Głęboko związany z kulturą żydowską, prowadzi badania nad jej zapomnianymi tradycjami przekładając ich znaczenie na współczesność. Z tych poszukiwań wynikają dwa projekty których jest liderem: Shofar i Cukunft. Był także dyrektorem artystycznym festiwali przedstawiających nową kulturę żydowską, takich jak Tikkun, Varshe, Mizrach, jak i konsultantem w ramach projektów z nią związanych. Gra też muzykę turecką, beduińską, afrykańską, lapońską, perską, ormiańską i inne, występując z muzykami z tych miejsc. Muzyka Ameryki Północnej – blues i rock lat 60. – to następna znacząca część inspiracji Rogińskiego, która to przefiltrowana daje o sobie znać w zespołach, jak i koncertach solo.
Dogłębne analizowanie technik gitarowych, klasycznych gitarzystów bluesowych i znajomość instrumentarium lat 50. i 60. jest podstawą jego brzmienia. Z inspiracji muzyką eksperymentalną Ameryki (Harry Partch, Henry Cowell i inni) powstał zespół Spinalonga, a bluesową – Wovoka. Zgłębianie muzyki dawnej zaowocowało projektem "Rogiński gra Bacha", w którym muzyka Bacha wykonana jest na gitarach preparowanych. Równolegle muzyk jest zaangażowany w projekty związane ze światową sceną nowego jazzu.
Koncertuje głównie w ramach projektów autorskich – występuje solo lub jako lider zespołów. W tej chwili stale projekty muzyczne to wspomniane Wovoka, Shofar, Cukunft, duet Sisters oraz koncerty na gitarę solo.
Rogiński został nominowany do Paszportów Polityki 2016 w kategorii muzyka popularna. Jak w uzasadnieniu nominacji pisał Robert Sankowski: "Równie swobodnie czuje się, grając rozmaite odmiany awangardowego jazzu i muzyki improwizowanej, jak i reinterpretując tradycję żydowską".
Grał i współpracował z tak słynnymi improwizatorami za świata jak Michael Zerang, Kazuchisa Uchichashi, Le Quan Ninh, Frank London, Noel Akchote, Frederic Blondy, Joe Giardullo, Keith Rowe, Tima Sparks, Axel Dorner, Thomas Lehn, Andrew Sharpley, John Edwards, John Tilbury, Brighit Ulher, Yale Strom, Tim Daisy, Dave Rempis, Mark Sanders, Clayton Thomas, Joe McPhee, Kris Wenders, Peter Jaquemyn, oraz z Polski – Wacław Zimpel, Emiter, Macio Moretti, DJ Lenar, Daniel Pigonski, Konstanty Usenko, Jarek Bester, Rafał Mazur, Arszyn, Mikołaj Trzaska, Maria Peszek. Bierze udział w warsztatach muzycznych, konkursach i festiwalach muzyki w Polsce i na całym świecie.
Dyskografia:
- Masecki, Morett, Rogiński – "2525252525" (2008, Lado ABC)
- Raphael Rogiński – "Beach Bleach" (2009, MultiKulti)
- Raphael Rogiński / Noël Akchoté / Michał Gosem – "Jazzgot: Five" (2011, only downloads)
- Robinson, Zerang, Rogiński, Zimpel – "Yemen | Music Of The Yemenite Jews" (2012, Multikulti Project)
- Raphael Rogiński – "Plays John Coltrane And Langston Hughes African Mystic Music" (2015, Bôłt)
-
Cukunft
- "Lider fun Mordechaj Gebirtig" (2005)
- "Itstikeyt / Fargangenheit" (2010, Lado ABC)
- "Wilde Blumen" (2013, Lado ABC)
Shofar
- "Shofar" (2007, Kilogram)
- "Ha-huncvot" (2013, Kilogram)
- "Gold of Małkinia" (2015, Kilogram)
Alte Zachen
- "Total Gimel" (2012, Lado ABC)
Wovoka
- "Trees Against The Sky" (2013, Lado ABC)
- "Sevastopolis" (2015, Lado ABC)
Gościnnie
- Levity – "Chopin Shuffle" (2010, Universal Music Polska)
- Hera – "Seven Lines" (2013, MultiKulti)
- Ola Bilińska – "Berjozkele. Kołysanki Jidysz – Yiddish Lullabies" (2014, Żydowski Instytut Historyczny)