy odbywa się w maju. Od zeszłorocznego, wrześniowego, festiwalu minęło tylko osiem miesięcy, a jednak do Konkursu Głównego zgłoszonych zostało 39 filmów. Spośród nich 15 zostanie pokazanych w ramach przeglądu Panorama Polskiego Kina, a 21 zakwalifikowało się do Konkursu Głównego. Oceniać je będzie 7-osobowe jury, na czele z przewodniczącym - reżyserem Andrzejem Barańskim. Po raz kolejny gdyński festiwal będzie miejscem debiutów - siedem konkursowych filmów to właśnie debiutanckie produkcje.
Na otwarcie 35. FPFF odbędzie się pokaz specjalny: najnowszy film Tomasza Bagińskiego Animowana Historia Polski - do tej pory wyświetlany jedynie podczas wystawy Expo w Szanghaju, w Pawilonie Polskim.
Z okazji jubileuszu filmowcy zostaną uwiecznieni na wyjątkowej wielkoformatowej fotografii, na której każdy będzie mógł się rozpoznać, a zdjęcie zostanie wykonane w technice 3D. Będzie to pierwsza tego typu fotografia na świecie.
Kształt 3D przybierze też jeden z odcinków Kroniki Festiwalowej, która powstaje każdego festiwalowego dnia i jest obrazem tego, co dzieje się na festiwalu.
Na zakończenie - wielka gala, podczas której zostaną zaprezentowani tegoroczni laureaci. Gala odbędzie się wyjątkowo na gdyńskiej plaży, na specjalnie ustawionej estradzie pod wielkim namiotem. Pozwoli to gościć na rozdaniu nagród prawie wszystkie zaproszone osoby, których będzie blisko półtora tysiąca. Wszystkich widzów będzie około 50 tysięcy.
Oto najważniejsze wydarzenia Festiwalu:
Konkurs Główny
Jury: Andrzej Barański (przewodniczący jury), Arni Oli Asgeirsson, Alicja Bachleda-Curuś, Andrzej Bart, Jacek Petrycki, Waldemar Pokromski oraz Xawery Żuławski.
- Chrzest, reż. Marcin Wrona.
Marcin Wrona, reżyser głośnej etiudy Człowiek magnes oraz filmu Moja krew, przedstawia dramat oparty na historii autentycznej. Młody mężczyzna po wyroku postanawia zerwać z przeszłością i rozpocząć nowe, uczciwe życie. Szef mafii, z którą był niegdyś związany, ma wobec niego inne plany. Jednak mężczyzna gotów jest dążyć do spełnienia swego marzenia za wszelką, najwyższą nawet cenę. Czy przyjaciel z dzieciństwa, wyznaczony na ojca chrzestnego mającego narodzić się dziecka, nie przestraszy się nieuchronnej konfrontacji z mafią?
Występują: Tomasz Schuchardt, Wojciech Zieliński, Adam Woronowicz, Natalia Rybicka, Michał Koterski. Polska 2010. Czas: 86 min.
- Cisza, reż. Sławomir Pstrong.
Sławomir Pstrong debiutuje filmem, powracającym do tragicznych wydarzeń z 28 stycznia 2003 roku, kiedy to na grupę licealistów zamierzającą zdobywać Rysy, najwyższy szczyt polskich Tatr, zeszła lawina, która zabiła ośmioro z nich. Bohaterami filmu są rodzice ofiar, którzy próbują nie tylko stawić czoło tragedii, ale i dokonać rachunku sumienia, czy ich postępowanie wobec dzieci było właściwe, czy nadmierna ochrona dzieci nie jest zarazem działaniem opresyjnym wobec młodzieńczych pasji? Film jest częścią telewizyjnego cyklu "Prawdziwe historie".
Występują: Edyta Olszówka, Marcin Perchuć, Mateusz Banasiuk, Przemysław Sadowski, Antoni Królikowski. Polska 2010. Czas: 97 min.
