Do konkursu może przystąpić każdy kompozytor posiadający polskie obywatelstwo, bez względu na wiek i wykształcenie muzyczne. Zgłoszone utwory nie mogły być wcześniej publikowane ani wykonywane. Konkursowa kompozycja nie może być dłuższa niż 10 minut, powinna nawiązywać do dziedzictwa muzyki polskiej, mieć charakter uroczysty i podniosły, przy zachowaniu użytkowego charakteru reprezentacyjnego tańca narodowego (z możliwością wykonania z elementami choreografii).
Prace konkursowe można składać do 1 marca 2018 roku. Oceniać je będzie komisja pod przewodnictwem prof. Krzysztofa Pendereckiego, w składzie: Agata Zubel, Grażyna Nawratil-Pstrokońska, Paweł Mykietyn, Paweł Szymański, dyrygent Tadeusz Strugała oraz Janusz Marynowski, dyrektor Orkiestry Sinfonia Varsovia, instytucji kultury m.st. Warszawy. Zwycięzca otrzyma nagrodę, ufundowaną przez m.st. Warszawa, w wysokości 50 000 zł., za zajęcie drugiego miejsca autor otrzyma 30 000 zł, a za trzecie miejsce 20 000 zł. Ponadto wszystkie trzy kompozycje zostaną nagrane na płytę przez Orkiestrę Sinfonia Varsovia i premierowo wykonane jesienią 2018 roku.
Polonez to polski taniec narodowy charakteryzujący się metrum ¾, wywodzi się z kultury wiejskiej, ale szybko przeszedł do salonów. Tańczono go nie tylko w Polsce, za sprawą Augusta II, elektora saskiego, zdobył popularność również w Niemczech. Artystyczne polonezy komponowali: Bach, Mozart, Schumann, Liszt, Czajkowski, Skriabin, Chopin, Moniuszko, Ogiński, Kilar i inni.