POLSKA! YEAR, czyli Rok Polski w Wielkiej Brytanii 2009-2010, to ponad 200 projektów przybliżających brytyjskiej publiczności najciekawsze dokonania polskiej kultury i twórczość najwybitniejszych polskich artystów. W tym czasie zaprezentowane zostaną wyjątkowe dzieła z polskich kolekcji muzealnych oraz prace młodych współczesnych artystów i projektantów, odbędą się koncerty z udziałem polskich wykonawców, a także prezentacje polskiej muzyki w wykonaniu brytyjskich zespołów i solistów. Planowane są spektakle teatralne, przeglądy polskiej dramaturgii i promocja polskiej literatury na wybranych brytyjskich festiwalach literackich. Organizatorzy zapraszają do galerii, teatrów sal koncertowych i kinowych Londynu, Edynburga, Glasgow, Belfastu, Norwich, Liverpoolu, Oxfordu i kilkunastu innych miast w Wielkiej Brytanii.
Projekt POLSKA! YEAR rozpoczyna się wiosną 2009 i będzie trwać do 2010 roku. Jest wspólną inicjatywą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP. Celem Roku jest zbliżenie społeczeństw Polski i Wielkiej Brytanii przez wzmocnienie związków kulturalnych, nawiązanie trwałych kontaktów między polskimi i brytyjskimi instytucjami artystycznymi, twórcami i animatorami kultury.
Program POLSKA! YEAR tworzą wydarzenia kulturalne przygotowane w ścisłej współpracy z partnerami brytyjskimi, jako efekt wizyt ponad 150 kuratorów, managerów kultury, artystów i dziennikarzy, którzy w ciągu półtora roku przygotowań odwiedzili Polskę. Na program złożą się wystawy sztuki dawnej i współczesnej, koncerty muzyki klasycznej, jazzowej i współczesnej, przeglądy filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych, spektakle teatralne, a także konferencje i seminaria.
Koordynatorem programu POLSKA! YEAR jest Instytut Adama Mickiewicza. Współorganizatorem jest Instytut Kultury Polskiej w Londynie.
POLSKA! YEAR nawiązuje do organizowanych od 2000 roku interdyscyplinarnych projektów promujących Polskę za granicą. Odbyły się one w 24 krajach na całym świecie m.in. w Austrii, Belgii, Hiszpanii, Szwecji, Francji, Rosji, Niemczech, a także Indiach, Chinach, Algierii i Maroku. W ramach tych projektów odbyło się ponad 2500 koncertów, wystaw, pokazów filmowych i teatralnych, które obejrzało ponad 14 milionów widzów.
Oficjalna strona Roku Polskiego w Wielkiej Brytanii 2009-2010: www.polska-year.pl/en/.
KALENDARIUM WYDARZEŃ
marzec-czerwiec 2009
7 marca - 3 kwietnia 2009
- Wystawa Izabelli Gustowskiej w ramach festiwalu "Scottish Tides Polish Spring", Threshold artspace, Perth
Izabella Gustowska jest jedną z najciekawszych artystek zajmujących się sztuką wideo w Polsce. Jej wystawa w Perth jest częścią trzymiesięcznego festiwalu polskiej i szkockiej kultury
"Scottish Tides Polish Spring", podczas którego odbędą się także koncerty muzyki nowoczesnej i klasycznej, seminaria i wydarzenia edukacyjne oraz występy kabaretów.
12 marca - 8 kwietnia 2009 - KINOTEKA 7th Polish Film Festtival, Riverside Studios, The Barbican, BFI Southbank,Curzon Soho, Prince Charles Cinema
Pokazy najnowszych filmów fabularnych, animacji oraz dokumentalnych (retrospektywa filmów
Marcina Koszałki) Specjalny pokaz filmu
Cztery noce z Anną w BFI Southbank, po którym zostanie przeprowadzony wywiad z Jerzym Skolimowskim. Przegląd filmów Polish New Wave in Polish Cinema w Tate Modern (kuratorem projektu jest Łukasz Ronduda). Goścmi tegorocznego festiwalu będą m.in.:
Jerzy Skolimowski,
Kasia Adamik, Marcin Dorociński.
14 marca - 21 czerwca 2009 - Wystawa "Symbolism in Poland and Britain", Tate Britain, Londyn
16 marca 2009 - Otwarcie "Topolski Century" - galerii Feliksa Topolskiego w Londynie
Otwarcie galerii Feliksa Topolskiego na South Bank w Londynie. W uroczystości weźmie udział burmistrz Londynu Boris Johnson. Feliks Topolski - malarz, rysownik i korespondent wojenny, który dzięki współpracy z brytyjską prasą zyskał w Anglii ogromną popularność.
17 marca - 22 marca 2009 - Trasa koncertowa zespołu Marcin Wasilewski Trio - organizator: Serious Production z Londynu
Trasa koncertowa Marcin Wasilewski Trio, w którego skład wchodzą: Marcin Wasilewski (fortepian), Sławomir Kurkiewicz (kontrabas) i Michał Miśkiewicz (perkusja), organizowana jest we współpracy z Serious Production z Londynu. Kulminacyjnym punktem sześciodniowego tournée tria będą dwa koncerty w Kings Place w Londynie, zorganizowane w ramach ECM Live Week. ECM to najważniejsza wytwórnia muzyki jazzowej i nowoczesnej, która od lat współpracuje z takimi gwiazdami, jak Keith Jarrett, Jan Garbarek czy Pat Metheny.
W programie koncertów znajdą się autorskie kompozycje oraz utwory z ostatnich dwóch płyt zespołu: Trio/ 2004, January/ 2008 wydane właśnie przez ECM.
- 17 marca 2009, godz. 20 - The Queen's Theatre, Barnstable
- 18 marca 2009, godz. 20 - King's Place - Hall 1, London
- 19 marca 2009, godz. 20 - King's Place - Hall 2, London
- 20 marca 2009, godz. 20 - Arts Centre St James's Memorial Hall
- 21 marca 2009, godz. 20 - Dean Clough Limited, Halifax
- 22 marca 2009, godz. 20 - The Sage. Gateshead International Jazz Festival, Gateshead
- 20 marca - czerwiec 2009
- KINOTEKA On tour - objazdowy Festiwal Filmów Polskich
Wybrane filmy z programu
KINOTEKI zostaną pokazane w różnych miastach na terenie Wielkiej Brytanii m.in.: w Belfaście, Edynburgu, Canterbury, Bristolu, Glasgow, Liverpool.
4 kwietnia - 7 maja 2009 - Wystawa Igora Krenza w ramach projektu "Scottish Tides Polish Spring", Threshold artspace, Perth
Igor Krentz to artysta młodego pokolenia zajmujący się sztuką wideo. Jego projekt zaprezentowany zostanie w ramach trzymiesięcznego festiwalu polskiej i szkockiej kultury
"Scottish Tides Polish Spring", podczas którego odbędą się także koncerty muzyki nowoczesnej i klasycznej, seminaria i wydarzenia edukacyjne oraz występy kabaretów.
5 kwietnia 2009 - luty 2010 - Wystawa "Goshka Macuga: The Bloomberg Commission", Whitechapel, Londyn
Indywidualna wystawa polskiej artystki mieszkającej od lat w Wielkiej Brytanii, którą nominowano w 2008 roku do prestiżowej Nagrody Turnera.
Goshka Macuga tworzy przeważnie instalacje, poruszając się pomiędzy różnymi technikami i stylami. Wystawa odbędzie się w prestiżowej galerii Whitechapel, która w kwietniu zostanie ponownie otwarta dla publiczności po trwającym kilka lat remoncie.
5 kwietnia 2009 - Specjalne wydanie magazynu "Piktogram"
Wiosenna edycja magazynu będzie poświęcona artystom, których twórczość zostanie zaprezentowana podczas POLSKA! YEAR. "Piktogram" należy do światowej czołówki pism zajmujących się sztuką współczesną.
7 kwietnia - 8 kwietnia 2009, godz. 20.00 - Spektakl taneczny Happy w reżyserii Nigela Charnocka z udziałem polskich tancerzy w The Place Theatre, Londyn
Nigel Charnock, najwybitniejszy choreograf brytyjski, tworzy spektakl z udziałem znakomitych polskich tancerzy. Brytyjska premiera widowiska odbędzie się na scenie najbardziej renomowanego londyńskiego teatru tańca awangardowego.
