Zero waste – kształtować świadomość
Mimo, że marnowaniu przeciwdziała się na różnych oficjalnych poziomach, ważne są inicjatywy oddolne i kształtowanie świadomości. Propagatorzy idei zero waste podkreślają, że każdy powinien podjąć indywidualne kroki: świadomie kupować, tak też przechowywać, wreszcie mądrze gospodarować resztkami. O gotowaniu w duchu zero waste powstają pierwsze książki kucharskie i programy kulinarne – tym samym wartości zapomnianych autorek z przełomu XIX i XX w. nabierają znaczenia w erze konsumpcjonizmu. Sylwia Majcher, autorka pozycji "Gotuję, nie marnuję. Kuchnia Zero Waste po polsku", podkreśla, że wyrzucanie jedzenia zaczyna znowu być w złym guście. Chodzi także o coś więcej – by nauczyć się planować jadłospis, układać listy zakupów przypomnieć sobie sposoby przechowywania żywności czyli jak co kisić, pasteryzować i suszyć.
Bieda Król i Nowe Epifanie
Nobilitacja spożywczych odpadków, a także tego, co uszkodzone, pęknięte – przedmiotów, miejsc, wspomnień bywa motywem przewodnim wydarzeń kulturalnych. Podczas uczty "Bieda Król", zorganizowanej na Zamku Ujazdowskim w Warszawie w ramach Festiwalu Nowe Epifanie szef Michał Czekajło (członek kolektywu Food Think Tank), który w Browarze Stu Mostów we Wrocławiu prowadzi kuchnię Zero Waste, upiekł ciasto z odpadów powstających przy produkcji piwa, m.in młóta i częstował chipsami z obierek. Na deser, na potłuczonej porcelanie, Olga Głębicka zaserwowała tort z czerstwego chleba. Wielki gar prostej zupy z warzyw korzeniowych przypomniał, że czas Wielkiego Postu to okres produktów biednych, odrzuconych – tak jak obierki czy "zakopcowane" warzywa korzeniowe, zakonserwowane produkty czyli przednówkowe resztki. Autorka wydarzenia, dziennikarka Monika Kucia mówi:
Królewskim jabłkiem może być pomarszczony seler, a sterta upieczonych kości źródłem cennych substancji odżywczych. Z dziko rosnących roślin powstają eliksiry i nalewki, dające pokrzepienie przez całą zimę.
Walka z marnotrawieniem przybiera niekiedy formy radykalne. Freeganie, w mediach społecznościowych tworzą grupy umożliwiające wymianę jedzenia ze śmietnika (dumpster diving). Powstają inicjatywy wywodzące się z food sharingu - bezpłatnego dzielenia się jedzeniem na zasadzie wymiany. To na razie w Polsce zjawiska niszowe, choć jadłodzielni działa w Polsce już kilkadziesiąt.