Od ponad 80 lat, z przerwą tylko na wojnę światową, odbywa się w Warszawie międzynarodowy konkurs pianistyczny, poświęcony twórczości kompozytora i pianisty, który umarł 166 lat temu. Jego nazwisko patronuje lwiej części szkół muzycznych w kraju; w niemal każdym polskim mieście jest poświęcona mu ulica; od jego imienia nazwano największe krajowe nagrody fonograficzne; przed wojną sprzedawano pocztówki z odlewem jego ledwo zmarłej lewej dłoni, dzisiaj można kupić miniaturkę takiego odlewu w kioskach i sklepach z pamiątkami. Mowa oczywiście o Fryderyku Chopinie. 
Jest to konkurs ciekawy – a konkursów pianistycznych jest na świecie kilkaset – i wiele osób znajdzie w nim coś dla siebie, nie tylko wyznawcy muzyki Chopina. Słuchacze interesujący się sportem mogą obserwować zmagania pianistów, którzy konkurują ze sobą równie mocno, co sportowcy na olimpiadach. Spuchnięte palce, trema przed dość wymagającą publicznością i bardzo wymagającymi jurorami, nieprzespane noce i olbrzymia dawka stresu. Słuchacze zainteresowani słuchaniem, niekoniecznie Chopina, doświadczą niezwykle intensywnego maratonu,  i odkryją szczegóły, których dotąd nie słyszeliśmy. 

 

GALERIE

WOKÓŁ KONKURSU

"Chopin i jego Europa", plakat festiwalu

Triumfatorzy ostatniego Konkursu Chopinowskiego – w tym laureaci trzech pierwszych nagród: Seong-Jin Cho, Charles Richard-Hamelin, Kate Liu – wystąpią w sierpniu 2016 r. w Warszawie.

Finał  Konkursu Chopinowskiego, 18 października, 2015. Na zdjęciu: Laureat Seong-Jin Cho , fot. Bartek Sadowski / NIFC

Zdaniem międzynarodowej krytyki, mediów, analityków rynku reklamowego oraz obserwatorów wydarzeń kulturalnych, XVII edycja Konkursu Chopinowskiego swoim zasięgiem i atrakcyjnością przerosła wszystkie jego wcześniejsze wydania.

Wystawa Wirtuoz w Muzeum Chopina, fot. Ernest Wińczyk

Wystawa "Wirtuoz", pokazywana do 31 stycznia 2016 r. w Muzeum Fryderyka Chopina w związku z Konkursem Chopinowskim, stanowi komentarz do dyskusji nad wirtuozerią w muzyce.

Finał  Konkursu Chopinowskiego, 18 października, 2015. Na zdjęciu: Laureat Seong-Jin Cho , fot. Bartek Sadowski / NIFC

Sondaż CBOS: Transmisje z Konkursu Chopinowskiego zainteresowały 29 proc. Polaków. W 81 proc. przypadków oglądano je w telewizji.

Płyta Seong-Jin Cho wydana nakładem Deutsche Grammophon sprzedała się w ciągu pierwszych dwóch dni w samej Korei w nakładzie 30 tysięcy egzemplarzy.

...zapytałbym: ''Przepraszam, czy mógłby pan dla mnie zagrać?''. A gdybym mógł zadać drugie pytanie, powiedziałbym: ''Czy mógłby pan zagrać jeszcze raz?'' - mówi zwycięzca XVII Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.

Laureatami zostali Seong-Jin Cho, Charler Richard-Hamelin i Kate Liu. Szymon Nehring zdobył wyróżnienie jury oraz nagrodę publiczności.

Kto zostanie nową Marthą Argerich? Albo nowym Krystianem Zimermanem?

''W niektórych Mazurkach pobrzmiewa dźwięk ostróg, przeważnie jednak słychać w nich nieuchwytny szelest jedwabiu i powiewnej gazy fruwającej w tańcu''.

Szymon Nehring at the 2nd stage of the Chopin Competition, 11th October 2015. Photo: Bartek Sadowski/NIFC

Wśród pianistów, którzy zagrają w finale Konkursu Chopinowskiego znalazł się Polak - Szymon Nehring.

Nagrody finansowe, medale, koncerty, tournee, recitale, wyróżnienia a nawet obrazy.

Rafał Blechacz zwycięża XV edycję Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w 2005 roku, fot. Piotr Bernao / Agencja Gazeta

Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina to fabryka gwiazd. Zapłatą za trud morderczych przesłuchań jest kalendarz, wypełniony na całe dziesięciolecia koncertami w najbardziej prestiżowych salach świata.

Audience members watching the 1st stage of the Chopin Contest, 3rd October 2015. Photo: Wojciech Grzędziński / NIFC

Korea Południowa, Polska oraz Stany Zjednoczone są najsilniej reprezentowane w III etapie Konkursu – ich reprezentacje liczą troje pianistów.

