Content anchor

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej - dyryguje Janusz Powolny, Warszawa 10.01.2009, fot. Eugeniusz Helbert/FORUM
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej - dyryguje Janusz Powolny, Warszawa 10.01.2009,
fot. Eugeniusz Helbert/FORUM

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej w Katowicach działalność rozpoczęła wraz z całym zespołem Filharmonii koncertem symfonicznym w dniu 26 maja 1945 roku.

Pierwszymi kierownikami artystycznymi byli: Jan Niwiński, Witold Krzemieński i Stanisław Skrowaczewski. Od 1953 roku dyrektorem artystycznym i pierwszym dyrygentem był Karol Stryja, który od 1982 do 1990 roku zajmował stanowisko dyrektora naczelnego i artystycznego. W latach 1990-1998 funkcję tę pełnił Jerzy Swoboda a od maja 1998 roku dyrektorem artystycznym jest Mirosław Jacek Błaszczyk, który stanowisko to piastuje do dziś. Od roku 2001 dyrektorem naczelnym Filharmonii Śląskiej jest Grażyna Szymborska.

Filharmonicy Śląscy należą do najlepszych orkiestr symfonicznych w Polsce. Świadczą o tym otrzymywane często zaproszenia do udziału w renomowanych międzynarodowych festiwalach we Wrocławiu ("Wratislavia Cantans") oraz w Warszawie ("Warszawska Jesień"). Muzycy Filharmonii Śląskiej występowali m.in. w: Austrii, Bułgarii, Czechach, Francji, Hiszpanii, Irlandii, dawnej Jugosławii, Niemczech, Portugalii, Rosji, Rumunii, San Marino, Słowacji, Szwajcarii, Szwecji, Węgrzech, Wielkiej Brytanii, Włoszech, a poza Europą - w Japonii i na Tajwanie. Orkiestra wielokrotnie brała również udział w wielkich imprezach muzycznych organizowanych poza granicami naszego kraju, takich jak: Swansea Festival, Festiwal Muzyki Francuskiej w La Chaise-Dieu, "Praska Wiosna", "Kieler Woche", Festiwal w Arene di Verona, Międzynarodowe Targi Książki we Frankfurcie nad Menem, Festiwal Towarzystwa Koncertowego we Fryburgu i inne.

W lipcu roku 2000 Chór i Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej pod dyrekcją Mirosława J. Błaszczyka uczestniczyły w obchodach Roku Jubileuszowego 2000 w Rzymie, gdzie występowały w obecności Ojca Świętego Jana Pawła II. W kwietniu 2002 roku Orkiestra Symfoniczna wystąpiła w ramach Dni Kultury Polskiej - "Rok Polski w Hiszpanii" ("Korzenie muzyki") w dwóch najważniejszych ośrodkach muzycznych tego kraju (Barcelona, Madryt). Z końcem 2002 roku ukazała się płyta pt. "Muzyka gór - Korzenie", obejmująca program tych koncertów. W maju tego samego roku zespół odbył 3 tygodniowe tournée po Hiszpanii, koncertując w Oviedo, Lugo, Madrycie, Barcelonie, Burgos, Gijon i Tarragonie. Zespół uczestniczył także w pierwszym wykonaniu Missa pro Pace Wojciecha Kilara podczas liturgii mszy świętej (czerwiec 2002 roku, Archikatedra Chrystusa Króla w Katowicach). To wykonanie dzieła spotkało się z unznaniem samego kompozytora. W kwietniu 2005 roku Orkiestra świętowała jubileusz 60-lecia.

Koncertmistrzami Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej są: Eugeniusz Pawełek i Adam Wagner.

Źródło: Polskie Centrum Informacji Muzycznej, Związek Kompozytorów Polskich, styczeń 2002; aktualizacja: wrzesień 2007
 

Obrazek użytkownika Culture.pl
Culture.pl
2005/02/13
Facebook Twitter Reddit Share

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej

Dzieła

Brak podobnych artystów.