Content anchor

Wieniawski Kwartet

Zespół prowadzi działalność artystyczną od 1998 roku. Tworzą go muzycy Orkiestry Kameralnej "Amadeus", laureaci wielu konkursów krajowych i zagranicznych.

Wieniawski Kwartet brał udział w liczących się festiwalach muzycznych, m.in. w Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym w Soroe (Dania), Dniach Muzyki i Teatru w Poznaniu, Jesiennej Kameracie w Kaliszu, "Poznańskiej Wiośnie Muzycznej", Śląskim Festiwalu im. Ludwika van Beethovena, Letnim Festiwalu Muzyki Kameralnej w Lipsku, Festiwalu Muzyki Kameralnej w Pałacu w Rybnej, Festiwalu Muzyki Karola Szymanowskiego w Zakopanem, Festiwalu Muzyki Współczesnej we Wrocławiu, Festiwalu Muzyki Kameralnej "Probaltica" w Grudziądzu.

W swoim repertuarze posiada kilkadziesiąt utworów od klasycyzmu po muzykę współczesną, zarówno z literatury polskiej, jak i światowej.

W 1999 roku muzycy nagrali pierwszą płytę kompaktową, na której znalazły się obydwa kwartety Karola Szymanowskiego oraz 4. Kwartet Grażyny Bacewicz. We wrześniu 2004 roku wydana została kolejna płyta kompaktowa z utworami znakomitego polskiego kompozytora - Krzysztofa Meyera: Kwintetem klarnetowym op.66, z solistą Pawłem Drobnikiem, oraz z Kwintetem fortepianowym op.76, z Andrzejem Tatarskim w roli solisty. W marcu 2006 roku zespół nagrał kolejne utwory Meyera. Tym razem są to Kwartety smyczkowe numer 11 i 12, wydane przez niemiecką firmę płytową SONOTON.

Skład: Jarosław Żołnierczyk - I skrzypce; Mirosław Bocek - II skrzypce; Leszek Bałaban - altówka; Maciej Mazurek - wiolonczela.
Autor: Anna Iwanicka-Nijakowska, Polskie Centrum Informacji Muzycznej, Związek Kompozytorów Polskich, grudzień 2006

Obrazek użytkownika Culture.pl
Culture.pl
2007/05/28
Facebook Twitter Reddit Share

Brak podobnych artystów.