- Cudowne lato, reż. Ryszard Brylski
Zdaniem Ryszarda Brylskiego, mającego w dorobku filmy Deborah i wielokrotnie nagradzany Żurek, jego film jest czarną komedią z zakładem pogrzebowym w tle. Bohaterką filmu jest osiemnastolatka, stająca w obliczu pierwszej prawdziwej miłości. Czy jednak dziewczyna zdoła ją rozpoznać, czy potrafi dokonać wyboru spośród trzech kandydatów? Z pomocą spieszy duch zmarłej matki...
Występują: Helena Sujecka, Cezary Łukaszewicz, Antoni Pawlicki, Marek Kasprzyk, Katarzyna Figura. Polska 2010. Czas: 83 min.
- Dwa ognie, reż. Agnieszka Łukasiak.
Ceniona w Szwecji dokumentalistka Agnieszka Łukasiak debiutuje w fabule opowieścią o losach uchodźców z dawnego ZSRR w krajach Europy Zachodniej. Białorusinka, która przebywa w obozie dla uchodźców w Szwecji i żyje w strachu przed deportacją, musi dokonać wyboru między prawdziwą miłością i poczuciem bezpieczeństwa dla siebie i swej dziesięcioletniej córki, jakie da jej związek z mężczyzną, którego zapewne nigdy nie pokocha.
Występują: Magdalena Popławska, Kamila Nowysz, Simon Kassianides, Leila Haji, Fredrik Ohlsson. Polska-Szwecja 2010. Czas: 130 min.
- Erratum, reż. Marek Lechki.
Zrealizowany w ramach cyklu "Pokolenie 2000" telewizyjny debiut Marka Lechkiego Moje miasto został obwołany na festiwalu w Koszalinie debiutem dekady. W swoim pierwszym filmie kinowym Lechki opowiada o młodym mężczyźnie, którego sprawy służbowe zmuszają do powrotu do miasta, gdzie się urodził i spędził dzieciństwo. Kiedy był tu ostatni raz? Co się zmieniło? Co się zmieniło w nim samym?
Występują: Tomasz Kot, Ryszard Kotys, Tomasz Radawiec, Janusz Michałowski, Dorota Pomykała. Polska 2010. Czas: 90 min.
- Fenomen, reż. Tadeusz Paradowicz.
Debiut reżyserski Tadeusza Paradowicza, aktora i producenta reklam, jest komedią o nastawieniu satyrycznym. Na wiadomość o kłopotach ze zdrowiem popularna gwiazda telewizyjnej telenoweli opuszcza plan filmowy i... znika. Producent z resztą ekipy znajdują sposób by ją odnaleźć. Ogłaszają wielki casting na jej nowego partnera, ale nie do telewizyjnego serialu, ale do kinowej superprodukcji. W sprawę angażuje się córka milionera i jej przyjaciółka, które traktują casting jako sposób na znalezienie męża.Występują: Ewa Hornich, Alessandro Bertolucci, Monika Dryl, Rafał Cieszyński, Anna Oberc. Polska 2010. Czas: 94 min.
- Joanna, reż. Feliks Falk.
Feliks Falk, jeden z czołowych twórców kina moralnego niepokoju, autor m.in. Wodzireja, Szansy i Komornika, pozostaje wierny tematyce etycznej. Jego najnowszy film, Joanna, powraca do okresu II wojny światowej. Jego bohaterka, wojenna wdowa, decyduje się roztoczyć opiekę nad ukrywającą się żydowską dziewczynką. Kiedy tajemnicę odkrywa niemiecki oficer, kobieta, ratując dziecko, wdaje się z nim w romans, co ściąga na nią nienawiść otoczenia i karę podziemnej organizacji.
Występują: Urszula Grabowska, Sara Knothe, Stanisława Celińska, Kinga Preis, Joachim Paul Assboeck. Polska 2010. Czas: 105 min.
- Jutro będzie lepiej, reż. Dorota Kędzierzawska.
