Przyjaźń z wilkiem, smutek i pieniądze. Teatr dla najnajów i starszaków
Niebawem czeka nas wysyp atrakcji dla najmłodszych widzów. Zobaczmy, co wyjątkowego przygotowały teatry. Będzie nie tylko bajkowo, ale i zupełnie na serio.
O wilku mowa w Lalce
W warszawskim Teatrze Lalka Julia Szmyt reżyseruje adaptację popularnej książkowej serii szwedzkiej autorki Asy Lind. Karusia ma naprawdę wyjątkowego przyjaciela – w przygodach towarzyszy jej bowiem...wilk, który "pomaga wyjaśniać zagadki świata". "Piaskowy Wilk" – w aktorskiej i lalkowej aranżacji – rozgrywać się będzie między widzami na niewielkiej Scenie Foyer. Premiera, której towarzyszy także wizyta autorki powieści w Warszawie, odbędzie się 10 lutego. Spektakl skierowany jest do widzów od czwartego roku życia.
Wstrząsający pamiętnik
W Opolu szykuje się godna uwagi propozycja dla nieco starszych dzieci. W Teatrze Lalki i Aktora słowacki reżyser Marián Pecko przygotowuje polską prapremierę "Dziennika Anne Frank", znanego na całym świecie świadectwa nazistowskiej okupacji w Holandii. Spisane przez 13-latkę wspomnienia wydane w 1947 roku staną się, jak czytamy w zapowiedzi, kanwą "niezwykłego spektaklu wrażliwości". Odważna decyzja twórców o przeniesieniu tej wstrząsającej opowieści w świat teatru cieni i lalek może przynieść interesujący formalnie rezultat. Czy tak będzie, przekonamy się już 9 lutego.
Jak pożegnać smutek
O niełatwych kwestiach opowie także spektakl w reżyserii Bartosza Kurowskiego w krakowskiej Grotesce. "Dziewczynka z parku" to adaptacja książki Barbary Kosmowskiej pod tym samym tytułem, zilustrowanej przez Emilię Dziubak. Andzia próbuje poradzić sobie z ogromnym smutkiem po śmierci taty. Najbardziej tęskni za wspólnymi wyprawami do parku i obserwowaniem przyrody. Twórcy zapowiadają, że postarają się "spokojnie, rzeczowo i odpowiedzialnie" podpowiedzieć dzieciom, jak poradzić sobie ze smutkiem i żałobą. Premiera 9 lutego.
Szaleństwo sprzed wieku
Shrek sprzed stu lat? Tak o baśni Artura Oppmana mówi Michał Derlatka, reżyser spektaklu "Zaczarowana królewna" specjalizujący się w się w przedstawieniach teatru formy i teatru młodego widza. W gdańskim Teatrze Wybrzeże czekają nas dzikie bestie, leśne smoki, księżycowe krasnoludki… Na inscenizację tej nieco szalonej baśni, łączącej m.in. historię Śpiącej Królewny i smoka wawelskiego, twórcy zaproszą 9 lutego. Przedstawienie zapowiadane jest jako wydarzenie familijne – przeznaczone nie tylko dla kilkulatków, ale i ich starszego rodzeństwa i opiekunów.
Nowa twarz klasyki
Kto nie zna historii Calineczki? Adaptację tej niezapomnianej baśni Andersena, opowiadającej o losach maleńkiej bohaterki, przygotowała Marta Guśniowska – filozofka, baśniopisarka i specjalistka od dziecięcej dramaturgii. Na spektakl w reżyserii Katarzyny Kawalec wybierzemy się na Śląsk – do katowickiego Teatru Lalki i Aktora Ateneum. Reżyserka zapowiada swoją "Calineczkę" jako spektakl o nauce uważnego słuchania własnych marzeń.
Jak zainscenizuje tekst na motywach klasycznej baśni? Czeka nas żywiołowa muzyczna aranżacja Łukasza Damrycha, zaskakujące formy w kostiumach i lalkach, klimatyczne projekcje i ośmioosobowy zespół aktorski. Pierwszy pokaz także 9 lutego – w drugą sobotę miesiąca z pewnością przydadzą się więc stumilowe buty, by móc odwiedzić kilka premier jednocześnie.
Co znaczy być księżniczką
Szesnastego lutego warto zajrzeć do Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie, gdzie z pomocą przepięknych lalek stworzonych przez artystę scenografa Paula Shenhofsa, reżyser Valdis Pavlovskis spróbuje odpowiedzieć na pytanie: "Co znaczy być prawdziwą księżniczką?". Spektakl według scenariusza Izabeli Degórskiej na podstawie "Księżniczki na ziarnku grochu" i "Świniopasa" Andersena przeznaczony jest dla dzieci od szóstego roku życia. Premiera 16 lutego.
Dzieci i pieniądze
O trudnej materii ekonomii opowie spektakl na podstawie książki Grzegorza Kasdepke "Zaskórniaki i inne dziwadła z krainy portfela". Przedstawienie skierowane do kilkulatków reżyseruje w wałbrzyskim Teatrze Lalki i Aktora Daniel Arbaczewski. Będzie mowa o poważnych sprawach: kredytach, hipotece i podatkach. Jak zapowiadają twórcy, za pomocą narzędzi teatru opowiedziana zostanie historia tworzenia Zoo, "w którym pojawiają się kolejne tajemnicze ekonomiczne dziwadła". Jak na scenie sprawdzi się próba analizy rynku? Dowiemy się 16 lutego.
Chopin dla dwulatków
Na scenie słupskiego Teatru Lalki Tęcza powstaje ciekawy spektakl dla najnajów – "E-mollandię" oglądać będą mogli nawet dwuletni widzowie. Widowisko złożone będzie z barwnych etiud inspirowanych podstawowymi emocjami: złością, radością, czy smutkiem. Będzie to zapewne wyjątkowe spotkanie maluchów z kulturą wysoką, bo scenkom towarzyszyć będzie...muzyka klasyczna, m.in. z repertuaru Chopina i Mozarta. Przedstawienie reżyseruje Gabriel Gietzky, do niedawna dyrektor Teatru Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie. Pierwszy pokaz 23 lutego.
Pajacyk ożywa w Lublinie
Familijną propozycją może okazać się także "Pinokio", którego w lubelskim Teatrze im. Osterwy przygotowuje Jakub Roszkowski. Ma być to rzecz nie tylko dla młodych widzów. Twórcy zabiorą nas do "miasteczka zamieszkałego przez niecne koty i lisy, ptaki-lekarzy, gadające lalki, filozofujące świerszcze i niebieskowłose wróżki". Jak spojrzą na dobrze wszystkim znaną historię poczciwego Gepetta i stworzonego przez niego drewnianego pajacyka, który ożywa? Premiera według słynnej powieści Carlo Collodiego już 2 marca.
Źródła: materiały prasowe; e-teatr.pl