W 1998 roku do współtworzenia zespołu zostali zaproszeni członkowie Kwartetu Akademos i innych zespołów kameralnych oraz absolwenci, wykładowcy i najzdolniejsi studenci katowickiej uczelni. Od tego momentu Orkiestra Muzyki Nowej rozpoczęła intensywną działalność artystyczną, szybko zyskując bardzo dobrą opinię w polskim środowisku muzycznym, co zaowocowało zaproszeniami na najpoważniejsze imprezy muzyczne.
Mimo nazwy i składu osobowego przekraczającego czasem dwadzieścia osób, Orkiestra Muzyki Nowej to w istocie zespół kameralny. Jego członkami są muzycy, dla których uprawianie kameralistyki stanowi główną domenę aktywności zawodowej. Repertuar wyznaczają partytury kameralne w pojedynczej obsadzie głosów. Członkowie orkiestry występują w różnorodnych konfiguracjach, jak również w roli solistów. Muzycy pracują pod kierunkiem szefa zespołu Aleksandra Lasonia oraz Szymona Bywalca.
od 1999 roku zespół stale gości na "Warszawskiej Jesieni". Jest również zapraszany do udzału w innych krajowych i zagranicznych festiwalach myzycznych: Śląskie Dni Muzyki Współczesnej, Mikołowskie Dni Muzyki, New Music Marathon w Pradze, Melos-Ethos w Bratysławie i inne. Od 2002 roku jako stypendysta Ernst von Siemens Musikstiftung, uczestniczy w projekcie Förderpreise für Polen na rzecz twórczości młodej generacji kompozytorów polskich i zagranicznych. Od 2001 roku jest także gospodarzem Festiwalu Muzyki Nowej, a w 2003 roku pod egidą Śląskiego Towarzystwa Myzycznego orkiestra rozpoczęłą w Bytomiu realizację cyklu edukacyjno-koncertowego pod hasłem "Alchemia Muzyki Nowej".
Grupa ma w dorobku szereg światowych i polskich prawykonań utworów współczesnych, m.in.: Andrzeja Dziadka - pierwsza polska prezentacja Nokturnu, Sławomira Olszamowskiego - prawykonanie Medytacji instrumentalnych, Aleksandra Lasonia - prawykonanie kameralnej wersji Canto - Agnus Dei i wersji orkiestrowej Reliefu dla Andrzeja, Witolda Lutosławskiego - pierwsze wykonanie w Polsce Mini-uwertury, Carla Humphries'a - prawykonanie Ways to Fall, Tonu Korvitsa - prawykonanie kwartetu Dome Music, Jerzego Kornowicza - prawykonanie Figur w oplocie. Część tych utworów została napisana specjalnie dla zespołu lub też zadedykowana Orkiestrze Muzyki Nowej. W repertuarze zespołu znajdują się oprócz muzyki najnowszej również utwory należące do klasyki XX wieku.
Orkiestrze Muzyki Nowej może się poszczycić szeregiem nagrań dzieł kompozytorów współczesnych. Dla 2 Programu Polskiego Radia zespół nagrał utwory: Zbigniewa Bargielskiego - Slapsticks i Jerzego Kornowicza Figury w oplocie, z których to ostatnie, zadedykowane orkiestrze i Aleksandrowi Lasoniowi i zrealizowane pod jego batutą w Studio im. Witolda Lutosławskiego - otrzymało w 2000 roku wyróżnienie Międzynarodowej Trybuny Kompozytorów w Amsterdamie. Wysoko oceniane są również rejestracje koncertów zrealizowane podczas: Śląskich Dni Muzyki Współczesnej, Mikołowskich Dni Muzyki i "Warszawskiej Jesieni". Utwory wykonane przez orkiestrę podczas "Warszawskiej Jesieni" znalazły sie na płytach CD wydanych przez festiwal. W 2003 roku płyta zespołu opublikowana przez PWM i DUX z utworami Bolesława Szabelskiego, Henryka Mikołaja Góreckiego, Eugeniusza Knapika, Aleksandra Lasonia i Marcela Chyrzyńskiego zdobyla nominację do nagrody "Fryderyk" 2003 w kategorii Album Roku - muzyka współczesna.
Źródło: Polskie Centrum Informacji Muzycznej, Związek Kompozytorów Polskich, styczeń 2002; aktualizacja: wrzesień 2007