"Sztuka w naszym wieku" to seria przewrotnych i często zabawnych esejów odpowiadających na najczęściej zadawane pytania dotyczące współczesnej sztuki. Jak odróżnić arcydzieło od sztampy? Kto jest dzisiaj artystą? Co decyduje o cenie dzieła? Tekstom towarzyszą prace najważniejszych polskich twórców współczesnych – m.in. Wilhelma Sasnala, Mirosława Bałki i Artura Żmijewskiego – pochodzące z kolekcji Fundacji Sztuki Polskiej ING oraz Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki.
W swojej zaskakującej wypowiedzi performer Oskar Dawicki opisuje znaczenie artystycznego natchnienia, krytyk sztuki Jakub Banasiak tłumaczy, co trzeba umieć, by zostać artystą, a Hanna Wróblewska, dyrektorka Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki wyjaśnia, czemu na wystawach jest tak mało obrazów.
"Po pierwsze: kto powiedział, że sztukę trzeba rozumieć? Są przecież inne formy obcowania ze sztuką. Na przykład syndrom Stendhala – zawroty głowy, omdlenia, kołatnie serca, a nawet halucynacje wywołane widokiem nadmiernej liczby dzieł sztuki" – pisze z kolei Iwo Zmyślony.
Przystępny język, wysoki poziom merytoryczny tekstów i jednocześnie świetna oprawa graficzna sprawiają, że "Sztuka w naszym wieku" to pozycja nietypowa na polskim rynku albumów poświęconych sztuce. Będzie ona ciekawa zarówno dla koneserów jak i laików, którzy chcieliby lepiej zrozumieć, co obecnie dzieje się w hermetycznym świecie galerii i wystaw. Partnerem publikacji, oraz innych projektów Fundacji Sztuki Polskiej ING, jest Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki.