Joanna Orska, przewodnicząca kapituły Nagrody im. Wisławy Szymborskiej, napisała w laudacji między innymi:
"Drożdżownia" to całość niewątpliwie intrygująca, niespotykana w polskiej poezji propozycja, pokazująca po raz kolejny, że książki najciekawsze są wtedy, kiedy autorzy nie wahają się wystawić wymyślonych przez siebie formuł na wysokie ryzyko. Jakub Kornhauser dołącza zaś do twórców, którzy unieważniają granice pomiędzy prozą a poezją.
W 2018 roku ukazał się tom esejów "Wolność krzepi" wydany w ramach XX Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego. Książka składa się z dziewięciu tekstów o regionie. Publikacja dostępna jest w wersji elektronicznej za darmo na stronie Małopolskiego Instytutu Kultury.
Kolejna książka poetycka Kornhausera, "Dziewięć dni w ścianie", wydana została w 2019 roku – podobnie jak "Drożdżownia", jest ona cyklem próz poetyckich, gatunku, w którym Kornhauser zdaje się wyjątkowo dobrze odnajdywać. Jakub Skurtys pisał o książce w periodyku ArtPapier:
Surrealizm nowej książki Kornhausera, tak ożywczy dla polszczyzny, bo mający tak niewiele wspólnego z oniryzmem, nie próbujący już zaklinać świata w nostalgiczne opowiastki, utrzymane metafizycznymi szwami, jest zaskakująco materialistyczny, pogodzony z tym, że jedyna dostępna nam dziś magiczność jest efektem pracy języka.
Kornhauser jest zapalonym cyklistą – owocem tej pasji jest książka "Premie górskie najwyższej kategorii" (2020), w której pisarz zabiera czytelników i czytelniczki na rowerowe przejażdżki w okolicach Krakowa. Książka nominowana była do Nagrody Literackiej Gdynia w kategorii "Esej".
Kornhauser jest twórcą niezwykle pracowitym. Waldemar Mazur, który prowadził spotkanie z poetą i jego koleżanką po piórze, Iloną Witkowską, w ramach cyklu Salon Silesiusa, skrupulatnie policzył, że między 2012 a 2020 ukazały się łącznie 33 książki, nad którymi Kornhauser pracował w różnych rolach: autora, redaktora czy tłumacza. Jego twórczość tłumaczona była między innymi na języki: rumuński, słowacki i rosyjski.
Jakub Kornhauser jest synem prof. Juliana Kornhausera, poety, prozaika, krytyka literackiego, literaturoznawcy i tłumacza. Wnukiem – Jakuba Kornhausera (1913–1972), po którym odziedziczył imię, więźnia obozów w Płaszowie, Natzweiler, Neckarelz i Dachau. Jakub Kornhauser opracowywał i współredagował tomy zbierające twórczość jego ojca – wydane w 2016 roku "Wiersze zebrane", w 2017 roku "Prozę zebraną" oraz dwutomową "Krytykę zebraną" (2018 i 2019).
Twórczość:
- "Niebezpieczny paragraf" (2007)
- "Niejasne istnienia: (prozy poetyckie)" (2009)
- "Drożdżownia" (2015)
- "Wolność krzepi" (2018)
- "Dziewięć dni w ścianie" (2019)
- "Premie górskie najwyższej kategorii" (2020)
Nagrody:
- 2016 – nominacja do Orfeusza – Nagrody Poetyckiej im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego za tom "Drożdżownia"
- 2016 – Nagroda im. Wisławy Szymborskiej za tom "Drożdżownia"
- 2018 – nominacja do nagrody Europejski Poeta Wolności za przekład tomu Dumitru Crudu "Fałszywy Dymitr" (wraz z Joanną Kornaś-Warwas)
- 2020 – nominacja do Nagrody Literackiej Gdynia w kategorii "Esej" za książkę "Premie górskie najwyższej kategorii"
- 2021 – laureat I Festiwalu Literackiego Znaczenia, organizowanego przez Mazowiecki Instytut Kultury i Miejską Bibliotekę Publiczną w Wołominie
Ostatnia aktualizacja: NS, czerwiec 2021