8 kwietnia 2009, godz. 19.30 - Koncert Michael Nyman Band i Motion Trio pt. "Films to Write Music To", The Barbican, Londyn
11 kwietnia - 28 czerwca 2009 - Wystawa fotografii Tima Smitha "Z Polski do Anglii - Polish Communities in Britain", Cartwright Hall Art Gallery, Bradford
Wystawa fotografii przedstawiająca życie polskich emigrantów, którzy przyjechali do Wielkiej Brytanii po drugiej wojnie światowej oraz po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej. Cartwright Hall Art Gallery jest jednym z najciekawszych brytyjskich ośrodków zajmujących się fotografią.
21 kwietnia 2009, godz. 19.30 - Koncert Royal String Quartet w St George's Hall w Liverpoolu w ramach Rodewald Chamber Series
Założony w 1998 roku przez absolwentów
warszawskiej Akademii Muzycznej Royal String Quartet to jeden z najbardziej interesujących i dynamicznie rozwijających się kwartetów smyczkowych młodego pokolenia na świecie. Zespół jest laureatem prestiżowych konkursów kameralnych. Miał okazję kształcić się u członków tak wybitnych kwartetów smyczkowych, jak Alban Berg Quartet,
Amadeus, Guarneri i Chilingirian. W latach 2004-2006 zespół był częścią BBC New Generation Artists - programu promującego najbardziej utalentowanych artystów z całego świata. Obecnie zespół sam prowadzi działalność pedagogiczną, ma własny festiwal
"Kwartesencja", odbywający się w listopadzie w Warszawie, koncertuje na całym świecie. Jego ostatnia płyta z oboma kwartetami Szymanowskiego oraz kwartetem
Ludomira Różyckiego nagrana dla brytyjskiej wytwórni Hyperion uzyskała wspaniałe recenzje, a także
otrzymała tytuł "Płyty Miesiąca" w lutowym wydaniu "BBC Music Magazine".
Koncert w Liverpoolu jest organizowany przez Królewską Filharmonię w Liverpoolu w prestiżowej sali kameralnej St George's Hall.
W programie m.in.
Kwartet smyczkowy Nr 1 C-dur op. 37 Karola Szymanowskiego
25 kwietnia - 1 maja 2009 - Tournée koncertowe zespołu Motion Trio
Rozpoznawalne na całym świecie trio akordeonowe w ramach trasy koncertowej po Wielkiej Brytanii wystąpi m.in. na prestiżowych festiwalach muzyki współczesnej Oxford Contemporary Music, Fuse Leeds i Sounds New Music w Canterbury. Tournée uzupełnia kurs mistrzowski w Royal Academy of Music.
- 25 kwietnia 2009 - Canterbury, The Gulbenkian Theatre -
link*Sounds New Music Festival*http://www.soundsnew.org.uk** - 27 kwietnia 2009 - Londyn, Royal Academy of Music, Duke's Hall (kurs mistrzowski)
- 28 kwietnia 2009 - Bristol, St George's Bristol
- 29 kwietnia 2009 - Oxford, Wesley Memorial Church - Oxford Contemporary Music Festival
- 30 kwietnia 2009 - Southampton, Turner Simms Concert Hall
- 1 maja 2009 - Leeds, Howard Assembly Room - Fuse Leeds Festival 2009
**28 kwietnia 2009 - Koncert Cellotronicum Project - Andrzej Bauer, wiolonczela, Cardiff University, Cardiff
Wyjątkowa osobowość polskiej sceny muzycznej - solista, kompozytor, pedagog, artysta eksperymentujący z nowymi mediami. Zwycięzca Konkursu Radiofonii Niemieckiej (ARD) w Monachium w 1992 roku. Wcześniej stypendysta
Witolda Lutosławskiego. Repertuar Andrzeja Bauera obejmuje kompozycje od baroku po współczesność, w tym wiele utworów napisanych specjalnie dla niego.
Cellotronicum to nazwa projektu, którego założeniem jest inspirowanie i wykonywanie muzyki na wiolonczelę solo i media elektroniczne. Zaproszenie do współpracy przyjęli wybitni polscy kompozytorzy młodego pokolenia, wśród nich m.in.
