Bohaterami melodramatu "Chemia" są grana przez nagrodzoną aktorkę Lena oraz Benek - młodzi ludzie, którzy zakochują się w sobie. Łączące ich uczucie jest bardzo silne. Kiedy u Leny zdiagnozowany zostaje nowotwór, młoda kobieta oraz jej najbliżsi muszą zmierzyć się ze straszliwą chorobą.
Oprócz Lindy w tegorocznym jury konkursu o nagrodę im. Cybulskiego zasiadali: krytyk filmowy, redaktor naczelny miesięcznika "Kino" Andrzej Kołodyński, operator Arkadiusz Tomiak, aktorka Małgorzata Zajączkowska oraz reżyser Janusz Zaorski.
Podczas gali wyłoniono również zwycięzcę dorocznego konkursu o Nagrodę im. Bolesława Michałka za najlepszą filmową książkę. W edycji 2014/2015 uhonorowano Karolinę Kosińską, autorkę publikacji pt. "Androgyn. Tożsamość, tęsknota, pragnienie" (Instytut Sztuki PAN, Warszawa, 2014).
Nagrodę im. Cybulskiego po raz pierwszy wręczono w 1969 r. Jej pierwszym laureatem był Daniel Olbrychski. Od 1969 do 1995 r. nagrodę przyznawało pismo "Ekran", w 2005 r., po 10 latach przerwy, przyznawanie jej przejęła Fundacja Kino. Fundacja powołała Kapitułę Nagrody, która zatwierdza nominacje. W Kapitule zasiadają m.in.: Andrzej Wajda, Krzysztof Zanussi, Krystyna Janda, Maja Komorowska, Joanna Szczepkowska i Jan Englert. Laureata spośród nominowanych wyłania jury złożone z osobistości świata kultury. W ostatnich latach zdobywcami nagrody byli m.in.: Marcin Dorociński (2005), Kinga Preis (2006), Sonia Bohosiewicz (2007), Eryk Lubos (2009), Mateusz Kościukiewicz (2010) i Marcin Kowalczyk (2012). Laureat otrzymuje statuetkę projektu Pawła Althamera oraz nagrodę pieniężną.
źródło: PAP, opr. BS.