Urodziła się 9 maja 1987 roku w Warszawie. Naukę gry na skrzypcach rozpoczęła w wieku 6 lat. Ukończyła Ogólnokształcące Liceum Muzyczne im. Zenona Brzewskiego w Warszawie, gdzie uczyła się gry na skrzypach pod kierunkiem Mirosława Ławrynowicza. Studiowała w Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie skrzypiec Konstantego Andrzeja Kulki (dyplom w 2010). Swoje umiejętności doskonaliła na kursach mistrzowskich w Łańcucie, Goch koło Düsseldorfu, Mount Royal College w Calgary, "Mozarteum" – Internationale Sommerakademie w Salzburgu oraz podczas Young Artists International Festival w Los Angeles.
Jest laureatką III nagrody, nagrody dla najlepszej Polki oraz nagrody dla najmłodszej uczestniczki w grupie do 25 lat na Międzynarodowym Konkursie im. Karola Lipińskiego i Henryka Wieniawskiego w Lublinie (2003), I nagrody na Międzynarodowym Konkursie Młodych Skrzypków im. Niccolò Paganiniego we Wrocławiu (2004), V nagrody na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu (2006), nagrody specjalnej na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Leopolda Mozarta w Augsburgu (2006). W 2007 i 2012 otrzymała stypendia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Młoda Polska".
Maria Machowska koncertowała w prawie wszystkich krajach Europy oraz w Japonii, Izraelu, Chinach, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. W 1996, jako ośmioletnia solistka, zagrała dla papieża Jana Pawła II w Watykanie. Grała w takich salach, jak Carnegie Hall w Nowym Jorku, Walt Disney Concert Hall w Los Angeles, Wielka Sala Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie, Mozarteum Grosser Saal w Salzburgu, w konserwatoriach w Bernie, Lozannie, Genewie, Bazylei, Locarno, Wiedniu i Madrycie. W Polsce występowała z orkiestrami większości filharmonii, w tym Orkiestrą Filharmonii Narodowej, jak również z Sinfonią Varsovią. Współpracowała z takimi dyrygentami, jak Marc Minkowski, Enrique Bátiz, Saulius Sondeckis, Eduard Schmieder, Wolfgang Marschner, Nikolai Dyadiura, Miguel Ángel Gómez Martínez, Jerzy Maksymiuk, Jacek Kaspszyk, Tadeusz Strugała, Wojciech Rajski, Tadeusz Wojciechowski, Ryszard Zimak, Łukasz Borowicz, Jerzy Kosek, Jerzy Swoboda, Piotr Wijatkowski, Tomasz Bugaj, Włodzimierz Szymański, Michał Dworzyński, Jan Miłosz Zarzycki, Czesław Grabowski, Roman Rewakowicz. Grała m.in. z Idą Haendel i Konstantym Andrzejem Kulką, w 2003 – z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki – wystąpiła w Filharmonii Narodowej w Warszawie w duecie z Vadimem Brodskim.
Nagrywała dla Polskiego Radia i Telewizji Polskiej oraz telewizji szwajcarskiej, japońskiej, niemieckiej i francuskiej. "Pieśń Roksany" (z opery Król Roger, w transkrypcji na skrzypce i fortepian) Karola Szymanowskiego w jej wykonaniu w Calgary w 2003, została wyróżniona i nagrana na pamiątkową płytę CD The Conservatory of Mount Royal College.
Od 2008 roku Maria jest koncertmistrzem Orkiestry Sinfonia Varsovia, wielokrotnie współpracowała jako gościnny koncertmistrz z Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej. W sezonu 2014/2015 objęła funkcję koncertmistrza Orkiestry Filharmonii Narodowej.
Artystka poza działalnością koncertową zajmuje się również pedagogiką. Od 2012 roku jest wykładowcą Akademii Sinfonia Varsovia, projektu służącego doskonaleniu umiejętności gry muzyka orkiestrowego, a od października 2013 roku pracuje na stanowisku asystenta w klasie skrzypiec Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina.
Autor: Małgorzata Kosińska, Polskie Centrum Informacji Muzycznej, Związek Kompozytorów Polskich, listopad 2010. Aktualizacja: grudzień 2016, AG.