Michał Talma-Sutt - autor tytułowego
Cellotronicum, Jacek Grudzień,
Sławomir Kupczak,
Cezary Duchnowski czy
Paweł Mykietyn, których utwory ukazują wachlarz możliwości dźwiękowych wiolonczeli, amplifikowanej, przekształcanej i wzbogaconej przez komputerowe instrumentarium. Celem projektu jest poszerzanie oryginalnego polskiego repertuaru na wiolonczelę i media elektroniczne.
29 kwietnia 2009, godz. 19.30 - Sounds New Music Festival - Polish Connections, Canterbury, St. Peter's Methodist Church
Koncert z udziałem Teresy Malik, laureatki Grand Prix ostatniego
Międzynarodowego Konkursu Współczesnej Muzyki Kameralnej w Krakowie. Festiwal Sounds New począwszy od tego roku stworzył laureatom konkursu możliwość prezentacji swoich umiejętności. W drugiej części koncertu Warszawski Chór Chłopięcy i Męski, uznawany za jeden z najlepszych zespołów europejskich w swojej kategorii wystąpi z lokalnym Canterbury Choral Society Youth Choir.
Wykonawcy:
Warszawski Chór Chłopięcy i Męski, Krzysztof Kusiel-Moroz - dyrygent; Canterbury Choral Society Youth Choir, Richard Cooke - dyrygent; Teresa Malik - perkusja
Program:
- Marta Ptaszyńska, Graffito
- Rupert Kettle, Tambourines
- Vinko Globokar, Corporel
- Stanisław Bromboszcz, Kontinuum
- Georges Aperghis, Graffitis
- John Cage, One
oraz: - utwory chóralne Wacława z Szamotuł, Mikołaja Zieleńskiego, Mariana Sawy, Gabriela Fauré, Benjamina Brittena, Stanisława Moniuszki i Stanisława Moryty.
- 30 kwietnia - 2 maja 2009
- Konferencja muzykologiczna Muzyka polska po roku 1945
Pierwsza tak szeroko zakrojona konferencja muzykologiczna dotycząca polskiej muzyki zorganizowana na Wyspach Brytyjskich. Obok polskich muzykologów wezmą w niej udział m.in. prof. Charles Bodman Rae i prof. Adrian Thomas.
Organizatorzy:
Canterbury Christ Church University, Wydział Muzyczny;
link*Sounds New Music Festival - Polish Connections*http://www.soundsnew.org.uk**; Instytut Adam Mickiewicza
**30 kwietnia 2009, godz. 19.30 - Sounds New Music Festival - Polish Connection, Canterbury, St. Peter's Methodist Church
30 kwietnia 2009, godz. 19.30 - Koncert z okazji Święta Narodowego 3 maja i inauguracji POLSKA! YEAR, Londyn, Cadogan Hall
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, jedna z najlepszych polskich orkiestr, pod dyrekcją
Jacka Kaspszyka w utworach kompozytorów-przyjaciół Panufnika i Lutosławskiego. Porywający koncert Karłowicza (w lutym minęła 100. rocznica jego śmierci) zaprezentuje gwiazda światowej wiolinistyki Tasmin Little, która jako jedna z pierwszych niepolskich skrzypaczek doceniła ten utwór, włączając go do swego repertuaru jeszcze w latach 90. XX wieku.
Wykonawcy: Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, Jacek Kaspszyk - dyrygent; Tasmin Little - skrzypce
Program:
- 1 maja 2009
- Polska edycja "Late at Tate", Tate Britain, Londyn
"Late at Tate" to przyciągające tłumy (ok. 5000 widzów) wydarzenie cykliczne organizowane w Tate Britain w piątkowe wieczory kilka razy w roku. W maju impreza ta poświęcona będzie polskiej sztuce i muzyce współczesnej.
1 maja - 13 maja 2009 - III Tydzień Kultury Polskiej w Belfaście
Na program złożą się: m.in. recital Varsovia Piano Trio w Stormont - siedzibie parlamentu Irlandii Północnej (inauguracja festiwalu), koncert muzyki klasycznej Varsovia Piano Trio w katedrze św. Anny, wystawa polskiego plakatu politycznego w Linen Hall Library, wystawa fotograficzna 802% normy. Pierwsze lata Nowej Huty - kolektywu Fotografów Visavis.pl, przegląd filmów PRL: kraina absurdu w Queen's Film Theatre, projekcja filmu Emilka płacze oraz spotkanie i dyskusję z reżyserem Rafałem Kapelińskim. Kolejna edycja festiwalu w ramach POLSKA! YEAR odbędzie się w 2010 roku. Głównym organizatorem festiwalu jest Artlink Belfast.