4 kontynenty, 16 krajów, 28 pianistów i 15 pianistek, w trakcie dotychczasowych przesłuchań nie pękła żadna struna.

Krzysztof Książek during the first stage of the 17th International Chopin Piano Competition, 4th October 2015. Photo: Bartek Sadowski/NIFC

Wśród 43 pianistów zakwalifikowanych do II etapu przesłuchań XVII Konkursu Chopinowskiego znalazło się ośmiu reprezentantów Polski.

I этап Шопеновского конкурса, 4 октября 2015. На снимке: Тян Лю, фото Войцех Гжендзиньский / НИФШ

Biegi na etiudy, scherza, nokturny, ballady, barkarolę i fantazję.

Garrick Ohlsson, fot.Kacper Pempel  REUTERS / Forum

Konkurs Chopinowski należy do najbardziej prestiżowych na świecie - mówi Garrick Ohlsson, juror XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, laureat I Nagrody Konkursu w 1970 r.

fot. Polona

Na platformie pl.chopincompetition2015.com można wysłuchać na żywo wszystkich koncertów XVII Konkursu Chopinowskiego, głosować i dyskutować. "Chcemy dotrzeć do melomanów na całym świecie" - mówi dyrektor NIFC Artur Szklener.

81 pianistów z 20 krajów weźmie udział w XVII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina, który rozpocznie się 1 października 2015 r. w Warszawie.

Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o jury XVII Konkursu Chopinowskiego, ale baliście się zapytać.

152 kandydatów i 82 godzin muzyki - znamy nazwiska pianistów, którzy wezmą udział w Konkursie Chopinowskim.

Katarzyn Popowa-Zydroń, Gdańsk, 2005, fot. Dominik Sadowski / Agencja Gazeta

Jako jurora interesują mnie różne punkty widzenia, różne szkoły i style wykonania muzyki Chopina - mówi prof. Katarzyna Popowa-Zydroń,przewodnicząca jury XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.

Portret Fryderyka Chopina, fot. ©Rue des Archives/Varma

Pośród uczestników pojawiły się wyraźne indywidualności – mówi prof. Stanisław Leszczyński z Narodowego Instytut Fryderyka Chopina. Eliminacje do XVII edycji Konkursu Chopinowskiego rozpoczną się 13 kwietnia 2015 r.

"Wierzę, że w roku Konkursu Chopinowskiego muzyka połączy melomanów na całym świecie na niespotykaną dotąd skalę" - mówi dr Artur Szklener, dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina i Konkursu Pianistycznego.

A poster of the competition. Photo: press materials

450 pianistów z 45 krajów zgłosiło się do udziału w 17. Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina. Rekordowe zainteresowanie znacznie przewyższa to sprzed 5 lat, gdy nadesłano 353 aplikacje.

Międzynarodowy Konkurs Chopinowski, 1932 r. Fot. NAC

Narodowy Instytut Fryderyka Chopina przygotował wirtualną wystawę "Międzynarodowe konkursy pianistyczne im. Fryderyka Chopina, 1927-2015", dostępną na platformie Google Cultural Institute.

Plakat I Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina z 1926 r.

Datę 15 października 1926 r. wybrano, żeby powiązać ją z uroczystością odsłonięcia pomnika Chopina, na którego powstanie Polacy czekali tak długo. Ponieważ budowniczowie nie zdążyli, Konkurs przeniesiono na ostatnią dekadę stycznia roku następnego.

Witold Małcużyński podczas występu na Konkursie Chopinowskim w 1937 roku, fot. materiały prasowe

Konkursy Chopinowskie były i są dla pianistów polskich wyzwaniem szczególnym. Już sama myśl publicznego zmierzenia się z dziełami Chopina rodzi kompleks.

CHOPIN I JEGO ŚWIAT

Pocztówka z Fryderykiem Chopinem, fot. Polona

W domu dziadków, gdzie wychowywałem się przez pierwszych parę lat życia, Chopin był dodatkowym, widmowym domownikiem. Na pianinie, kurzącym się dostojnie w rogu salonu, od dawna nikt nie grał.

Popiersie Chopina, Wielkopolskie Centrum Chopinowskie, photo: Daniel Pach /Forum

Dlaczego Chopin komponując pieśni nie sięgał - jak Schumann - po arcydzieła literatury? W pierwszym momencie odpowiedź wydaje się oczywista. Lecz po chwili pojawiają się wątpliwości. Co mówią fakty?

