Mimo protestów czytelników, Sapkowski definitywnie zrezygnował z kontynuacji sagi o wiedźminie. Kolejny napisany przez niego cykl stanowi trylogia husycka, której głównym bohaterem jest Reinmar z Bielawy, zwany także Reynevanem von Bielau. Akcja osadzona jest w XV wieku, podczas wojen husyckich, na ziemiach polskich, śląskich oraz czeskich. Główny bohater przedstawiony jest jako dość kochliwy adept magii, wciąż muszący uciekać przed kolejnymi zagrożeniami, z dziwną regularnością podejmujący błędne decyzje. W pewnym momencie przystaje on do husytów, co bynajmniej nie zapewnia mu większego bezpieczeństwa.
Mariusz Czubaj uważa, iż:
trylogia Sapkowskiego jest bowiem polemiką z polską tradycją powieści historycznej, z – dajmy na to – Kraszewskim i Sienkiewiczem, którzy pisywali o okrutnych czasach, pozbawiając je dozy okrucieństwa i najprostszego ludzkiego wymiaru. Tymczasem autor 'Wiedźmina' nie ukrywa, że jego postaci to ludzie niespecjalnie – powiedzmy – subtelni, za to z lubością pławiący się w tym, co kiedyś wielki teoretyk literatury Michaił Bachtin nazwał 'dołem materialno-cielesnym'.
Trop ten potwierdzają liczne nawiązania językowe do Henryka Sienkiewicza oraz inne spojrzenie na postaci historyczne znane chociażby z "Krzyżaków" (takie, jak Jagiełło czy królowa Jadwiga).
W 2009 roku Sapkowski po raz kolejny zaskoczył czytelników, osadzając powieść pod tytułem "Żmija" w Afganistanie podczas radzieckiej interwencji. Głównym bohaterem jest tym razem obdarzony zdolnościami paranormalnymi chorąży Armii Radzieckiej Paweł Lewart, mogący wylegitymować się polskim pochodzeniem. Jego nadprzyrodzone umiejętności przytłumił co prawda pobyt w szpitalu psychiatrycznym, lecz spotkanie tytułowej żmii pozwala je odzyskać.
Po omówieniu tych wszystkich pozycji można zaryzykować stwierdzenie, iż pisarstwo Sapkowskiego zmierza w stronę coraz ściślejszego osadzania motywów fantastycznych w rzeczywistości. Saga o wiedźminie dzieje się w świecie wymyślonym (choć padają sugestie, jakoby akcja miała miejsce na Ziemi przed epoką lodowcową), trylogia husycka – na początku XV wieku, natomiast "Żmija" ociera się o teraźniejszość (w epilogu mowa jest o polskiej interwencji w Afganistanie).
W 2013 roku ukazał się długo wyczekiwany "Sezon burz" – kolejna powieść z cyklu o Wiedźminie, która nie była jednak bezpośrednią kontynuacją "Pani jeziora". Opisywane w niej wydarzenia rozgrywają się przed opisanymi w opowiadaniu "Wiedźmin". Na podstawie książki zrealizowano dwudziestogodzinne słuchowisko radiowe, w którym udział wzięło ponad osiemdziesięciu aktorów, m.in. Krzysztof Gosztyła, Krzysztof Banaszyk, Anna Dereszowska i Adam Ferency.
W 2012 roku został odznaczony srebrnym medalem Gloria Artis.
Andrzej Sapkowski jest jednym z najpopularniejszych polskich pisarzy zagranicą: jego książki tłumaczone były m.in. na angielski, niemiecki, francuski, włoski i hiszpański. Sławy przysporzyły jego książkom nagradzane na całym świecie gry komputerowe, rozgrywające się w świecie Geralta z Rivii: "Wiedźmin" (2007), "Wiedźmin 2: Zabójcy Królów" (2011) i "Wiedźmin 3: Dziki Gon" (2015) wraz z dodatkami "Serca z kamienia" (2015) i "Krew i wino" (2016). Wiedźmińskie uniwersum stanowi także podstawę do cyfrowej gry planszowej "Wiedźmin: Gra przygodowa" (2014), cyfrowej gry karcianej "Gwint: Wiedźmińska gra karciana" (2018) oraz połączenia komputerowej gry RPG i gry karcianej, "Wojna Krwi: Wiedźmińskie opowieści" (2018). Saga o wiedźminie jest także kanwą serialu fantasy "Wiedźmin" po raz pierwszy wyemitowanego na platformie Netflix pod koniec 2019 r.
Autor: Paweł Kozioł, październik 2010, aktualizacja: AP, listopad 2019.
Twórczość
Opowiadania:
- "Wiedźmin", REPORTER, Poznań 1990.
- "Ostatnie życzenie", superNOWA, Warszawa 1993.
- "Miecz przeznaczenia", superNOWA, Warszawa 1993.
- "Coś się kończy, coś się zaczyna", superNOWA, Warszawa 2000 (zawiera również opowiadania spoza cyklu wiedźmińskiego).
Powieści:
- "Krew elfów", superNOWA, Warszawa 1994.
- "Czas pogardy", superNOWA, Warszawa 1995.
- "Chrzest ognia", superNOWA, Warszawa 1996.
- "Wieża Jaskółki", superNOWA, Warszawa 1997.
- "Pani Jeziora", superNOWA, Waszawa 1999.
- "Narrenturm", superNOWA, Warszawa 2002.
- "Boży bojownicy", superNOWA, Warszawa 2004.
- "Lux perpetua", superNOWA, Warszawa 2006.
- "Żmija", superNOWA, Warszawa 2009.
- "Sezon burz", superNOWA, Warszawa 2013.
Inne:
- "Oko Yrrhedesa", MAG, Warszawa 1995 (gra fabularna, mająca być wprowadzeniem w gatunek).
- "Świat króla Artura. Maladie", superNOWA, Warszawa 1995 (esej).
- "Rękopis znaleziony w Smoczej Jaskini", superNOWA, Warszawa 2001 (słownik literatury fantastycznej).
Wywiady:
- "Historia i fantastyka", superNowa, Warszawa 2005 (wywiad-rzeka przeprowadzony przez Stanisława Beresia).
- "Stylizacja na zgorzknienie". Z Andrzejem Sapkowskim rozmawia Konrad T. Lewandowski, "Lampa" 8/2004.
Omówienia:
- Mariusz Czubaj, "Smutek Dolnego Śląska", "Polityka" 48 (2582) / 2006.
- Jakub Z. Lichański, "Nadgryziony rękopis czyli jak (nie) pisać o fantasy", "Nowe Książki" 11 / 2001 ("Rękopis znaleziony w smoczej jaskini").
- Wojciech Orliński, "Bohater głupek", "Gazeta Wyborcza" 6.11.2002.
- Aleksandra Piekara, "Niedaleko od Wiedźmina?", "Opcje" 1 (78)/2010 ("Żmija").
- Anita Krupa, "Sapkowski i Tolkien", "Ha!art" 1/2000.
- Tomasz Wojnarowski, " 'Lux Perpetua', czyli quasi-historii ostateczny koniec", "Portret" 23/2007.
Nagrody:
- Lifetime Achievement Award (nagroda za całokształt twórczości) przyznana przez World Fantasy Convention w Columbus w stanie Ohio, USA (2016).