1 maja - 6 czerwca 2009 - Wystawa "Agent Absurd", Golden Thread Gallery, Belfast
1 maja - 24 maja 2009 - Wystawa Józefa Robakowskiego, Ikon Gallery, Birmingham
W ramach wystawy pokazane zostaną najciekawsze filmy wybitnego polskiego artysty Józefa Robakowskiego. W jednym z najważniejszych brytyjskich ośrodków kulturalnych poza Londynem zaplanowano m.in. projekcję filmu Z mojego okna.
2 maja 2009, godz. 19.45 - Pasja wg św. Łukasza, Sounds New Music Festival - Polish Connections, katedra w Canterbury
Monumentalne dzieło
Krzysztofa Pendereckiego, powstałe w latach 1963-65 na zamówienie rozgłośni WDR, zostało po raz pierwszy wykonane 30 marca 1966 roku w katedrze w Münster z okazji 700-lecia jej powstania. Pisząc je kompozytor myślał również o 1000-leciu Chrztu Polski. Formą Pasji nawiązał Penderecki do Bacha, lecz w odróżnieniu od niego nie potraktował jej statycznie. Jak sam mówił: "Pasja w zamyśle jest dynamicznym, a niekiedy nawet drapieżnym przeżyciem."
Wykonanie tego utworu podczas festiwalu Sounds New w wyjątkowych wnętrzach katedry w Canterbury będzie powrotem dzieła do Wielkiej Brytanii po niemal 30 latach. Polskich wykonawców poprowadzi w nim sam kompozytor.
Wykonawcy:
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach,
Chór Polskiego Radia w Krakowie,
Camerata Silesia, Warszawski Chór Chłopięcy i Męski,
Krzysztof Penderecki - dyrygent,
Iwona Hossa - sopran,
Adam Kruszewski - baryton,
Piotr Nowacki - bas,
Jerzy Trela - narrator
Program:
Krzysztof Penderecki,
Pasja wg św. Łukasza (Passio et Mors Domini Nostri Jesu Christi secundum Lucam)
3 maja 2009, godz. 20.30 - Koncert zespołu Tomasz Stańko Quartet, St Peter Mancroft Church, Norwich
Koncert zespołu, w którego skład wchodzą:
Tomasz Stańko (trąbka), Marcin Wasilewski (fortepian), Sławomir Kurkiewicz (kontrabas) i Michał Miśkiewicz (perkusja) odbędzie się w ramach
link*Norwich & Norfolk Festival*http://www.nnfestival.org.uk**, najstarszego festiwalu w Wielkiej Brytanii. Od 1994 Tomasz Stańko stale występuje ze swoim polskim kwartetem złożonym ze znakomitych młodych, ale już niezwykle utytułowanych muzyków. Współpraca ta zaowocowała niezliczonymi nagrodami i wyróżnieniami, m.in. za płyty Suspended Night, czy Lonatano, a także uznaniem publiczności z całego świata. Podczas koncertu na Norwich & Norfolk Festival muzycy prawdopodobnie sięgną do kompozycji zawartych na ostatnich kilku płytach nagranych przez Tomasz Stańko Quartet dla prestiżowej wytwórni ECM.
**3 maja - 4 maja 2009 - Koncert Warszawskiego Chóru Chłopięcego i Męskiego na International Male Voice Choral Festival, Truro, Kornwalia
Wykonawcy: Warszawski Chór Chłopięcy i Męski, Krzysztof Kusiel-Moroz - dyrygent.
W programie polskie utwory chóralne.
7 maja 2009, godz. 19.30 - Koncert The Metamorphosen Ensemble, St. John's Church, Smith Square, Londyn
The Metamorphosen Ensemble to nowa orkiestra kameralna założona przez altowiolistę i dyrygenta Krzysztofa Chorzelskiego, na co dzień występującego w renomowanym Belcea Quartet. Zespół składa się zarówno z muzyków brytyjskich, jak i osiadłych w Londynie muzyków z Europy Wschodniej. Jego nazwa pochodzi od Metamorfoz, późnego dzieła Ryszarda Straussa, które zostanie wykonane podczas koncertu obok repertuaru polskiego i
I koncertu fortepianowego Szostakowicza, którego solistą będzie Maciej Grzybowski. Londyński debiut zespołu odbędzie się w jednej z ulubionych sal melomanów, w dawnym barokowym kościele St. John's w sercu Westminster.
