Zagniatanie ciasta w muzeum
"Na świecie istnieją skarby: skarby piratów, skarby zakopane w ziemi, skarby historyczne i skarby lokalne – takie, jak cebularz", czytamy na stronie powstałego w 2017 roku Regionalnego Muzeum Cebularza. Miejsce, którego misją jest "rozpowszechnianie wiedzy na temat cebularza w sposób przystępny oraz godny zapamiętania", założone zostało przez Roberta Drapałę, który w trakcie licznych podróży po Polsce zaobserwował, że regionalne przysmaki mogą stanowić cenną wizytówkę i atrakcję turystyczną miasta. Postanowił więc stworzyć żywe muzeum, które nie tylko w sposób interaktywny przybliży historię cebularza, ale i zaprosi do wspólnego wyrabiania ciasta i degustacji.
Cebulowy placek patronuje także rozgrywkom rugby – w maju 2021 roku rozegrano pierwszy Turniej Lubelskiego Cebularza zorganizowany w ramach Regionalnego Turnieju Dzieci i Młodzieży. Uczestnicy rozgrywek – nie tylko lubliniacy, ale i zawodnicy i zawodniczki z Sochaczewa, Łodzi czy Warszawy – częstowani byli, rzecz jasna, tradycyjnym regionalnym smakołykiem.
Źródła: J. Dumanowski, M. Nowicki, "Kuchnia polska. Tradycja, teraźniejszość, wspólnota", J. Dumanowski, W. Sulisz, "Unia Lubelska. Przewodnik od kuchni", Lublin 2019; "W krainie lubelskich produktów tradycyjnych", Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie, Lublin 2014; "Sto receptur na sto lat niepodległości"; "Program Historia Mówiona. Wspomnienia o Lublinie i Lubelszczyźnie", teatrnn.pl; radio.lublin.pl, podroze.onet.pl, lublin.eu, muzeumcebularza.com.pl, ouichef.pl, gov.pl, lublin.wyborcza.pl, certyfikacja.co, sztetl.org, polona.pl, dziennikwschodni.pl ,eur-lex.europa.eu - Baza Aktów Prawnych Unii Europejskiej.