Jego krótkie komiksy ukazują się w "Echach Leśnych" i "Bicepsie". Dla Instytutu Biologii Ssaków PAN tworzy komiksy będące humorystycznym streszczeniem najnowszych artykułów naukowych lub komentarzem do aktualnych tematów badawczych. W 2011 roku wybór tych prac wydano jako "Żubr Żorż".
Samojlik jest jednym z najpopularniejszych współczesnych twórców komiksów dla dzieci. Śmiało można o nim mówić także jako o prekursorze polskiego odrodzenia komiksu dla dzieci po 1989 roku. Jako jedyny konsekwentnie postawił na publikacje dla młodszego odbiorcy, wykreował własne, spójne i pojemne uniwersum oraz wyrazistych bohaterów.
Operuje odrealnioną kreską, która wpisuje się w tradycję ilustracji dla dzieci. Jego wcześniejsze prace komiksowe rysowane były subtelniejszą i delikatniejszą konturówką. W ostatnich albumach twórca postawił na grubszą, ale i bardziej swobodną kreskę, co zdynamizowało jego plansze, dając jednak także efekt swoistego przytłoczenia.
Samojlik nie jest ani moralizatorem, ani dydaktykiem. Stara się przede wszystkim opowiedzieć wciągającą historię. Dopiero odpowiedni szkielet fabularny oblepia tkanką historyczno-faktograficzną. Dlatego też jego komiksy nie nudzą i nie przytłaczają podręcznikowymi danymi. Dynamizm i napięcie wynikają w nich z prezentacji kolejnych wydarzeń, w których ujawniają się postawy i zachowania bohaterów. Dzięki temu czytelnikowi nie mówi się wprost o tym, co jest dobre lub złe, ale może to sam ocenić na podstawie działań bohaterów.