Film fabularny w reżyserii Yurka Bogayevicza z 2001 roku.
Dramat psychologiczny, opowieść z czasów okupacji niemieckiej o powikłanych polsko-żydowskich losach. Czasy Holocaustu widziane oczami dzieci. Yurek Bogayevicz, absolwent Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie (dyplom 1971), emigrant z Polski pracujący w Hollywood, zrealizował film o Romku, chłopcu z żydowskiej rodziny ukrywanym jako chłopskie dziecko. Przy pisaniu scenariusza, Bogayevicz korzystał z dziecięcych pamiętników oraz wspomnień dorosłych z tamtego okresu.
Rok 1943. Polski chłop Gniecio wywozi z getta w worku na ziemniaki 12-letniego żydowskiego chłopca i stara się stworzyć mu w domu warunki do przetrwania wojny. Romek zaprzyjaźnia się z dziećmi swego dobroczyńcy i z sąsiedztwa, miejscowym księdzem. O żydowskim pochodzeniu chłopca wie jednak szmalcownik Kluba i jego syn Robal. Wydaje się, że mimo ciągłego zagrożenia Romkowi uda się przeżyć "nieludzki" czas.
- Boże skrawki, USA-Polska 2001. Scenariusz i reżyseria: Yurek Bogayevicz, zdjęcia: Paweł Edelman, muzyka: Jan A.P. Kaczmarek, scenografia: Mayling Cheng, Ewa Skoczowska, wykonawcy: Haley Joel Osment, Willem Dafoe, Małgorzata Foremniak, Olaf Lubaszenko, Andrzej Grabowski, Ola Frycz, i inni; produkcja: USA-Polska 2001, dystrybutor: Apollo Film. W kinach od 12 października 2001.