Wykonawcy:
Krzysztof Chorzelski - dyrygent,
Maciej Grzybowski - fortepian.
W programie m.in.:
- 7 maja - 6 czerwca 2009
- Wystawa "Enegry Class: B", Ormeau Baths Gallery, Belfast
8 maja 2009, godz. 19.45-21.30 - "Kapuściński and The Other" ["Kapuściński i Inny"], London Festival of Europe, Southbank Centre, European Alternatives, Frontline Club
Wieczór poświęcony
Ryszardowi Kapuścińskiemu: dyskusja z udziałem wybitnych osobistości świata literatury i dziennikarstwa, którzy znali pisarza (Geoff Dyer, Anna Bikont, Jonathan Miller) na temat jego życia i twórczości; w trakcie wieczoru zostaną pokazane fragmenty filmu dokumentalnego
A Poet on the Frontline poświęconego Kapuścińskiemu.
8 maja - 4 czerwca 2009 - Wystawa Julity Wójcik w ramach projektu "Scottish Tides Polish Spring", Threshold artspace, Perth
Wystawa młodej polskiej artystki zajmującej się sztuką wideo będzie częścią trzymiesięcznego festiwalu polskiej i szkockiej kultury "Scottish Tides Polish Spring", podczas którego odbędą się także koncerty muzyki nowoczesnej i klasycznej, seminaria i wydarzenia edukacyjne oraz występy kabaretów.
11 maja - 18 maja 2009 - Fertilizer Poland - festiwal muzyczny - Norwich, Londyn, Bristol, Oxford, Liverpool, Bexhill On Sea
Festiwal Fertilizer to cykliczny showcase selekcjonujący i promujący w Wielkiej Brytanii najlepszą muzykę aktualną z wybranych krajów. Tegoroczna, polska edycja Fertilizera obejmuje trasę koncertową "Fertilizer on Tour" z udziałem zespołów Sing Sing Penelope, Contemporary Noise Sextet oraz Jacaszek w dniach 13-18 maja, w miastach Norwich, Londyn, Bristol, Oxford, Liverpool, Bexhill On Sea oraz "Fertilizer Festiwal London" - cykl londyńskich wydarzeń w dniach 11-17 maja. Podczas festiwalu w Londynie wystąpią Baaba, Pink Freud z Petem Warehamem, Sing Sing Penelope, Contemporary Noise Sextet, Jacaszek, Małe. Wydarzeniu towarzyszyć będą projekcje polskich filmów, zostanie pokazana wystawa pocztówek dźwiękowych oraz odbędzie się polsko-angielska konferencja muzyczna.
21 maja - 31 maja 2009 - The Guardian Hay Festival, Hay-on-Wye
Polish showcase na jednym z największych festiwali literackich w Wielkiej Brytanii. Festiwal organizowany jest dorocznie w walijskiej miejscowości Hay-on-Wye. 25 maja odbędzie się dyskusja wybitnych publicystów reprezentujących różne pokolenia i opcje polityczne, na temat znaczenia przełomu 1989 roku. W dyskusji wezmą udział m.in. Adam Michnik, Anna Applebaum i Sławomir Sierakowski. 28 maja zostanie zorganizowana dyskusja wokół spuścizny Jana Pawła II z udziałem Adama Workowskiego i Stanisława Obirka (obok arcybiskupa Cantenbury). Planowana jest również projekcja Człowieka z żelaza, oraz spotkanie z
Andrzejem Wajdą.
25 maja - 8 czerwca 2009 - Wystawa poświęcona życiu i twórczości Jerzego Grotowskiego - "Grotowski: Theatre and Beyond", Centre for Performance Research, Aberystwyth
Wystawa przywołuje ducha przedstawień zespołu Jerzego Grotowskiego - wybitnego polskiego reżysera, teoretyka teatru, pedagoga. Znajdą się na niej rekwizyty, kostiumy i fotografie dokumentujące działalność Grotowskiego.