Fortepian Chopina, 1932, fot. Ilustrowany Kurier Codzienny - Archiwum Ilustracji / Narodowe Archiwum Cyfrowe / www.audiovis.nac.gov.pl

Zawodowy pianista liczy dziś na minimum 30 koncertów rocznie, wzięty na więcej niż 100. Tymczasem Chopin w całej swojej karierze dał publiczny koncert jedynie trzydzieści razy.

Maurycy Sand "Chopin udziela lekcji Paulinie Viardot", rysunek (1844); źródło: "Chopin Express" 08

Esej Kennetha Hamiltona - pianisty, autora książki "After the Golden Age: Romantic Pianism and Modern Performance".

Ferdinand Victor Eugène Delacroix, "Portret Fryderyka Chopina", fot. Jan Morek / Forum ||  Robert Schumann, portret, fot. Leemage / East News

W publikacjach o Chopinie wciąż błąka się dużo zmyśleń dotyczących jego znajomości z Robertem Schumannem. Czytamy o ich bliskiej przyjaźni, choć żadne fakty jej nie potwierdzają.

CHOPIN I JEGO MUZYKA

Mieczysław Tomaszewski, fot. Anna Abako / East News

Daniel Cichy i Jakub Puchalski w rozmowie z profesorem Mieczysławem Tomaszewskim.

Preludia należą do najbardziej charakterystycznych utworów Chopina - nie tylko dlatego, że są kwintesencją jego stylu, ale również z powodów osobistych.

Exhibition by Stanisław Brach " 200 x Chopin  ", Pałac Sztuki, Kraków, photo: M. Lasyk / Reporter

Chopin potraktowany wibrafonem, toy-piano i wiejskimi basami, wywieziony do Afryki i ciemnych, pulsujących jazzem kamienic na Bronksie. Do you like Szopen?

Irena Poniatowska, fot. Tytus Żmijewski / Forum

Rozmowa Marcina Majchrowskiego z prof. Ireną Poniatowską.

Fryderyk Chopin's Museum in Żelazowa Wola. Photo: Franciszek Mazur / Agencja Gazeta

Esej Tadeusza Andrzeja Zielińskiego o fenomenie muzyki Chopina.

UTWORY CHOPINA

Fryderyk Chopin skomponował w okresie od 1825 do 1849 roku 57 mazurków. Czytaj dalej about: Fryderyk Chopin, Mazurki

Polonez w twórczości Chopina obecny jest głównie w utworach przeznaczonych na fortepian solo. Spośród szesnastu fortepianowych polonezów Chopina tylko siedem zostało opatrzonych opusem. Czytaj dalej about: Fryderyk Chopin, Polonezy

Koncerty były pierwszymi znaczącymi utworami, które powstały po ukończeniu przez Chopina studiów. Czytaj dalej about: Fryderyk Chopin, "Koncerty fortepianowe"

SŁAWNI CHOPINIŚCI

III etap Konkursu Chopinowskiego, 15 października, 2015. Na zdjęciu: Szymon Nehring, fot. Bartek Sadowski / NIFC

Laureat i zwycięzca wielu konkursów pianistycznych, finalista XVII Konkursu Chopinowskiego w Warszawie. Czytaj dalej about: Szymon Nehring

Paweł Wakarec, fot. Kacper Pampel / Reuters / Forum

Pianista; urodzony 14 października 1987 w Toruniu. Czytaj dalej about: Paweł Wakarecy

Jan Ekier, 1972, Andrzej Zborski /Fotonova / East News

Pianista, pedagog, kompozytor, redaktor, urodzony 29 sierpnia 1913 w Krakowie. Czytaj dalej about: Jan Ekier

Róża Etkin, 1927, fot. NAC / www.audiovis.nac.gov.pl

Pianistka; urodzona w 1908 roku w Warszawie, zmarła w 1945 roku tamże. Czytaj dalej about: Róża Etkin

Katarzyn Popowa-Zydroń, Gdańsk, 2005, fot. Dominik Sadowski / Agencja Gazeta

(właściwie Ekaterina Popowa-Zydroń), pianistka i pedagog, urodzona 30 kwietnia 1948 w Sofii. Czytaj dalej about: Katarzyna Popowa-Zydroń

Witold Małcużyński, 1970, fot. Andrzej Zborski / Fotonova / East News

97 lat temu urodził się Witold Małcużyński. Wybitny pianista, urodził się 10 sierpnia 1914 w Koziczynie (Wileńszczyzna), zmarł 17 lipca 1977 w Palma de Mallorca. Czytaj dalej about: Witold Małcużyński

Stanisław Szpinalski, 1922-1939, fot. Koncern Ilustrowany Kurier Codzienny - Archiwum Ilustracji / NAC / www.audiovis.nac.gov.pl

(Leopold) Stanisław Szpinalski, pianista i pedagog, urodzony 15 listopada 1901 w Jekatierynodarze (dzisiejszy Krasnodar), zmarł 12 czerwca 1957 w Paryżu. Czytaj dalej about: Stanisław Szpinalski

