Śpiewak (baryton), urodzony 4 listopada 1972 w Krakowie. Występował na deskach Metropolitan Opera w Nowym Jorku, londyńskiej Royal Opera House, La Scali w Mediolanie i wielu innych teatrach operowych Europy i Ameryki Północnej.

Śpiewak (baryton), urodzony 4 listopada 1972 w Krakowie.
Ukończył Akademię Muzyczną w Warszawie w klasie Włodzimierza Zalewskiego. Mariusz Kwiecień jeszcze w czasie studiów, w 1995 zadebiutował w tytułowej roli w operze Wesele Figara Wolfganga Amadeusa Mozarta na scenie Teatru Wielkiego w Poznaniu, a następnie występował również podczas tournée tego teatru w Luksemburgu. W 1996 wielokrotnie śpiewał w Teatrze Muzycznym "Roma" w roli Papageno w operze Czarodziejski flet Mozarta.
Uczestniczył w Lindemann Young Artist Development Program przy Metropolitan Opera w Nowym Jorku, gdzie doskonalił swój talent wokalny i aktorski u najwybitniejszych artystów scen operowych. W 1999 wystąpił w recitalu, śpiewając dziewięć pieśni Mieczysława Karłowicza i już wtedy zachwycił talentem oraz pięknym głosem. Na scenie Metropolitan Opery zadebiutował w tym samym roku jako Kuligin w operze Kát'a Kabanová Leoša Janáčka. Wiele następnych sukcesów i po części także międzynarodową karierę zawdzięcza poparciu, jakiego udzielił mu wówczas dyrektor nowojorskiej Opery - James Levine, z którym stale współpracuje do dziś. W Metropolitan Opera wystąpił jeszcze m.in. jako Marcello w Cyganerii Giacomo Pucciniego, Silvio w Pajacach Ruggiero Leoncavalla, Hrabia Almaviva w Weselu Figara, tytułowy Don Giovanni i Guglielmo w Così fan tutte Mozarta, Malatesta w Don Pasquale Gaetano Donizettiego, Ford w Falstaffie Giuseppe Verdiego, Escamillo w Carmen i Zurga w Poławiaczach pereł Georgesa Bizeta oraz Belcore w L’elisir d’amore Donizettiego.
Don Giovanni idealny, czyli Kwiecień w Royal Opera House
Don Giovanni idealny, czyli Kwiecień w Royal Opera House
Mariusz Kwiecień po raz kolejny zaśpiewa rolę Don Giovanniego w słynnej operze Mozarta. Tym razem w londyńskiej Royal Opera House.
Do najważniejszych ról Mariusza Kwietnia należą mozartowski Don Giovanni i Król Roger z opery Szymanowskiego. Partię Don Giovanniego zaśpiewał w londyńskiej Covent Garden, wiedeńskiej Staatsoper, San Francisco Opera, Houston Grand Opera, Santa Fe Opera, Seattle Opera (gdzie za tę kreację został wybrany Artystą Roku 2007), Tokio (pod batutą Seiji Ozawy), Bilbao, Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie, Operze Krakowskiej i Bayerische Staatsoper. W Króla Rogera wcielił się w przedstawieniu Krzysztofa Warlikowskiego (premiera odbyła się w paryskiej l'Opéra Bastille w 2009 roku), inscenizacji w ABAO-OLBE w Bilbao (w reżyserii Michała Znanieckiego, 2012) i w londyńskiej odsłonie Króla Rogera, wyreżyserowanej przez Kaspera Holtena (Royal Opera House - Covent Garden).
Ponadto Mariusz Kwiecień śpiewał na wielu prestiżowych scenach operowych świata, m.in. w São Paulo (Lord Ashton w Łucji z Lammermooru Donizettiego), Michigan, Antwerpii, Gandawie (Marcello), mediolańskiej La Scali (Ottokar w Wolnym strzelcu Carla Marii von Webera), Strasburgu (Dunois w Dziewicy Orleańskiej Czajkowskiego), Amsterdamie (Belcore w Napoju miłosnym Donizettiego), Grazu (Eugeniusz Oniegin), Staatsoper w Wiedniu (Robinson w Potajemnym małżeństwie Domenico Cimarosy, Riccardo w Purytanach Vincenzo Belliniego oraz Belcore), Colorado Opera House (Hrabia Almaviva), Operze Krakowskiej (Lord Ashton), londyńskiej Covent Garden (Germont w Traviacie Verdiego oraz Marcello i Hrabia Almaviva), paryskiej Opéra Bastille (Belcore), Palais Garnier w Paryżu, moskiewskim Teatrze Bolszoj i Bayerische Staatsoper w Monachium (Eugeniusz Oniegin, Faworyta Gaetano Donizettiego), Grand Theatre de Geneve (Gugliemo) i Gran Teatre del Liceu w Barcelonie (Ryszard w Purytanach Vincenzo Belliniego).