Dorota Kędzierzawska, autorka dramatu Pora umierać, powraca do tematyki dziecięcej, która - dzięki utworom takim jak Diabły, diabły czy Wrony – przyniosła jej światowy rozgłos. Jutro będzie lepiej to opowieść o losach współczesnych rosyjskich "bezprizornych" – dzieciach odtrąconych przez społeczeństwo, wegetujących na dworcach. Trzech bohaterów filmu marzy o ucieczce nie tyle od codziennej beznadziei, ile do lepszego świata. Czy znajdą go za zieloną granicą, w Polsce?
Występują: Oleg Ryba, Jewgienij Ryba, Achmed Sardałow, Stanisław Soyka, Aleksandra Billewicz. Polska-Japonia 2010. Czas: 118 min.
- Kołysanka, reż. Juliusz Machulski.
Juliusz Machulski, od chwili premiery Vabanku i Seksmisji uznany mistrz komedii, przedstawia pastisz filmów wampirycznych. Na mazurskiej wsi pojawia się tajemnicza rodzina Makarewiczów. Od tej chwili w okolicy zaczynają znikać ludzie. Część z nich odnajduje się wprawdzie, ale nie potrafią wyjaśnić, co się z nim działo przez czas nieobecności. Może to i lepiej, bowiem Makarewiczowie z wyglądu i obyczajów coraz bardziej wyglądają na polskich Nosferatu...
Występują: Robert Więckiewicz, Krzysztof Kiersznowski, Małgorzata Buczkowska, Ilona Ostrowska, Janusz Chabior. Polska 2010. Czas: 90 min.
- Made in Poland, reż. Przemysław Wojcieszek
Przemysław Wojcieszek, bodaj najbardziej konsekwentny w polskim kinie kronikarz dojrzewania generacji wstępującej w dorosłe życie po transformacji ustrojowej 1989 roku, twórca filmów Głośniej od bomb i W dół kolorowym wzgórzem, powraca do scenariusza sprzed kilkunastu lat, który zdążył stać się osnową głośnej realizacji teatralnej. Nastoletni bohater Made in Poland tatuuje sobie na czole napis "fuck off" i rusza na poszukiwanie swej tożsamości - a może tylko tak potrzebnej w chwili próby dojrzałości. Czy istotnie stać go jedynie na agresję?
Występują: Piotr Wawer jr, Janusz Chabior, Przemysław Bluszcz, Magdalena Kuta, Marta Powałowska. Polska 2010. Czas: 90 min.
- Mała matura 1947, reż. Janusz Majewski
Janusz Majewski, jeden z mistrzów polskiego kina, twórca Zaklętych rewirów, Sprawy Gorgonowej i CK Dezerterów, powraca do swych wspomnień z powojennej młodości w Krakowie, kiedy naturalne szukanie drogi do dojrzałości krzyżowało się z brakiem zgody na życie w kraju pod panowaniem systemu, opartego na kłamstwie i terrorze. Film jest rodzajem pożegnania reżysera z kinem: młodym wykonawcom głównych ról partnerują w epizodach największe gwiazdy polskiego kina.
Występują: Adam Wróblewski, Antoni Królikowski, Marek Kondrat, Wojciech Pszoniak, Wiktor Zborowski. Polska 2010. Czas: 108 min.
- Matka Teresa od kotów, reż. Paweł Sala.
Dramaturg i dokumentalista Paweł Sala debiutuje w fabule, przywołując autentyczny przypadek z warszawskiego pitawala: dwaj bracia, dwudziestodwulatek i dwunastolatek, zamordowali swoją matkę. Film stanowi kronikę z życia przeciętnej, wydawałoby się, żyjącej skromnie polskiej rodziny, obejmującą okres 12 miesięcy, jakie poprzedziły wykrycie sprawców odrażającego mordu, a przy okazji stanowi zaproszenie do głębszej refleksji na temat współczesnych relacji międzyludzkich - nie tylko w rodzinie.
