Content anchor

Cukunft

Występ Cukunft, fot. materiały własne
Występ Cukunft, fot. materiały własne

W języku jidysz słowo ''cukunft'' oznacza ''przyszłość. Cukunf to także zespół powołany do życia przez Raphaela Rogińskiego, jeden z filarów sceny nowej muzyki żydowskiej. 

Założyciel Cukunft, gitarzysta Raphael Rogiński, jest jednym z najbardziej twórczych muzyków na polskiej scenie jazzowej: występuje solo, improwizuje z innymi muzykami, współtworzy kilka zespołów, bada muzykę żydowską i muzykę szeroko pojętego Bliskiego Wschodu, Afryki i Ameryki Północnej. W zespole Wovoka zajmuje się historią bluesa; w Shofar zagłębia mistyczne pierwiastki żydowskiej kultury; Cukunft to zespół, który kontynuuje drogę wyznaczonę wieki temu przez klezmerów.  Przez stulecia żydowscy muzycy mieszali środkowo- oraz wschodnioeuropejskie melodie wsi i miast z własnymi tradycjami muzycznymi. Tak powstała muzyka klezmerska, która w Stanach Zjednoczonych napotkała na wpływy jazzu, co zaowocowało powstaniem nowego rodzaju jazzu, zwanego przez niektórych "klez jazzem". Wykonujący ten gatunek zespół Cukunft zaliczyć można do architektów nowego ruchu tworzącego współczesną muzykę żydowską. 

Repertuar zespołu powstaje spontanicznie, ale jednocześnie poparty jest badaniami muzykologicznymi i historycznymi. W jego skład wchodzą opracowania utworów skomponowana przez kompozytorów żydowskich (Mordechaj Gebirtig, Mosze Szneur, Dawid Bajgelman) oraz kompozycje Raphaela Rogińskiego, często inspirowane twórczością twórców przedwojennej kultury żydowskiej. 

''Aranżacje Rogińskiego opierają się na nagranym wcześniej przez muzyka akompaniamencie gitary rytmicznej oraz harmoniczno-barwowym wsparciu klarnetu i saksofonu barytonowego. Gitarzysta w większości zachowuje pierwotną ilość zwrotek i wewnętrzną budowę poszczególnych utworów - zostawiając jednak miejsce na partie solowe''

- opisywał powstawanie Cukunftowego repertuaru Ireneusz Socha. 

W 2005 roku nakładem zespołu została wydana ich pierwsza płyta "Lider fun Mordechaj Gebirtig". Kolejne albumy: ''Itstikeyt / Fargangenheit'' (2010) oraz ''Wilde Blumen'' (2013) wychodziły nakładem warszawskieg wydawnictwa Lado ABC.  Oprócz Raphaela Rogińskiego na płytach nagranych przez Cukunft możemy usłyszeć: Pawła Szamburskiego (klarnet, klarnet basowy), Michała Górczyńskiego (klarnet, saksofon tenorowy), Pawła Szpurę (perkusja), Kubę Kossaka (fagot), Adama Różańskiego (perkusja), Piotra Kalińskiego (perkusja), Tomasza Dudę (saksofon, flet, klarnet basowy), Olgę Mysłowską (śpiew) oraz Ewę Żurakowską (śpiew).

''Ze zderzenia teraźniejszości i przyszłości rodzi się właśnie ów Cukunft, przyszłość jeszcze niezdefiniowana przez muzyków. To jednak co udało się zespołowi Rogińskiego, to choćby szkicowe nakreślenie wizji sceny muzycznej, w której nie ma pustki po Żydach. Świata alternatywnego, w którym ulica Próżna wciąż tętni życiem, a twórcy mieszkający w okolicach placu Grzybowskiego komponują wciąż nowe utwory korzystając z dobrodziejstw współczesnej techniki, takich jak choćby elektryczne gitary. I choćby za to należą się wielkie brawa''

- pisała na łamach Życia Warszawy Dominika Węcławek. 

Dyskografia:

  • Lider fun Mordechaj Gebirtig (2005, nakładem własnym)
  • Itstikeyt / Fargangenheit (2010, Lado ABC)
  • Wilde Blumen (2013, Lado ABC)
Obrazek użytkownika Filip Lech
Filip Lech
2016/01/11
Facebook Twitter Reddit Share
Cukunft
Podobni twórcy