Tadeusz Żmudziński, fot. Narodowy Instytut Fryderyka Chopina

Pianista i pedagog. Urodzony 9 czerwca 1924 w Chorzowie, zmarł 17 października 1992 w Katowicach. Czytaj dalej about: Tadeusz Żmudziński

Ryszard Bakst, fot. Benedykt Jerzy Dorys / Polona / www.polona.pl

Pianista i pedagog. Urodzony 4 kwietnia 1926 w Warszawie, zmarł 25 marca 1999 w Manchesterze. Czytaj dalej about: Ryszard Bakst

Andrzej Czajkowski, fot. Sophie Baker / Forum

Pianista i kompozytor. Urodzony 1 listopada 1935 w Warszawie, zmarł 26 czerwca 1982 w Oksfordzie. Czytaj dalej about: Andrzej Czajkowski

Ignacy Jan Paderewski, fot. Danuta B. Łomaczewska / East News

Pianista, kompozytor, aktywista, poliglota, mówca, polityk, mąż stanu, filantrop, biznesmen, mecenas sztuki i architektury, hodowca winorośli, aktor filmowy, ikona ­– Ignacy Paderewski (1860-1941) wiódł nadzwyczajne życie. Czytaj dalej about: Ignacy Jan Paderewski

Józef Stompel, Katowice, 2002, fot. Marta Błażejowska/ AG

Pianista i pedagog, urodzony 4 lipca 1933 w Świętochłowicach. Czytaj dalej about: Józef Stompel

Rafał Blechacz, fot. Karol Piechocki / Reporter / East News

Pianista, urodzony 30 czerwca 1985 w Nakle nad Notecią. Czytaj dalej about: Rafał Blechacz

Koncert Jacka Kortusa w " Fabryce Trzciny " ( Wyroznienie w XV Miedzynarodowym Konkursie Pianistycznym im .Fryderyka Chopina ) Warszawa 23.10.2015, fot. Eugeniusz Helber / Forum

Pianista, urodzony 12 lipca 1988 w Poznaniu. Czytaj dalej about: Jacek Kortus

Krystian Zimerman w Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina, 2009,  fot. Małgorzata Kujawka  / AG

Pianista, urodzony 5 grudnia 1956 w Zabrzu. Czytaj dalej about: Krystian Zimerman

Pianista i pedagog, urodzony 2 października 1952 we Wrocławiu. Czytaj dalej about: Janusz Olejniczak

Wojciech Świtała, fot. Narodowy Instytut Fryderyka Chopina

Pianista i pedagog, urodzony 5 października 1967 w Rudzie Śląskiej. Czytaj dalej about: Wojciech Świtała

Regina Smendzianka, 1968, fot. Jerzy Michalski / Forum

Pianistka i pedagog, urodzona 9 października 1924 w Toruniu. Czytaj dalej about: Regina Smendzianka

Warszawa, 10.1995. XIII Miedzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina, n/z z prawej Magdalena Lisak, zdobywczyni 6 miejsca, fot. Andrzej Hrechorowicz / Forum

Pianistka, urodzona 13 kwietnia 1971 w Katowicach. Czytaj dalej about: Magdalena Lisak

Pianistka i pedagog, urodzona 8 lutego 1930 w Łodzi, zmarła z nocy 8 na 9 grudnia 2013 roku. Czytaj dalej about: Barbara Hesse-Bukowska

Pianistka Lidia Grychtolowna Ekiert podczas spotkania z mlodzieza w Salonie Muzycznym im.Raula Koczalskiego przy X LO., Poznań, 2005, fot. Piotr Jasiczek / Forum

Pianistka i pedagog, urodzona 18 lipca 1928 w Rybniku. Czytaj dalej about: Lidia Grychtołówna

Krzysztof Jabłoński, fot. Donat Brykczyński / Reporter

Pianista, kameralista i pedagog, urodzony 2 marca 1965 we Wrocławiu. Czytaj dalej about: Krzysztof Jabłoński

Ewa Pobłocka, fot. dzięki uprzejmości artystki

Pianistka i pedagog, urodzona 21 listopada 1957 w Chełmnie. Czytaj dalej about: Ewa Pobłocka

Halina Czerny-Stefańska, ok. 1938-1939, fot. Dom Fotografii "Bielec" w Krakowie / NAC / www.audiovis.nac.gov.pl

Pianistka i pedagog. Urodzona 31 grudnia 1922 w Krakowie, zmarła 1 lipca 2001 tamże. Czytaj dalej about: Halina Czerny-Stefańska

Wideo

Comming soon...

 

Więcej informacji: www.culture.pl