Występują: Mateusz Kościukiewicz, Ewa Skibińska, Mariusz Bonaszewski, Filip Garbacz, Ewa Szykulska. Polska 2010. Czas: 94 min.
- Milion dolarów, reż. Janusz Kondratiuk.
Janusz Kondratiuk, wnikliwy obserwator polskiej rzeczywistości (Dziewczyny do wzięcia, Wniebowzięci, Klakier) i jej ironiczny komentator, przygląda się współczesnemu społeczeństwu konsumpcyjnemu, które nie zawsze potrafi odróżnić agresywnego marketingu od "realu". Urzędniczka bankowa z mnóstwem aspiracji i potrzeb dowiaduje się o milionowym spadku, jakim los obdarował sąsiadkę. Wystarczy jeden zdecydowany ruch, by poczuć się milionerami...
Występują: Kinga Preis, Jakub Gierszał, Tomasz Karolak, Joanna Kulig, Hanna Konarowska. Polska 2010. Czas: 107 min.
- Mistyfikacja, reż. Jacek Koprowicz
Jacek Koprowicz, twórca takich filmów jak Przeznaczenie, Medium czy Alchemik, wraca za kamerę po dwudziestoletniej przerwie. Tematem jego filmu jest jeden z najgłośniejszych skandali w powojennym życiu kulturalnym – odkrycie, że w grobie Stanisława I. Witkiewicza została pochowana młoda kobieta. Uprawnia to do spekulacji, że Witkacy nie popełnił samobójstwa w 1939 roku, ale żył jeszcze przez 30 lat. Na trop tej mistrzowskiej mistyfikacji wpada zafascynowany jego twórczością student, relegowany z uczelni po marcu 1968 r.
Występują: Maciej Stuhr, Jerzy Stuhr, Ewa Błaszczyk, Olgierd Łukaszewicz, Wojciech Pszoniak, Karolina Gruszka. Polska 2010. Czas: 104 min.
- Nie opuszczaj mnie, reż. Ewa Stankiewicz
Ewa Stankiewicz, dziennikarka i dokumentalistka (Trzech kumpli, Solidarni 2010), zwróciła na siebie uwagę swym debiutem Dotknij mnie (wspólnie z Anną Jadowską). Kolejny film opowiada o dwojgu ludzi, kobiecie i mężczyźnie, którzy szukają sposobu na pogodzenie się ze utratą bliskiej osoby. Autorka unika łatwych, ocierających się o banał rozwiązań: kiedy bohaterka nie daje sobie rady z samotnością, wychodzi na miasto. Człowiek, na którego się natknie, okaże się zakonnikiem, przeżywającym kryzys wiary.
Występują: Agnieszka Grochowska, Wojciech Zieliński, Grażyna Barszczewska, Daniel Olbrychski, Monika Radziwon. Polska-Niemcy 2009. Czas: 115 min.
- Różyczka, reż. Jan Kidawa-Błoński.
Jan Kidawa-Błoński, twórca głośnego filmu Skazany na bluesa, przywołuje pamięć o Polsce końca lat 60. XX wieku - ponurym okresie walki o władzę na politycznych szczytach, za którą musiały zapłacić tysiące zwykłych obywateli. Tytułową bohaterką filmu jest młoda kobieta, zakochana w oficerze Służby Bezpieczeństwa, którą partner podsuwa znanemu z kontrowersyjnych poglądów politycznych pisarzowi jako kochankę. Pod wpływem literata lojalna zrazu tajna agentka zrywa współpracę z SB, co jednak nie ocali obu mężczyzn jej życia.
Występują: Andrzej Seweryn, Magda Boczarska, Robert Więckiewicz, Jan Frycz, Grażyna Szapołowska. Polska 2010. Czas: 118 min.