{C}1 czerwca - 27 września 2009 - Wystawa "Polish Connection", Dulwich Picture Galery, Londyn
Na wystawie w prestiżowej galerii, której powstanie wiąże się z osobą Stanisława Augusta Poniatowskiego i kolekcją tworzoną na jego zamówienie, znajdzie się wybór najpiękniejszych portretów ostatniego polskiego króla oraz instalacja malarska Antoniego Malinowskiego - współczesnego polskiego artysty mieszkającego w Londynie.
1 czerwca - 30 sierpnia 2009 - Wystawa "An Impossible Journey: The Art and Theatre of Tadeusz Kantor" Sainsbury Centre for Visual Arts, Norwich
Wystawa monograficzna
Tadeusza Kantora - jednego z najwybitniejszych artystów polskich, reżysera, malarza, scenografa, grafika, autora manifestów artystycznych, założyciela Teatru Cricot, która organizowana jest przy współpracy z Ośrodkiem Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteką. Wystawie towarzyszyć będzie program edukacyjny i popularyzatorski.
2 czerwca 2009 - Sympozjum "Kantor was here", Sainsbury Centre for Visual Arts, Norwich
Jednodniowe sympozjum poświecone twórczości Tadeusza Kantora, a szczególnie jego obecności i oddziaływaniu w Wielkiej Brytanii. Konferencja organizowana jest we współpracy z University of East Anglia.
2 czerwca - 30 sierpnia 2009 - Wystawa "Take a look at me now", Sainsbury Centre for Visual Arts, Norwich
5 czerwca - 6 czerwca 2009 - "Children of the Revolution: 1989-2009", School of Slavonic and East European Studies, University College London
Międzynarodowa konferencja poświęcona analizie współczesnego potencjału konceptu "solidarności" oraz specyfiki rewolucji 1989 w kontekście zmieniającego się systemu politycznego, ekonomicznego i kulturalnego. W konferencji wezmą udział: {C} Agata Bielik-Robson, Andrzej Rychard, {C} Sławomir Sierakowski, {C} Laszlo Rajk (Węgry), Neal Ascherson, David Crowley, Mary Fulbrook, Ben Lewis, Jon Beasley-Murray, David Ost oraz goście z Rumunii i z Litwy.
{C}10 czerwca - 21 czerwca 2009 - "Grotowski: Theatre and Beyond", School of Drama, Film and Visual Arts, University of Kent, Canterbury
Wystawa, poświęcona życiu i twórczości
Jerzego Grotowskiego, przywołuje ducha przedstawień zespołu Grotowskiego - wybitnego polskiego reżysera, teoretyka teatru, pedagoga. Znajdą się na niej rekwizyty, kostiumy i fotografie dokumentujące działalność Grotowskiego.
11 czerwca - 14 czerwca 2009 - Międzynarodowa konferencja poświęcona twórczości Jerzego Grotowskiego "Grotowski: Theatre and Beyond", University of Kent, Canterbury
Brytyjska konferencja realizowana w ramach ogłoszonego przez UNESCO Roku Grotowskiego. Celem konferencji jest zbadanie wpływu Grotowskiego i jego współpracowników na teatr brytyjski. W konferencji wezmą udział polscy, brytyjscy, włoscy i amerykańscy teatrolodzy - znawcy teorii i praktyki teatralnej Grotowskiego.
12 czerwca - 13 czerwca 2009 - Konferencja "Rebels, martyrs and the others: rethinking polish modernism" Birkbeck Collage, University of London
Konferencja towarzysząca wystawie
Symbolism in Poland in Britain odbywającej się w Tate Britain, będzie pierwszym tej rangi spotkaniem najwybitniejszych specjalistów w dziedzinie polskiej sztuki nowoczesnej z Polski, Wielkiej Brytanii i USA. Obok wybitnych polskich historyków sztuki, reprezentujących m.in. Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, Instytut Sztuki PAN i Muzeum Narodowe w Warszawie, wezmą w niej udział autorzy przełomowych anglojęzycznych publikacji, które dziś stanowią podstawę kursów na temat polskiej kultury na brytyjskich i amerykańskich uniwersytetach – m.in. Steven Mansbach (University of Maryland) i David Crowley (Royal College of Arts, Londyn).