To niezwykły zbiór tekstów: od osobistych wspomnień ze spotkań historyczki sztuki Krystyny Czerni z Tadeuszem Kantorem, po czytane już w kilku językach przewodniki po twórczości artysty.
- Moja walka z Tadeuszem Kantorem trwa już od 40 lat, walka w myślach i wyobraźni. Książka jest jej zapisem. Stawiam w niej pytania o stosunek Kantora do tradycji, Boga, ustroju i władz PRL, ale też pytania o mój osobisty stosunek do jego sztuki. Kantor to była moja pierwsza wielka artystyczna fascynacja, później porzuciłam go i zdradziłam dla innych artystów, ale w tej książce do niego wracam. To mój rachunek sumienia i wyznanie miłości. Wszyscy jesteśmy Kantorem napromieniowani. Od Kantora nie ma ucieczki - mówi autorka.
Omówienia prac malarskich Kantora, wzbogacone jego obszernym autokomentarzem, splatają się tu z przypisami do dokonań twórcy na polu teatru, odsłaniając ostatecznie to, co Krystyna Czerni nazywa "fenomenem wyobraźni Tadeusza Kantora". Jak zauważa Natalia Zarzecka, dyrektorka Cricoteki, autorka opisuje go kunsztownym, ale i niezmiernie przystępnym językiem. Jej zdaniem książka dotyka również bardziej zniuansowanych kwestii. Otwiera przed nami świat z najmłodszych lat Kantora – źródła obecnych w jego sztuce wątków religijnych. Pozwala prześledzić postawę artysty wobec doktryny realnego socjalizmu oraz późniejsze zmagania z aparatem komunistycznego państwa. Umieszcza w tle bogate życie artystyczne Kantora i członków Grupy Krakowskiej.
"Tadeusz Kantor. Spacer po linie" to pierwsza publikacja zbierająca teksty pisane przez Krystynę Czerni na przestrzeni ostatnich 20 lat. - Ich wnikliwość, uniwersalność i pasja, z której powstały, otwierają wciąż nowe pola do interpretacji twórczości Kantora, dla którego sztuka była sprawą "śmiertelnie poważną" - podsumowuje Zarzecka.
Krystyna Czerni jest cenioną krytyczką i historyczką sztuki, autorką wydanego nakładem Cricoteki oraz BWA w Bydgoszczy przewodnika po twórczości artysty "Tadeusz Kantor: malarstwo i teatr" (2002) oraz licznych tekstów krytycznych poświęconych jego sztuce. Finalistka Nagrody Nike 2012 za książkę "Nietoperz w świątyni. Biografia Jerzego Nowosielskiego", nominowana także do Nagrody Literackiej Gdynia 2012. Zawodowo związana z Instytutem Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego.