Reprint zbioru podarowanego przez Krzysztofa Kamila Baczyńskiego żonie Basi w prezencie ślubnym. Książka opatrzona ilustracjami poety, własnoręcznie przez niego złożona i oprawiona.
Historia tej wyjątkowej publikacji zaczyna się dokładnie 3 czerwca 1942 roku. To właśnie wtedy niewielka, czterdziestostronnicowa książeczka z osiemnastoma utworami poety trafiła do rąk jego świeżo poślubionej żony - Barbary Drapczyńskiej, młodziutkiej studentki polonistyki na tajnym Uniwersytecie Warszawskim, której dedykowane są także późniejsze wiersze, erotyki i limeryki Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. 21-letni poeta zginął w czwartym dniu Powstania Warszawskiego, Basia niecały miesiąc później.
Oryginał trafił do Bilbioteki Narodowej w 1963 roku, zakupiony razem z innymi rękopisami poety od Feliksy Drapczyńskiej, matki Barbary. Tworzą one największy zachowany zbiór rękopisów, rysunków, korespondencji i konspiracyjnych wydań Baczyńskiego. Można je oglądać w wersji cyfrowej na stronie Polony, lub w opublikowanej w formie przedruku książce "W żalu najczystszym" wydanej właśnie przez Świat Książki.
Styl wyświetlania galerii
wyświetl slajdy
Na pierwszy rzut oka książeczka przypomina raczej stary szkolny brulion. Tomik opatrzony jest mottem z "Prób" Cypriana Kamila Norwida i dedykacją: " Mojej ukochanej Basieńce w dniu naszego ślubu Krzysztof". Szarokremowy, elegancki papier Baczyński własnoręcznie przyozdobił uroczymi, malowanymi akwarelkami i kolorowymi inicjałami rozpoczynającymi każdy wiersz, upodabniając tomik do średniowiecznego rękopisu. Wiersze ilustrują drobne pejzaże, motywy drzew i zwierząt. Na niektórych akwarelkach wciąż widać odciski palców poety.
Liryki, które możemy znaleźć w tomiku znane są miłośnikom poezji Baczyńskiego, pochodzą z różnych źródeł, m.in. z tzw. "Kodeksu 39/42", rękopisu "Krzyż człowieczy" czy konspiracyjnego zbioru wierszy wybranych, które poeta publikował pod pseudonimem Jan Bugaj.
źródło: Polona, Świat Książki, oprac. AL