Studiował grę na skrzypcach w klasie Franciszka Jamrego (dyplom z wyróżnieniem w 1971) w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Łodzi. Swoje umiejętności doskonalił u André Gertlera, Henryka Szerynga, Tadeusza Wrońskiego i Stanisława Lewandowskiego. Brał udział w kursach mistrzowskich w Budapeszcie (1972), Weimarze (1974), Genewie (1976) i Barcelonie (1977).
Występował na wielu estradach koncertowych świata, m.in. w paryskiej Salle Gaveau, wiedeńskiej Bösendorfer Saal i nowojorskiej Carnegie Hall. Koncertował również w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, we Włoszech, na Węgrzech, w Czechach, Niemczech, Bułgarii, Szwecji, Danii, Turcji, na Kubie, w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Uczestniczył w renomowanych światowych festiwalach muzycznych, takich jak Festival de Paris czy "Warszawska Jesień". Występował z najwybitniejszymi polskimi dyrygentami i orkiestrami, przede wszystkim z Orkiestrą Filharmonii Śląskiej i Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, pod batutą m.in. Karola Stryi, Antoniego Wita, Mirosława Jacka Błaszczyka, Jerzego Swobody. Szczególne miejsce w jego dorobku zajmują również recitale, w których na scenie towarzyszyli mu Kiejstut Bacewicz, Józef Stompel, Urszula Bożek-Musialska i Tadeusz Chmielewski.
Uznanie krytyki i publiczności zyskał zwłaszcza jako wykonawca dzieł polskiej muzyki skrzypcowej XX wieku. W swoim repertuarze posiada wiele utworów jemu dedykowanych, m.in. Rafała Augustyna, Jerzego Bauera, Marcina Błażewicza, Edwarda Bogusławskiego, Mariana Borkowskiego, Sławomira Czarneckiego, Andrzeja Dutkiewicza, Jana Wincentego Hawla, Benedykta Konowalskiego, Włodzimierza Kotońskiego, Stanisława Moryty, Bronisława Kazimierza Przybylskiego, Witolda Rudzińskiego i Romualda Twardowskiego.
Roman Lasocki nagrał ponad dwadzieścia płyt dla wytwórni fonograficznych w Polsce, Niemczech, Anglii, Francji i Japonii, a wśród nagrodzonych realizacji znalazły się m.in. "Partita" Witolda Lutosławskiego, "I Koncert skrzypcowy a-moll op. 77" Dymitra Szostakowicza, "Koncerty skrzypcowe" Grażyny Bacewicz, a także "II Koncert skrzypcowy" Karola Szymanowskiego, który doczekał się wielu pochlebnych recenzji. Lasocki dokonał również rejestracji archiwalnych dla wielu radiofonii (m.in. dla Polskiego Radia, BBC, RAI, Radio France, radiofonii węgierskiej, niemieckich, bułgarskiej, szwedzkiej, belgijskiej, holenderskiej, hiszpańskiej, czeskiej, koreańskiej, amerykańskiej i kanadyjskiej) oraz dla stacji telewizyjnych wielu krajów. Jest autorem sześciu cykli programów telewizyjnych (ponad 250 odcinków), w których grał i komentował kreacje największych polskich oraz zagranicznych skrzypków, altowiolistów i wiolonczelistów.
Od roku 1970 zajmuje się również pedagogiką muzyczną. Jest profesorem Uniwersytu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie oraz Akademii Muzycznej w Katowicach. W latach 2002–2004 wykładał jako visiting professor na Uniwersytecie Keimyung w Daegu (Korea Płd.), zaś w latach 1996-2000 prowadził kursy mistrzowskie w Seulu. Ponadto Roman Lasocki zapraszany jest do prowadzenia kursów mistrzowskich w Niemczech, Francji, Holandii, Hiszpanii, na Węgrzech, w Korei Południowej, Japonii, USA i Kanadzie. Jest także jurorem i przewodniczącym wielu polskich i międzynarodowych konkursów skrzypcowych.
– "Dzięki Pana i Pani Musialskiej wykonaniu uwierzyłem, iż "Recitativo e arioso" nie zostało napisane przeze mnie lewą ręką, a wykonanie Państwa podoba mi się bardzo – pisał w liście do Lasockiego Witold Lutosławski.
Lutosławski zachęcał również skrzypka do zainteresowania się innymi jego kompozycjami. W odpowiedzi na tę sugestię Roman Lasocki wykonał "Partitę" w wersji na skrzypce i orkiestrę blisko siedemdziesiąt razy, a jego nagranie dokonane z Orkiestrą Filharmonii Śląskiej pod dyrekcją Jerzego Swobody zostało znakomicie przyjęte przez krytykę.
– "Roman Lasocki jest skrzypkiem dojrzałym, cieszy się zasłużonym uznaniem w kraju i za granicą. Cechą szczególną jego wyobraźni muzycznej jest pełne odczucie i zrozumienie muzyki najnowszej, co potrafi zaszczepić i swoim uczniom. Nie przestaje przy tym być skrzypkiem uniwersalnym, rozumiejącym wszystkie style. Roman Lasocki może zaliczyć wykonanie "Partity" Lutosławskiego do swoich prawdziwych osiągnięć i – moim zdaniem – dzięki temu nagraniu "Partita" zakorzeni się w repertuarze skrzypków" – pisał wybitny polski skrzypek Tadeusz Wroński w czasopiśmie "Ruch Muzyczny" w 1998 roku.
Roman Lasocki jest laureatem wielu prestiżowych nagród i odznaczeń, m.in.: otrzymał Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty i Srebrny Krzyż Zasługi, Złotą Odznakę Polskiego Radia, Nagrodę "Złoty Ekran", pięciokrotnie Nagrodę Ministra Kultury, Nagrody Rektora Akademii Muzycznej w Katowicach, a także medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" i Medal Komisji Edukacji Narodowej.
Pełniąc przez blisko ćwierćwiecze funkcję dyrektora artystycznego założonych przez siebie festiwali "Mistrzowie wiolinistyki" i "Gwiazdy promują" uhonorowany został nagrodami miast Zielona Góra i Lublin oraz otrzymał honorowe obywatelstwo Jeleniej Góry. Po kilku dekadach gry na instrumencie będącym włoską kopią Magginiego artysta koncertuje na kolejnych skrzypcach o nazwie "Roman Lasocki" zbudowanych przez wybitnego polskiego lutnika Stanisława Króla.
W latach 2012-13 Roman Lasocki pełnił funkcję prezesa Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków, zaś od roku 2004 roku jest wiceprezesem Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie. W roku 2013 artysta uzyskał także tytuł honorowego profesora Akademii Smyczkowej w Hamburgu.
Autor: Małgorzata Kosińska, Polskie Centrum Informacji Muzycznej, Związek Kompozytorów Polskich, lipiec 2003. Aktualizacja: maj 2016 (AG).