- Skrzydlate świnie, reż. Anna Kazejak
Anna Kazejak zadebiutowała jako autorka noweli Ślask w nowelowym filmie Oda do radości, poświęconym współczesnej młodzieży. Teraz kontynuuje ten temat, ukazując młodych, którzy odnajdują własny sposób na życie - animowanie widowni na masowych imprezach sportowych, czyli organizowanie grupy kibiców, których aktywność może zadecydować o sukcesie ich ukochanej drużyny. Przy okazji jest to wejrzenie w pogmatwany świat ciemnych interesów, jakie oplatają polską piłkę nożną.
Występują: Paweł Małaszyński, Olga Bołądź, Piotr Rogucki, Bartłomiej Firlet, Eryk Lubos. Polska 2010. Czas: 99 min.
- Święty interes, reż. Maciej Wojtyszko.
Maciej Wojtyszko, reżyser teatralny i filmowy (Ogród Luizy, serial Miodowe lata), także dramaturg i autor kultowej powieści dziecięcej Bromba i inni, przedstawia pogodną opowieść o dwóch braciach z pogórskiej wioski, którzy po latach odwiedzają rodzinne strony z okazji pogrzebu ojca. Kiedy okazuje się, że ziemia i zabudowania zostaną na mocy testamentu przekazane pewnej fundacji, bracia nie kryją irytacji. Tymczasem w stodole odkrywają stary samochód marki warszawa, którym zachwycają się wszyscy wokół. Wkrótce ujawnia się przyczyna tej atencji: auto miało należeć do biskupa Karola Wojtyły...
Występują: Adam Woronowicz, Piotr Adamczyk, Patricia Kazadi, Dorota Landowska, Mariusz Bonaszewski. Polska 2010. Czas: 86 min.
- Trick, reż. Jan Hryniak.
Jan Hryniak, twórca filmów Przystań i Trzeci, próbuje sił w filmie sensacyjnym. Polski fałszerz dolarów o światowej sławie trafia do więzienia. Kiedy jednak tajemniczy porywacze uprowadzają w Azji polskiego polityka, a międzynarodowe konwencje zakazują negocjacji z terrorystami, rodzi się pomysł, by zapłacić okup fałszywymi pieniędzmi. Fałszerz idzie na układ z tajnymi służbami, ale jego rozmówcy nie zamierzają dotrzymać umowy. Nie biorą jednak pod uwagę, że geniusz przekrętu ma przygotowany plan B.
Występują: Andrzej Chyra, Piotr Adamczyk, Marian Dziędziel, Henryk Talar, Łukasz Simlat. Polska 2010. Czas: 95 min.
- Trzy minuty. 21:37, reż. Maciej Ślesicki.
Dnia 2 kwietnia 2005 roku, o godzinie 21:37 zmarł Papież Jan Paweł II. Kiedy tydzień później, 9 kwietnia, dokładnie o tej samej porze Polacy wyłączyli światła, ale wszelkie czujniki zarejestrowały wzrost poziomu energii: cud czy szczególna polska specyfika? Wzorem filmu Na skróty Roberta Altmana Maciej Ślesicki, twórca filmów Tato i Sara, zanurza się w polski mikrokosmos, wędrując przez różne środowiska - od artystycznych centrów po peryferia wielkiego miasta - i podejmując uniwersalne w przesłaniu wątki. Film jest pierwszym ogniwem trylogii Trzy minuty.
Występują: Bogusław Linda, Krzysztof Stroiński, Agnieszka Grochowska, Piotr Adamczyk, Sonia Bohosiewicz. Polska 2010. Czas: 128 min.
- Wenecja, reż. Jan Jakub Kolski.
Jan Jakub Kolski, twórca kina poetyckiego, którego wyznacznikami są filmy Jańcio Wodnik, Historia kina w Popielawach czy Jasminum, proponuje swoje odczytanie prozy Włodzimierza Odojewskiego. Zgodnie z rodzinną tradycją kilkulatek powinien odbyć inicjacyjną podróż do Wenecji, ale na przeszkodzie podróży stanęła wojna. Chłopiec wraz z matką zamieszkuje w posiadłości swych ciotek, które - na przekór wojennej zawierusze - postanawiają wysłać go do Wenecji: ukrytej w zalanej piwnicy.
