W roku 1953 w Białymstoku powstała Państwowa Orkiestra Symfoniczna. W 1974 roku uzyskała ona status Filharmonii, a w 1976 roku przeniosła się do nowej siedziby z piękną salą koncertową, co umożliwiło realizację szerokiego, ambitnego repertuaru, od wielkich dzieł klasycznych, koncertów oratoryjno-kantatowych po recitale organowe, a także organizację festiwali, koncertów i konkursów. Estrada Filharmonii gości niezmiennie światowej sławy solistów i dyrygentów. Są lub byli wśród nich:
Jerzy Maksymiuk,
Jan Krenz,
Jerzy Katlewicz,
Witold Lutosławski,
Tadeusz Wojciechowski,
Jacek Kaspszyk,
Wojciech Michniewski,
Tadeusz Strugała,
Konstanty Andrzej Kulka,
Krzysztof Jakowicz,
Józef Stompel,
Regina Smendzianka,
Lidia Grychtołówna,
Krystian Zimerman,
Wanda Wiłkomirska,
Kaja Danczowska, Światosław Richter, Shlomo Mintz,
Piotr Paleczny i wielu innych.
Kolejnymi dyrektorami instytucji od momentu powstania Orkiestry Symfonicznej byli dyrygenci: Kazimierz Złocki (1953-1955), Leon Hanek (1955-1958), Jan Kulaszewicz (1958-1971), Tadeusz Chachaj (1971-1989),
Mirosław Jacek Błaszczyk (1990-1996), a od 1997 -
Marcin Nałęcz-Niesiołowski.
Przez wiele lat Białystok był miejscem organizowania Ogólnopolskich Festiwali Muzyki i Poezji, Ogólnopolskich Prezentacji Młodych Talentów, Międzynarodowych Konkursów Akordeonowych. Od 1994 roku Filharmonia Białostocka organizuje Ogólnopolski Przegląd Młodych Dyrygentów im. Witolda Lutosławskiego.
Z Filharmonią na stałe współpracują chóry: Białostocki Chór Kameralny "Cantica Cantamus", Chór Akademii Medycznej, Chór Uniwersytetu w Białymstoku.
W stałym cyklu koncertów monograficznych gościły w Filharmonii Białostockiej światowe sławy kompozytorskie, takie jak:
Witold Lutosławski,
Henryk Mikołaj Górecki, Jan Świder,
Krzysztof Penderecki,
Wojciech Kilar.
Filharmonicy Białostoccy od lat koncertują w kraju i za granicą, m.in. we Włoszech, Francji, Niemczech, Austrii. W czerwcu 1995 roku Orkiestra odbyła tournée po Stanach Zjednoczonych występując m.in. w Carnegie Hall w Nowym Jorku oraz w Milwaukee pod dyrekcją
Mirosława Jacka Błaszczyka.
Filharmonia Białostocka czynnie współpracuje z Instytutami Kultury Austriackiej, Francuskiej, Węgierskiej, Japońskiej i Koreańskiej, co umożliwia prezentowanie melomanom najlepszych solistów i zespołów z zagranicy.
Przy Filharmonii od lat istnieje wiele zespołów kameralnych, m.in. Kwartet "Amabile", "Ars Juvenum", Kwartet "Nokturn", "Kwartet Podlaski" oraz "Kwartet Puzonowy".
Filharmonia Białostocka bardzo dużo czasu poświęca edukacji muzycznej dzieci i młodzieży. Organizuje tematyczne koncerty symfoniczne oraz audycje muzyczne dla dzieci przedszkolnych, szkół podstawowych, a także młodzieży szkół średnich w mieście i województwie.Żródło: Polskie Centrum Informacji Muzycznej, Związek Kompozytorów Polskich, styczeń 2002