Rusza 7. edycja I, CULTURE Orchestra z tegoroczną trasą koncertową "Prawdziwe emocje inspirują". W repertuarze Orkiestry znajdą się tak wybitne dzieła, jak "Koncert na orkiestrę" Witolda Lutosławskiego, "Symfonia fantastyczna" Hektora Berlioza czy "Koncert skrzypcowy" Ludwiga van Beethovena.
Jak mówi Ewa Bogusz-Moore, menadżerka Orkiestry:
Na świecie jest wiele świetnych orkiestr, które perfekcyjnie wykonują trudny repertuar. To, co przyciąga publiczność na koncerty młodych zespołów, co tworzy niepowtarzalną magię tych koncertów, to niespotykane gdzie indziej silne emocje. Młodzi muzycy dają publiczności nie tylko wykonania najwyższej próby, ale też nietłumioną radość grania i łzy wzruszenia w odpowiedzi na owacje. Dlatego tytuł tegorocznej trasy ICO mówi o emocjach, o relacjach między muzykami Orkiestry a jej słuchaczami. Emocje muzyków od pierwszych przesłuchań, poprzez warsztaty mistrzowskie i wspólną rezydencję, tworzą pełną pasji trasę koncertową, nieustannie motywując muzyków i inspirując widownię. Budują więzi trwające dużo dłużej niż trasa koncertowa.
Skład Orkiestry został wyłoniony jak co roku, w wyniku dwuetapowych przesłuchań. Do tej edycji ICO zgłosiło się ponad 600 młodych muzyków (18–28 lat). Grono najzdolniejszych, pod kierunkiem wybitnych profesorów z czołowych orkiestr europejskich oraz maestro Andrzeja Boreyki, przygotuje podczas rezydencji w Gdańsku program trasy koncertowej. W tym roku młodzi muzycy wykonają utwory twórców europejskich: Franciszka Liszta, Ludwiga van Beethovena, Hektora Berlioza i Mikołaja Korndorfa. Zgodnie z tradycją poprzednich tras, ważną część repertuaru stanowić będzie muzyka polska – Witolda Lutosławskiego, Juliusza Zarębskiego i Stanisława Moniuszki, a także utwory kompozytorów z krajów Partnerstwa Wschodniego – Wałentyna Sylwestrowa i Mykoły Łysenki.
ICO to aktualnie jedna z najbardziej dynamicznie rozwijających się orkiestr młodzieżowych na świecie. To międzynarodowy zespół młodych muzyków, których rosnący poziom wykonawstwa doceniają melomani, dziennikarze, eksperci i wybitni soliści. Powstaniu orkiestry przyświecała idea solidarności oraz postulat budowania mostów ponad podziałami kulturowymi i politycznymi. Prowadzony przez Instytut Adama Mickiewicza od 2011 roku projekt jest szczególną okazją do spotkania młodych muzyków z Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Polski i Ukrainy.
Tegoroczną trasę I, CULTURE Orchestra rozpocznie 13 sierpnia na festiwalu Chopin i jego Europa w Warszawie. W programie inauguracyjnego koncertu znajdą się "Tańce galicyjskie" Juliusza Zarębskiego i Franciszka Liszta, "Koncert skrzypcowy" Ludwiga van Beethovena i "Koncert na orkiestrę" Witolda Lutosławskiego, a także "Uśmiech Maud Lewis" Mikołaja Korndorfa. Partie solowe wykona Benjamin Schmid uznawany za jednego z najbardziej wszechstronnych skrzypków na świecie. Koncert objęty został Honorowym Patronatem Pierwszej Damy RP, pani Agaty Kornhauser-Dudy. Następnie ICO wystąpi na cenionych międzynarodowych festiwalach – Klasyka przy Ratuszu w Mińsku, Young Euro Classic w Berlinie, Dobbiaco Alta Adige we Włoszech oraz w Operze Narodowej w Kijowie.