Występują: Marcin Walewski, Magdalena Cielecka, Grażyna Błęcka-Kolska, Teresa Budzisz-Krzyżanowska, Mariusz Bonaszewski. Polska 2010. Czas: 110 min.
Panorama Polskiego Kina:
- 7 minut, reż. Maciej Odoliński;
- Belcanto, reż. Ryszard Maciej Nyczka;
- Dekalog 89+. Vol. 2, reż. Leszek Korusiewicz, Marcin Bortkiewicz, Tomek Matuszczak, Bartosz Paduch i Wojtek Jagiełło;
- Gwiazda Kopernika, reż. Zdzisław Kudła i Andrzej Orzechowski;
- Huśtawka, reż. Tomasz Lewkowicz;
- Laura, reż. Radek Dunaszewski;
- Milczenie jest złotem, reż. Ewa Pytka;
- Nie ten człowiek, reż. Paweł Wendorff;
- Panoptykon, reż. Barbara Kurzaj i Sławomir Mateja (Shuty);
- Projekt Dziecko, reż. Adam Dobrzycki;
- Przebudzenie, reż. Wojciech Majewski;
- Tylko nie teraz, reż. Walery Pendrakowski;
- Whisky z mlekiem, reż. Aleksander Michajłow;
- Zgorszenie publiczne, reż. Maciej Prykowski;
- Zwerbowana miłość, reż. Tadeusz Król.
Konkurs Kina Niezależnego i Konkurs Etiud Fabularnych Młodego Kina
Studenci i absolwenci szkół filmowych poddadzą pod ocenę swoje pierwsze fabularne osiągnięcia. Filmy w tych dwóch konkursach oceniać będzie jury, którego przewodniczącym został reżyser Bartosz Konopka. Pozostali członkowie jury to: Roma Gąsiorowska, Michał Konca, Dominik Matwiejczyk i Agnieszka Smoczyńska.
Przegląd Filmów Islandzkich i Przegląd Filmów Norweskich
Gdyński festiwal, chociaż poświęcony jest głównie polskiej kinematografii, promuje również osiągnięcia filmowe twórców innych krajów. W tym roku odbędzie się przegląd filmów z Islandii i Norwegii. Pokazanych zostanie łącznie 12 filmów: 7 islandzkich oraz 5 norweskich. które powstały w latach 2006-2009 i nie były wyświetlane dotąd w Polsce. Specjalną atrakcją będzie koncert Jana Garbarka - Jan Garbarek Group.
Wystawa "35 lat Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych"
Z okazji 35-lecia Festiwalu, Muzeum Kinematografii w Łodzi przedstawi jego ilustrowaną historię. Na jubileuszowej wystawie w Muzeum Miasta Gdyni zostaną zaprezentowane m.in. unikatowe archiwalne zdjęcia, plakaty i kroniki festiwalowe. Z pewnością będzie też okazja do ukazania kulisów Festiwalu, jego codziennego przebiegu oraz twórców i gwiazd, nie tylko na czerwonym dywanie, ale i w sali widowiskowej, czy w kuluarach.
Konferencja "Literatura dla filmu"
Program imprez towarzyszących FPFF wzbogaci się w tym roku o nowe wydarzenie: "Literatura dla filmu" to propozycja skierowana do młodych autorów i nie tylko. Festiwal będzie gościć około 50 prozaików i dramaturgów, zaprezentuje pełny przegląd wydarzeń literackich ostatnich lat. Filmowcy będą mieli wyjątkową okazję do dyskusji i spotkań z piszącymi kolegami.
Więcej informacji o festiwalu wraz ze szczegółowym programem można znaleźć na stronach Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych.
Źródło: pl.fpff.pl