Data rozpoczęcia i zakończenia
-
Podsumowanie
Od 13 kwietnia do 12 maja 2019 roku na Kyotographie, jednym z najważniejszych festiwali fotograficznych w Japonii, prezentowana była solowa wystawa Weroniki Gęsickiej. Polska artystka pokazała w Kioto swój cykl "Traces" oraz nową pracę "Vibe" stworzoną specjalnie z okazji festiwalu. Wydarzenie było częścią obchodów 100. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Japonią.
Zawartość
Kyotographie jest wiodącym festiwalem fotograficznym na świecie. Wydarzenie odbywa się co roku wiosną, a jego zaskakujące i różnorodne przestrzenie wystawowe pozwalają widzom doświadczyć zarówno współczesnego, jak i tradycyjnego Kioto. Jako temat festiwalu w 2019 roku kuratorzy wybrali "VIBE", próbując uchwycić efemeryczną atmosferę i emocje wyczuwalne intuicyjnie, silnie związane z naszym nastrojem. Wibracje, które wyczuwamy kogoś spotykając, wspominając wydarzenia z przeszłości, odwiedzając miejsca, czy słysząc dawno nie słyszane melodie. Jak napisali we wprowadzeniu do wystawy:
Te niewidzialne fale, zarówno pozytywne, jak i negatywne, zmieniają nasze doświadczenie, albo nas rozdzielając, albo łącząc.
Styl wyświetlania galerii
wyświetl slajdy
Podstawą prac Weroniki Gęsickiej są fotografie archiwalne znalezione w internecie, archiwach policyjnych czy w archiwach fotografii prasowej, poddane obróbce cyfrowej. Przetworzone przez artystkę obrazy przemycają surrealistyczne elementy w dobrze znane sceny życia codziennego, wciągając widza w swój tajemniczy, ale jednocześnie znajomy świat. Jej projekty często dotyczą pamięci i jej mechanizmów. Urodzona we Włocławku artystka jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych i Akademii Fotografii w Warszawie oraz stypendystką Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Prezentacja prac Weroniki Gęsickiej na Kyotographie była pierwszą indywidualną wystawą polskiej artystki w ramach tego festiwalu. Wybór Gęsickiej był wynikiem wizyty studyjnej dyrekcji festiwalu Lucille Reyboz i Yusuke Nakanishi w Polsce, zorganizowanej przez Instytut Adama Mickiewicza w czerwcu 2018 roku.
Weronika Gęsicka była drugą po Annie Orłowskiej polską artystką docenioną przez prestiżowy festiwal fotografii w Japonii. W 2017 roku Anna Orłowska została wyróżniona nagrodą 33. Higashikawa Awards Festival w kategorii fotografów zagranicznych za projekt fotograficzny "Niewidzialność: studium przypadku".
Źródło: materiały prasowe, oprac. EC, marzec 2019