Nowa edycja wydanej po raz pierwszy w 1970 roku książki Kapuścińskiego ukazującej kulisy zabójstwa ambasadora Republiki Federalnej Niemiec w Gwatemali Karla von Spretiego. Podstawą wznowienia jest odnaleziony w archiwum autora egzemplarz pierwszego wydania, na którym naniósł on własnoręcznie poprawki.
Pierwsze wydanie tej książki ukazało się w grudniu 1970 roku. Jej kanwą jest głośne w latach 60. XX wieku porwanie i zabójstwo ambasadora Republiki Federalnej Niemiec w Gwatemali Karla von Spretiego. W słowie wstępnym do pierwszego wydania Ryszard Kapuściński napisał: "Zdaję sobie sprawę, że reportaż ten zawiera strony szokujące, uważam więc za konieczne powiedzieć, że każde jego zdanie jest oparte na dokumentach, a moje wrażenia osobiste stanowią tylko marginalną część całości" i zastrzegał, że rzecz nie dotyczy tylko i wyłącznie dramatu ambasadora von Spretiego, ale że jest to również "reportaż o zbrodni jako narzędziu panowania. A także o mechanizmach intensyfikacji terroru w kraju, w którym inne metody rządzenia i dominacji kolonialnej są już niemożliwe".
Ten tekst, po skrócie i przeróbkach autora oraz pod zmienionym tytułem Śmierć ambasadora, ukazał się w książce Chrystus z karabinem na ramieniu w 1975 roku.Podstawą niniejszego wznowienia jest odnaleziony w archiwum Ryszarda Kapuścińskiego egzemplarz pierwszego wydania, na którym pisarz naniósł własnoręcznie poprawki.
Źródło: nota wydawnictwa "Czytelnik"
- Ryszard Kapuściński
Dlaczego zginął Karl von Spreti
Spółdzielnia Wydawnicza "Czytelnik", Warszawa, marzec 2010
seria: Ryszard Kapuściński
wydanie: I w tej edycji
125 x 195 mm, 104 ss., oprawa twarda
ISBN 978-83-07-03222-1
www.czytelnik.pl
Zobacz również artykuły: