Zaczęło się niepozornie, od postawienia w 2009 roku na niedużym placu między ulicami Stojałowskiego i 11 Listopada wysokiej na 90 cm, odlanej z brązu figurki Reksia. Dwa lata później obok centrum handlowego, położonego niedaleko dworca, stanęli Bolek i Lolek.
W kolejnych latach powstały rzeźby przedstawiające Smoka Wawelskiego, jego przyjaciela –kucharza, Bartoliniego Bartłomieja herbu Zielona Pietruszka, a także ich złowieszczego wroga, mrocznego Don Pedro, szpiega z Krainy Deszczowców oraz nieudolnego łowcę zwierząt, Pampaliniego (w towarzystwie hipopotama). Spacer szlakiem tych kreskówkowych postaci jest obowiązkowym punktem programu każdego turysty, niezależnie od wieku.
Od kilku lat Reksio oraz Bolek i Lolek są także ważnym elementem świątecznych iluminacji, ich ogromne postacie z lampek zdobią śródmiejskie przestrzenie. Postacie z najbardziej znanych bajek patronują miejskim imprezom, są także powielane na niezliczonej liczbie pamiątek i miejskich gadżetów.