Mariusz Kwiecień wykonał serie recitali w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, w takich miejscach, jak William Jewell College (Kansas City), Rockefeller University (New York), the Vancouver Recital Society (Vancouver), the Van Cliburn Foundation (Fort Worth, Texas), UC Berkeley's Cal Performances Series (Berkeley-San Francisco), Vocal Arts Society (Washington), Spivey Hall (Atlanta). Zaśpiewał kilkakrotnie Niemieckie requiem Johannesa Brahmsa, m.in. z Atlanta Symphony Orchestra pod batutą Roberta Spano oraz z Rotterdam Philharmonic Orchestra pod dyrekcją Valerego Gergieva. W rozmowie z portalem opera.info.pl Mariusz Kwiecień tak opowiadał o swoich planach:
Chciałbym, i zapewne nie będą tutaj oryginalny, jak każdy baryton zaśpiewać partie Makbeta i Jagona. To są dwie pozycje, które widzę dla siebie w dalszej przyszłości. Zapewne wiele osób, które to usłyszą lub przeczytają pomyśli: „O rany, Kwietniowi się pomieszało w głowie!”. Trudno będzie się nawet im dziwić, bo rzeczywiście jestem barytonem lirycznym, ale jak sobie popatrzymy na nagrania z lat pięćdziesiątych, czy sześćdziesiątych, na barytonów, którzy dysponowali niewiele większym potencjałem niż mój, to moje marzenia nie wydadzą się tak niedorzeczne. Myślę, że Verdi to jest cały czas późne bel canto i to jest nadal muzyka liryczna, więc ja, jako posiadacz głosu lirycznego absolutnie się do tego nadaję.
Król Roger w podróży
Król Roger w podróży
Lata 20., lata 30. to Duisburg i Praga, potem prawie w ogóle nie ruszał się z domu. Ale kilkadziesiąt lat później coś się zmieniło, zaczął swobodnie wyjeżdżać za granicę. Odwiedził Edynburg, Paryż, zawędrował do Bilbao. Niebawem król Roger będzie wizytował Royal Opera House w Londynie.
Nagrania fonograficzne i nagrody
Ma na swoim koncie nagrania dla najważniejszych wytwórni fonograficznych zajmujących się muzyką klasyczną. Albumy z jego wykonaniem wychodziły nakładem wydawnictw: Naxos , Telarc, Decca, Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, Deutsche Grammophon oraz BelAir Classiques. W roku 2012 Mariusz Kwiecień wydał swoją pierwszą solową płytę ''Slavic Heroes'', za którą otrzymał Fryderyka w kategorii Fonograficzny Debiut Roku / klasyka. Płyta została wydana przez francuską wytwórnię Harmonia Mundi.
Jest laureatem wielu międzynarodowych konkursów wokalnych, m.in. we Wrocławiu (1994), w Dusznikach Zdroju, austriackiego konkursu Hans Gabor/Belvedere (1996), Międzynarodowego Konkursu Śpiewaczego Francisco Viňasa w Barcelonie (1998). W 2004 otrzymał Nagrodę im. Andrzeja Hiolskiego w kategorii "najlepsza rola męska" za partię tytułową w Eugeniuszu Onieginie Piotra Czajkowskiego w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej. Mariusz Kwiecień w 2009 otrzymał Srebrny Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". W 2011 roku został uznany przez przedstawicieli hiszpańskiego rynku muzycznego za najlepszego śpiewaka operowego sezonu i otrzymał nagrodę za wykonanie Króla Rogera Szymanowskiego w Teatro Real w Madrycie. W tym samym roku uhonorowano go Nagrodą Miasta Krakowa za wybitne osiągnięcia aktorskie. W 2016 otrzymał nagrodę Fundacji im. Karola Szymanowskiego za propagowanie twórczości tego kompozytora.
W 2017 roku zrealizowane w londyńskim Royal Opera House nagranie DVD opery Król Roger Karola Szymanowskiego w reżyserii Kaspera Holtena z Mariuszem Kwietniem w tytułowej roli zostało nominowane do nagrody Grammy w kategorii "Najlepsze nagranie – muzyka operowa". Rok później nominowane w tej samej kategorii zostało nagranie Poławiaczy pereł z Metropolitan Opera.
Kwiecień: ''Roger, czyli mężczyzna - jego ciało i potrzeby'' [wywiad]
Kwiecień: ''Roger, czyli mężczyzna - jego ciało i potrzeby'' [wywiad]
Prawie codziennie budzę się o trzeciej, czwartej w nocy z frazami Rogera na ustach i śpiewam, nucę - mówi solista Mariusz Kwiecień w przededniu premiery ''Króla Rogera''. - Przecież to wielkie wydarzenie, że ktoś śpiewa po polsku w Operze Królewskiej w Londynie.
Dyskografia
CD:
- Slavic Heroes - 2012
- Chopin Songs - 2010
- Brahms: Niemieckie requiem - 2008
- Bel Canto Spectacular 2008
- A Night At The Opera - 2001
DVD/Blue-Ray:
- Puccini: La Bohème - 2017
- Dionizetti: Faworyta - 2017
- Bizet: Poławiacze Pereł - 2017
- Szymanowski: Król Roger - 2015
- Mozart: Don Giovanni - 2014
- Don Pasquale - 2011
- Eugeniusz Oniegin - 2009, 2014
- Łucja z Lammermooru - 2009
Strona internetowa artysty: www.mariuszkwiecien.com
Autor: Anna Iwanicka-Nijakowska, Polskie Centrum Informacji Muzycznej, Związek Kompozytorów Polskich, grudzień 2006, aktualizacja: Małgorzata Kosińska, Polskie Centrum Informacji Muzycznej, Związek Kompozytorów Polskich, lipiec 2010; marzec 2019, MG.
mariusz kwiecień
baryton
don giovanni
eugeniusz oniegin
król roger
metropolitan opera