Przedstawienie "Klub hipochondryków", fot. Rafał Latoszek
Teatr Syrena został założony w 1945 roku w Łodzi przez satyryka Jerzego Jurandota. W 1948 roku teatr przeniósł się do Warszawy i zajął lokal po przedwojennej stajni przy ulicy Litewskiej 3, gdzie mieści się do dzisiaj. Powstał jako Spółdzielnia Pracy Aktorów, w 1951 roku został upaństwowiony, a od 1999 roku podlega stołecznemu samorządowi.
W skład pierwszego zespołu weszła grupa legendarnych aktorów wywodzących się z przedwojennych kabaretów warszawskich: Adolf Dymsza, Ludwik Sempoliński, Jadwiga Andrzejewska, Mira Zimińska, do których potem dołączyli: Loda Halama, Helena Grossówna, Kazimierz Krukowski. Teatr Syrena próbował naśladować i kontynuować tradycję tamtych teatrzyków w powojennej rzeczywistości.
Ten styl kreowali autorzy Syreny: Jurandot, Stefania Grodzieńska, spółka Zdzisław Gozdawa-Wacław Stępień, Witold Filler, Zbigniew Korpolewski i Ryszard Marek Groński. Dla Teatru Syrena pisali twórcy wybitni: Julian Tuwim, Antoni Słonimski, Konstanty Ildefons Gałczyński. Tutaj zadebiutowali Sławomir Mrożek i Stanisław Tym.
Od początku istnienia Teatr Syrena prowadził dwie linie repertuarowe. Z jednej strony widowiska o charakterze kabaretu satyryczno-rewiowego, a z drugiej - klasyczne i współczesne komedie muzyczne i farsy autorów polskich i obcych. Obecnie linia repertuarowa Teatru Syrena została nieco zmodyfikowana, ale jej główny nurt wyznaczają nadal przedstawienia komediowe różnego gatunku, których podstawą jest rzetelne aktorstwo.
W 2003 roku swoją premierę miał cieszący się popularnością "Klub Hipohondryków" w reżyserii Wojciecha Malajkata. Za kreację Leo, Zbigniew Zamachowski otrzymał nominację do prestiżowej nagrody Feliksa Warszawskiego. Wojciech Malajkat wyreżyserował w Syrenie również "Pajęczą sieć" według Agathy Christie. Scenografię do spektaklu zaprojektował laureat Oskara, Allan Starski. W repertuarze znajduje się także "Plotka" Francisa Vebera, dobrze znana z filmowej adaptacji z udziałem Daniela Auteuil i Gérarda Depardieu. W październiku 2011 roku miała miejsce polska prapremiera sztuki Nicka Reeda "Trener życia", wystawionej po raz pierwszy na londyńskim West Endzie w 2008 roku. Kolejną produkcją Teatru Syrena jest "Przebudzenie" (reż. Redbad Klynstra) z rewelacyjną rolą Danuty Stenki.
Równolegle rozwija się scena recitalowa, przybliżająca solowe koncerty ciekawych wykonawców. Na deskach teatru w projekcie "Zamach na MoCarta" spotykają się Zbigniew Zamachowski i Grupa MoCarta. Wykonują piosenki Jeremiego Przybory, Jerzego Wasowskiego, Jonasza Kofty, Wojciecha Młynarskiego oraz twórców młodszego pokolenia: Tomasza Jachimka, Piotra Bukartyka.
W repertuarze teatru nie brakuje również propozycji dla najmłodszych widzów, takich jak "Królowa Śniegu" (reż. Barbara Borys-Damięcka) czy współczesna wersja "Kota w butach" (reż. Jacek Bończyk).
Z Teatrem Syrena związali się wybitni artyści: Irena Kwiatkowska, Alina Janowska, Hanka Bielicka, Zofia Czerwińska, Teresa Lipowska, Krystyna Sienkiewicz, Kazimierz Brusikiewicz, Edward Dziewoński, Roman Kłosowski, Bohdan Łazuka, Tadeusz Pluciński. Obecnie na scenie Teatru Syrena występują między innymi: Anna Dereszowska, Hanna Śleszyńska, Krystyna Tkacz, Magdalena Wójcik, Krzysztof Kowalewski, Wojciech Malajkat, Piotr Polk, Henryk Talar, Zbigniew Zamachowski.
Źródło: teatrsyrena.pl, materiały prasowe
Grudzień 2010, aktualizacja: październik 2012
Teatr Syrena w Warszawie
ul. Litewska 3
00-589 Warszawa
Rezerwacja biletów indywidualnych oraz grupowych
pon.-pt. 9:00 - 16:00
tel: (22) 101 16 09 / (22) 101 16 30
pon.-pt. 16:00 – 18:00, sob.-nd. 12:00 – 18:00
tel. 22 101 16 13
e-mail: bilety@teatrsyrena.pl
www: http://teatrsyrena.pl/
Kasa czynna od poniedziałku do soboty 10-18, w niedziele 12-18
Litewska 3
Warszawa