Oszczędną paletą barw - szarościami, czernią i bielą autorka operuje także w książce "Bezsenność Jutki" opowiadającej o ciężkiej dziecięcej codzienności w łódzkim getcie. Zabawa, humor i kolor pojawiają się natomiast w m.in. w książkach napisanych przez Michała Rusinka, brata artystki. Są wśród nich zbiory wierszy dla najmłodszych, tom poświęcony retoryce ("Co ty mówisz? Magia słów czyli retoryka dla dzieci"), a także przetłumaczona na dziesięć języków( w tym chinski i japoński) książka o tym, jak rodził się talent małego Fryderyka Chopina ( "Mały Chopin")
Marianna Oklejak
Żywa, różnorodna kultura tradycyjna w nowoczesnym wydaniu. Taka jest autorska książka Marianny Oklejak "Cuda wianki, polski folklor dla młodszych i starszych", w której młoda graficzka pokazuje, że tradycja to coś więcej niż tylko Cepelia. Od tej książi nie można sie oderwać. W 2015 roku zdobyła nagrodę graficzną Polskiej Sekcji Ibby, a w uzasadnieniu jury czytamy:
Książka kipi feerią barw, szaleństwem form i oryginalną interpretacją polskiej sztuki ludowej, pozwalając odbiorcy w każdym wieku odczuć potęgę oddziaływania folkloru. Składa się z 36 tablic zorganizowanych według logiki pór roku i rytmu życia. Książka wyjątkowa, wykonana na najwyższym artystycznym poziomie.
Marianna Oklejak jest też autorką niezwykłego przewodnika "Jestem miasto. Warszawa". Rysunkowe mapy ułożone w porządku chronologicznym prowadzą najmłodszych czytelników przez burzliwe dzieje stolicy, artystka buduje malarską scenografię dla ważnych warszawskich miejsc i zdarzeń. "Od puszcz legendarnych, pełnych zwierza, przez rozbiory, wojny, stan wojenny aż po dzień dzisiejszy. (...)Tutaj można wyśledzić księcia Pepi, Eugeniusza Bodo albo łosie czy diabełka Rokitę i ich przygody poprzez wieki. Historia, topografia, anegdotki." - zachęca artystka. Warto śledzić jej prace!
Ola Woldańska-Płocińska
Wymyśliła, napisała i zilustrowała m.in. książkę o zaroście - to dla dorosłych, a dla dzieci o strachu i rekordzistach. W "Prawie się nie boję" Anny Onichimowskiej zilustrowała dziecięce lęki, strachy i uczucia wyraźną, charakterystyczną kreską. W wysmakowanych graficznie "Rekordzistach" Ola Woldańska-Płocińska z lekkością i poczuciem humoru prezentuje absurdalne momentami osiągnięcia m.in.. rekordowo kudłatej owcy z Australii, która zrzuciła z siebie 40 kilogramów wełny.
Na koncie ma także ilustracje do "Cyferek", "Marchewki z groszkiem", książki "Mrówka wychodzi za mąż", "Dwa albatrosy albo alfabet Noego", "Pierwszych urodzin Prosiaczka", "Kocham Pana, Panie Tygrysie".
Agata Królak
Autorka nietypowych kulinarnych remiksów. Jej debiutanckie "Ciasta, ciastka i takie tam" oraz "Z działki, z lasu i takie tam" złożone z zebranych od rodziny przepisów w niczym nie przypominają tradycyjnych książek kucharskich.
Zamiast sztampowych zdjęć kotleta Agata Królak tworzy dowcipne kompozycje złożone z wycinków gazet, kleksów, nonszalanckich bazgrołów. Do tworzenia tych frapujacych remiksów artystka używa miedzy innymi zdjęć zrobionych na nowojorskich pchlich targach, z powodzeniem łacząc je z tekstem oddanym pismem znanym z zeszytów pierwszoklasistów. - pisze na Culture.pl Agata Morka