Obok zdjęć samego Korczaka zaprezentowana została szeroka panorama czasów, w których żył. Archiwalne obrazy Warszawy pomagają zrozumieć, w jakim mieście wychował się i spędził całe życie Korczak: rosyjskie szyldy sklepów i przypominający bardziej cerkiew Pałac Staszica były codziennym krajobrazem jego dzieciństwa. Zreprodukowane zostały okładki jego książek, niekiedy wyjątkowej urody (Korczak był w międzywojniu przede wszystkim znanym autorem książek dla dzieci), a także okładki "Małego Przeglądu", gazety dla dzieci stworzonej według zamysłu Korczaka. Pojawiają się też faksymile różnych dokumentów i rękopisów Korczaka, przez co możemy jeszcze bardziej zbliżyć się do jego osoby. Fotobiografia jest więc też świetnym źródłem historycznym, pokazującym rzeczywistość i codzienność Korczaka.
Wszystko oczywiście kończy się w getcie – na Umschlagplatzu, bo tam się musi skończyć. Ale w tych obrazach nie ma patosu, jakiegoś nieludzkiego heroizmu, świętości czy martyrologii, do których jesteśmy przyzwyczajeni. Widać raczej zmęczonego, starego człowieka, który choć u kresu wytrzymałości, nie poddaje się. Taki jest właśnie Korczak na ostatnich zdjęciach z getta – także na szarym zdjęciu zrobionym w jego pokoju, na którym Stary Doktor leży w łóżku, chory. Jeszcze inne zdjęcie pokazuje tylko czarny kontur jego twarzy na tle, jasnego, czystego nieba za oknem.
Więcej o życiu Korczaka czytaj w artykule "12 rzeczy o Korczaku, które warto wiedzieć"...
Wielka zasługa za pokazanie właśnie takiego Korczaka jest po stronie autora książki Macieja Sadowskiego, który na komputerowym opracowywaniu i oczyszczaniu zdjęć, na których leżała gruba warstwa czasu, spędził wiele miesięcy. Dzięki komputerowej obróbce niektóre z tych fotografii dziś po latach ujawniają nowe szczegóły. Ale równie ważny był wybór cytatów. To właśnie dzięki niemu Korczak na stronach "Fotobiografii" jawi się jako ktoś z krwi i kości, bohater ale nie męczennik - a cała książka może być dobrą ilustracją innego cytatu: "Życie moje było trudne, ale ciekawe. O takie właśnie prosiłem Boga w młodości".
Partnerem medialnym albumu "Fotobiografia. Janusz Korczak" jest Instytut Adama Mickiewicza.
Wersja elektroniczna dostępna jest na stronie Janusz Korczak Association of Canada: Janusz Korczak. Photobiography.
• Maciej Sadowski
"Janusz Korczak. Fotobiografia"
Koncepcja, wybór tekstów i opracowanie graficzne: Maciej Sadowski.
konsultacja merytoryczna: Marta Ciesielska
tłum. na angielski: Jolanta Stawujak-Romaszko
286 x 225 mm, 192 stron, oprawa twarda z obwolutą
ISBN: 978-83-244-0203-8
Wydawnictwo Iskry, Warszawa 2012
Źródła fotografii: Muzeum Historyczne m. st. Warszawy - Ośrodek Dokumentacji i Badań Korczakianum, Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma, Ghetto Fighters` House Museum Izrael, Muzeum Niepodległości w Warszawie, Biblioteka Narodowa w Warszawie, Biblioteka Publiczna m. st. Warszawy, Archiwum Artystyczne Teatru Ateneum w Warszawie.
Partnerzy wydania: Muzeum Historyczne m. st. Warszawy, Instytut Adama Mickiewicza, Fundacja Dzieci Niczyje, Ambasada Izraela w Polsce.