Galeria powstała w 1996 roku - w Pasażu Tertila. Zajmuje się prezentacją sztuki współczesnej; klasyki polskiej sztuki współczesnej, najciekawszych zjawisk sztuki polskiej ostatnich lat.
Na bazie Biura Wystaw Artystycznych (istniejącego w Tarnowie od roku 1975) mającego swą siedzibę przy Rynku, powstała zupełnie nowa instytucja pod patronatem Miasta Tarnowa.Wraz z nową nazwą Galeria otrzymała nowy lokal przy tarnowskim, zabytkowym Rynku w Pasażu Tertila, a więc w miejscu wymarzonym do prezentacji sztuk pięknych.
Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie jest miejską instytucją kultury działającą w obecnym kształcie od 1996 roku. Wcześniej – od 1975 roku istniało w mieście państwowe Biuro Wystaw Artystycznych. Po komunalizacji galeria przeniosła się do siedziby w kamienicy Rynek 4 w Pasażu Tertila gdzie mieściły się dwie przestrzenie ekspozycyjne: Galeria Pasaż i Galeria Mała. Od 3 grudnia 2010 roku do 30 kwietnia 2013 galeria i biuro znajdowały się na Dworcu PKP. Obecnie w Pałacyku w Parku Strzeleckim. W galerii PKP znajduje się Wystawa stała Kolekcji Małopolskiej Fundacji Muzeum Sztuki Współczesnej prezentująca wybrane prace czołówki polskich artystów współczesnych m.in. prace Pawła Althamera, Mirosława Bałki, członków Grupy Ładnie – Rafała Bujnowskiego, Marcina Maciejowskiego i urodzonego w Tarnowie Wilhelma Sasnala, ale także Jadwigi Sawickiej czy Moniki Sosnowskiej.
Każdego roku Galeria jest organizatorem ponad 30 wystaw i zdarzeń artystycznych realizowanych zarówno we własnej siedzibie, jak i w innych miejscach w Tarnowie, galeriach w Polsce i za granicą.
Od 2004 roku każdej jesieni Galeria organizuje interdyscyplinarny Festiwal Sztuki ArtFest – platformę spotkań artystów różnych dziedzin, której efektem są wystawy, koncerty, spektakle teatralne, projekcje, spotkania, publikacje. W 2001 roku Galeria zainaugurowała konkurs plastyczny Tarnowskie Klimaty, obecnie organizowany jako triennale. W oparciu o program Galerii, realizowane są zajęcia edukacyjne, przybliżające świat sztuki młodym i dorosłym widzom. Edukacyjną inicjatywą Galerii jest Alfabet polski – rodzaj archiwum, oparty na spotkaniach z najciekawszymi artystami młodego pokolenia. Galeria prowadzi również programy badawcze odnoszące się do tożsamości miasta i dziedzictwa kultury współczesnej, m.in. Tarnów. 1000 lat nowoczesności dotyczący modernistycznego potencjału miasta Tarnowa i Mościc (2010-2011) obecnie projekt pt. "Czego oczy nie widzą, tego sercu nie żal. Cykl wystaw sztuki współczesnej artystów międzynarodowych odnoszący się do dziedzictwa kultury Małopolski".
ul. Słowackiego 1, 33-100 Tarnów
Tel/fax + 48 (14) 688 88 20-21
e-mail: biuro@bwa.tarnow.pl