Studiował w Hochschule für Musik "Rheinland" w Kolonii, w Akademii Muzycznej w Warszawie pod kierunkiem Teresy Manasterskiej (dyplom z wyróżnieniem) oraz w The Vancouver Academy of Music (stypendium Witolda Lutosławskiego).
Występował w Europie, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Ameryce Południowej, m.in. w Filharmonii Narodowej, Salle Pleyel w Paryżu, Schauspielhaus w Berlinie, Konserwatorium w Brukseli, RadioKulturhaus w Wiedniu, Tonhalle w Zurychu, Estonia Concert Hall w Tallinie, Pałacu Sztuki w Budapeszcie, Casa de la Cultura w Buenos Aires, Auditorio Lozano w Bogocie, na Uniwersytecie San Marcos w Limie oraz na takich festiwalach, jak: BBC w Londynie, Europalia, Klavierfestival Ruhr, Carinthischer Sommer, Concentus Moraviae, Musikfestwochen Meiringen, Musikwoche Braunwald, Bachtage Potsdam, festiwalach chopinowskich w Dusznikach, Antoninie, Mariańskich Łaźniach i Gaming, Warszawskiej Jesieni, Festiwalu w Łańcucie, Festiwalu "Kwartet Śląski i Jego Goście", Festiwalu Mozartowskim w Warszawie i innych. Grał z wieloma orkiestrami radiowymi w Warszawie, Berlinie, Oslo, Zagrzebiu, jak również orkiestrami filharmonicznymi w Europie. Jest pierwszym po Krystianie Zimermanie wykonawcą Koncertu fortepianowego Witolda Lutosławskiego, który wykonał 13 kwietnia 1989 w Warszawie pod dyrekcją kompozytora. Koncertował z Sinfonią Varsovią pod batutą Yehudi Menuhina, z okazji jubileuszu 10-lecia orkiestry (1994). W 2004 był solistą w Koncercie fortepianowym Wojciecha Kilara z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w ramach projektu "Pociąg do Muzyki Kilara".
Dokonał nagrań dla kilkunastu radiofonii, nagrał płyty kompaktowe z utworami Ludwiga van Beethovena, Johannesa Brahmsa, Fryderyka Chopina, Juliusza Zarębskiego.
Z okazji rozszerzenia Unii Europejskiej Paweł Kowalski uznany został przez francuski tygodnik "Courrier International" za jedną z czterech najciekawszych osobowości Polski.
W 2005 był członkiem jury Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Hummla w Bratysławie.
Strona internetowa artysty: www.pawelkowalski.art.pl
Autor: Małgorzata Kosińska, Polskie Centrum Informacji Muzycznej, Związek Kompozytorów Polskich, listopad 2005, aktualizacja: listopad 2009