Przed koncertem w Warszawie muzycy zagrają w przestrzeni miejskiej na Dworcu Centralnym o godzinie 15.00.
W tym roku Orkiestrę poprowadzi dyrygent Andrzej Boreyko, wybitny artysta mogący pochwalić się imponującym repertuarem symfonicznym, z zamiłowaniem popularyzujący także mniej znane dzieła. Maestro Boreyko poprowadził między innymi London Philharmonic Orchestra oraz Los Angeles Philharmonic w premierowych wykonaniach IV Symfonii Henryka Mikołaja Góreckiego prezentowanych w ramach programu Polska Music. Boreyko od 2012 roku jest dyrektorem muzycznym Orchestre National de Belgique, a od 2014 roku Naples Philharmonic na Florydzie. Pełni też funkcję pierwszego dyrygenta gościnnego Orquesta Sinfónica de Euskadi.
I, CULTURE Orchestra towarzyszyć będzie wybitnym solistom. W Warszawie partie solowe wykona Benjamin Schmid. Podczas koncertów za granicą wystąpi Julian Rachlin, jeden z najbardziej intrygujących i uznanych skrzypków swojego pokolenia, którego styl wyróżniają bogate brzmienie i nienaganna technika.
I, CULTURE Orchestra rusza w trasę koncertową już siódmy raz. Łącznie dali 36 koncertów – ponad 90 godzin występów – które miało okazję zobaczyć 80 000 widzów. Do tej pory orkiestra odwiedziła 15 krajów, 24 miasta i przebyła blisko 38 000 km trasy koncertowej.
Szczegółowy program trasy koncertowej I, CULTURE Orchestra 2017:
Dyrygent: Andrzej Boreyko
Soliści: Julian Rachlin (Kijów, Berlin, Dobbiaco), Benjamin Schmid (Warszawa)
13 sierpnia 2017, Warszawa, Festiwal Chopin i jego Europa, Filharmonia Narodowa
-
Juliusz Zarębski/Franciszek Liszt – "Tańce galicyjskie" nr 1,2,3
-
Ludwig van Beethoven – "Koncert skrzypcowy" D-dur op. 61
-
Witold Lutosławski – "Koncert na orkiestrę"
-
Mikołaj Korndorf – "Uśmiech Maud Lewis" na małą orkiestrę symfoniczną
19 sierpnia 2017, Mińsk, Festiwal Klasyka przy Ratuszu
-
Hektor Berlioz – "Symfonia fantastyczna" op. 14
-
Stanisław Moniuszko – "Mazur" z opery "Straszny Dwór"
20 sierpnia 2017, Kijów, Opera Narodowa Ukrainy
-
Mykoła Łysenko – walc "Pożegnanie"
-
Ludwig van Beethoven – "Koncert skrzypcowy" D-dur op. 61
-
Witold Lutosławski – "Koncert na orkiestrę"
-
Mikołaj Korndorf – "Uśmiech Maud Lewis" na małą orkiestrę symfoniczną
-
Wałentyn Sylwestrow – "The Messenger" na fortepian i orkiestrę smyczkową
23 sierpnia 2017, Berlin, Young Euro Classic Festival, Konzerthaus
-
Ludwig van Beethoven – "Koncert skrzypcowy" D-dur op. 61
-
Witold Lutosławski – "Koncert na orkiestrę"
-
Mikołaj Korndorf – "Uśmiech Maud Lewis" na małą orkiestrę symfoniczną
-
Wałentyn Sylwestrow – "The Messenger" na fortepian i orkiestrę smyczkową
25 sierpnia 2017, Dobbiaco, Alto Adige Festival
-
Ludwig van Beethoven – "Koncert skrzypcowy" D-dur op. 61
-
Hektor Berlioz – "Symfonia fantastyczna" op. 14
Źródło: materiały prasowe, oprac. Marta Kolbuszewska, 3.08.2017