Data rozpoczęcia i zakończenia
-
Podsumowanie
Family Values: Polish Photography Now to pierwsza w Wielkiej Brytanii wystawa polskiej fotografii. Otwarcie pod koniec maja w Londynie.
Zawartość
Na ekspozycji zaprezentowane zostaną prace polskich artystów, których fotograficzne i filmowe dzieła podejmują tematy związane z poczuciem tożsamości, rodziną, domem w kontekście przekształceń społecznych i politycznych. Fotografie te utworzą razem dokumentację kulturowych przemian w Europie Wschodniej w ostatnich kilkudziesięciu latach. Wystawę przygotowała kuratorka i krytyczka sztuki Kate Bush.
Styl wyświetlania galerii
wyświetl slajdy
W centrum ekspozycji znajdzie się "Zapis socjologiczny" Zofii Rydet, monumentalna praca licząca ponad 20 tysięcy negatywów. W roku 1978, będąc już w dojrzałym wieku 67 lat, Zofia Rydet rozpoczęła monumentalny projekt, który pochłaniał ją aż do śmierci: wyruszyła w podróż, aby sportretować każdą osobę w Polsce. W ciągu dwudziestu lat sfotografowała 20 000 osób w ich domach. Zofia Rydet była zafascynowana tym, jak wybory i decyzje dotyczące aranżacji wnętrz odzwierciedlają życie psychiczne i kreatywność danej osoby, jak również jej religię czy przekonania polityczne.
Format wyświetlania obrazka
standardowy [760 px]
Zofia Rydet, z serii "Zapis socjologiczny", Ostropa, Śląsk, 1980, © Fundacja Zofii Rydet
Praca Rydet celebruje indywidualną wolność, jaką obywatele mogli się cieszyć we własnych domach u schyłku komunizmu. Podobnym tropem podąża Józef Robakowski – artysta, filmowiec i wiodąca postać awangardy późnego komunizmu w Polsce. Jego praca "Z mojego okna" (1978-2000) rozpoczęła się w tym samym roku co "Zapis socjologiczny" i powstawała równie długo. Artysta przez ponad dwadzieścia lat kręcił film z kuchennego okna w swoim mieszkaniu w Łodzi. Jego kamera, skierowana na ogólnodostępny plac poniżej, śledzi codzienne czynności sąsiadów i znajomych, rejestrując także masowe zgromadzenia, takie jak marsze z okazji pierwszego maja. Ten przewrotny film pseudo-dokumentalny zapewnia niecodzienny wgląd w codzienne życie w trakcie dramatycznej, politycznej transformacji.
Zdjęcia Zofii Rydet i film Józefa Robakowskigo będą prezentowane na wystawie obok prac innych polskich artystów, którzy w swojej twórczości eksplorują podobne tematy: Anety Grzeszykowskiej, Weroniki Gęsickiej, Anety Bartos i Adama Palenty.
Styl wyświetlania galerii
wyświetl slajdy
Wystawa zostanie uzupełniona programem wydarzeń towarzyszących, między innymi zorganizowaną we współpracy z dr Urszulą Chowaniec serią debat, która odbędzie się na UCL School of Slavonic and Eastern European Studies (SSEES - Wydziale Studiów Słowiańskich i Wschodnioeuropejskich Uniwersytetu Londyńskiego)
Family Values: Polish Photography Now (Rodzinne wartości: Polska fotografia dziś) jest częścią Festiwalu Kultury UCL 2018 (4–8 czerwca 2018).
Pełny program zostanie opublikowany późną wiosną.
Wystawa została zorganizowana przez Calvert 22 Foundation we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza w ramach koordynowanego przez Instytut Adama Mickiewicza międzynarodowego programu kulturalnego POLSKA 100, realizowanego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2021.
Sfinansowano ze środków MKiDN w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2021.
Źródła: materiały prasowe, oprac. zespół Culture.pl