Звичаї та забобони
Є така думка, що пов'язані зі збиранням та використанням грибів звичаї – це важливий елемент не тільки польської кулінарної традиції, а й частина культурної спадщини. Наші знання про гриби ми передовсім успадковуємо. Вони можуть відрізнятися залежно від регіону, інколи діаметрально, аж до взаємозаперечення. Джерелом окремих теорій є народні вірування.
Вважають, що гриби найкраще ростуть вночі, тому найоптимальніший час для збору – світанок, особливо після дощу. У деяких регіонах Польщі існує переконання, що гриби найкраще збирати під час або одразу після повного місяця і під час дощу, але не після бурі. Інші дотримуються думки, що найкращий час для збору (окрім повня) – це друга чверть, або «зростаючий» місяць. Звичайно, є грибники, які вважають навпаки – найкращою є четверта чверть. Деінде переконані, що вирощені під час повного місяця гриби червиві, особливо маслюки та польські гриби (підгрибки).
Збереглися й інші прикмети: коли в лісі ростуть червоні мухомори, то будуть і білі гриби. Гриби найкраще шукати під липами та березами. Маслюки люблять молоді насадженням, а боровики – піщаний ґрунт в хвойних та дубових лісах. Підгрибки найкраще збирати там, де багато моху та гнилих пнів. Моховики ростуть у заростях та ожинниках, а красноголовці – серед берез та осик. Опеньки ж люблять змішані ліси. Ми віримо, що кожен гриб має братів і сестер. Якщо ви знайшли перший гриб, потрібно шукати його «сім’ю», тому що гриби ростуть групами. Дехто також вірить, що гриб, якого хтось побачив, більше не ростиме, тому його треба зрізати.
Існують також вказівки для грибників: немає одностайної думки щодо того, чи треба вмиватися перед збиранням грибів, а чи навпаки – робити це суворо заборонено. Вагітним жінкам не можна збирати гриби, оскільки на них можуть впливати темні сили. Це повір'я походить з давніх часів: вважалося, що гриби мають магічний зв'язок із потойбічним світом.