Z Orkiestrą występowali najznakomitsi dyrygenci i światowej sławy soliści, jak m.in. Martha Argerich, Leonard Bernstein, Pierre Colombo, Placido Domingo, Pierre Fournier, Nicolai Gedda, Barbara Hendricks, Julius Katchen, Wilhelm Kempff, Paweł Klecki, Kiryłł Kondraszyn, Marguerite Long, Witold Lutosławski, Charles Mackerras, Misha Maisky, Neville Marriner, Kurt Masur, Garrick Ohlsson, Krzysztof Penderecki, Maurizio Pollini, Herman Prey, Ruggiero Ricci, Mścisław Rostropowicz, Artur Rubinstein, Thomas Schippers, Jerzy Semkow, Stanisław Skrowaczewski, Isaac Stern, Henryk Szeryng, Krystian Zimerman.
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach pełni rolę ambasadora kulturalnego reprezentującego kraj na międzynarodowej scenie artystycznej. Występowała niemal we wszystkich krajach Europy, w obu Amerykach, a także w Japonii, Hongkongu, Chinach, Australii, Nowej Zelandii, Korei i na Tajwanie. W powojennej historii odbyła 165 zagranicznych podróży koncertowych, prezentując niemal zawsze muzykę polską. Zespół regularnie koncertuje w Wielkiej Brytanii (2002, 2005) i Niemczech. Sukcesem zakończyło się również tournée orkiestry po Ameryce Południowej. W ostatnich latach okazją do przedstawiania polskiej twórczości stały się m. in. koncerty w Brukseli (Europalia 2001), w Wiedniu (2002, otwarcie Roku Polskiego w Austrii), w Düsseldorfie (2002 - Dni Województwa Śląskiego w Północnej Nadrenii-Westfalii), w Madrycie (2002 - koncert galowy Roku Polskiego w Hiszpanii), Rzymie (2003 - obchody 70. rocznicy urodzin Henryka Mikołaja Góreckiego), w Kijowie (2004 - inauguracja Roku Polskiego na Ukrainie) i w Paryżu (2004 - koncert galowy Roku Polskiego we Francji "Nowa Polska"). Orkiestra realizowała również własne projekty: "Maraton twórczości Góreckiego" zorganizowany z okazji 70. rocznicy jego urodzin, będący przeglądem twórczości katowickiego kompozytora (18 koncertów); "Pociąg do muzyki Kilara" w 60. rocznicę wyjazdu kompozytora ze Lwowa czyli podróż z rodzinnego miasta kompozytora, poprzez Rzeszów, Kraków i Katowice, do klasztoru na Jasnej Górze w Częstochowie, podczas której orkiestra koncertowała na dworcach kolejowych, przedstawiając najsłynniejsze utwory artysty; "Polska Muzyka Najnowsza - Festiwal Prawykonań" i "Muzyczna podróż morska" na pokładzie Daru Młodzieży do Łotwy, Estonii oraz Finlandii, gdzie w stolicach tych państw prezentowała zarówno twórczość polską, jak i dzieła kompozytora łotewskiego, estońskiego i fińskiego.
Za wybitne osiągnięcia artystyczne Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia została wyróżniona wieloma nagrodami i odznaczeniami państwowymi. Ostatnio w 2004 roku otrzymała "Honorową Doroczną Nagrodę Ministra Kultury" za "wybitne osiągnięcia w upowszechnianiu kultury" oraz "Nagrodę Prezydenta Miasta Katowice w Dziedzinie Kultury" "za najwyższy światowy poziom artystyczny prezentujący najbardziej znaczące osiągnięcia w muzyce oraz za promowanie Katowic i Polski na największych scenach muzycznych w kraju i za granicą".
Źródło: Polskie Centrum Informacji Muzycznej, Związek Kompozytorów Polskich, styczeń 2002; aktualizacja: styczeń 2009