Content anchor

Dom urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli

Gdzie: 

Żelazowa Wola 15
Sochaczew, Polska

Dworek, w którym przyszedł na świat Fryderyk Chopin, fot. Marek Dusza
Brak przypisanych miejsc.

Siedzibą muzeum jest zrekonstruowany dworek z końca XVIII w., miejsce urodzenia największego polskiego kompozytora, pianisty  żyjącego w latach 1810-1849, Fryderyka Chopina.

Ideę stworzenia muzeum poświęconego Chopinowi w dworku w Żelazowej Woli , gdzie ojciec kompozytora Francuz Nicolas Chopin był guwernerem dzieci hr. Skarbkowej i gdzie poślubił ubogą krewną hrabiny Teklę Justynę Krzyżanowską, podjął już jeden z kolejnych właścicieli majątku - Adam Towiański (syn Andrzeja Towiańskiego), który zaczął myśleć o upamiętnieniu w lewej oficynie miejsca narodzin kompozytora. Jednakże po kolejnych zmianach właścicieli ożyła ona kilkanaście lat później z inicjatywy kompozytora z Petersburga Mili Bałakiriewa - wielkiego miłośnika muzyki Chopina, niestety też bez konkretnych efektów. Dopiero w niepodległej Polsce powstało Towarzystwo Przyjaciół Domu Chopina, a w Sochaczewie - Sochaczewski Komitet Chopinowski.

...zapytałbym: ''Przepraszam, czy mógłby pan dla mnie zagrać?''. A gdybym mógł zadać drugie pytanie... Czytaj dalej about: Seong-Jin Cho: Gdybym spotkał Chopina... [wywiad]

W 1928 wspólnym wysiłkiem wykupiły one oficynę dworską wraz z kilkoma hektarami ziemi, aby stworzyć tu miejsce kultu wielkiego kompozytora Fryderyka Chopina. Wówczas to w miejsce skromnej oficyny "wyczarowano" tzw. klasyczny polski dworek z podwyższonym i krytym gontem dachem i gankiem wspartym na kolumnach, do parku sprowadzono drzewa i krzewy z całej Polski, a do wnętrz dworku gromadzono XIX-wieczne meble, obrazy i pamiątki, które miały najgodniej reprezentować życie największego kompozytora. Tak powstał "dworek Chopina" na obraz i podobieństwo marzeń jego wielbicieli. Otwarto go w 1939 roku, wraz z parkiem przetrwał wojnę, chociaż Niemcy rozgrabili wyposażenie wnętrz wraz z cennymi pamiątkami po kompozytorze.

Po wojnie zapadła decyzja o restaurowaniu dworku według obrazu z lat 30. Otwarto go ponownie w 1949 roku, w setną rocznicę śmierci kompozytora, a w 1951 wraz z parkiem przekazano Muzeum Narodowemu. W 1953 obiekt przeszedł pod opiekę Towarzystwa im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Ekspozycja stała: Aranżacja wnętrz skromnego XIX-wiecznego dworku, odtwarzająca atmosferę domu rodzinnego kompozytora oraz ekspozycja biograficzna poświęcona Fryderykowi Chopinowi.

Godziny otwarcia:
 • od 1 kwietnia do 30 września 9.00-19.00
  (ostatni zwiedzający wpuszczani są o 18.15, Dom Urodzenia zamykany jest o 18.45)
 • od 1 października do 31 marca 9.00-17.00
  (ostatni zwiedzający wpuszczani są o 16.15, Dom Urodzenia zamykany jest o 16.45)
 • 6 stycznia, 28 marca, 11 listopada w godzinach 9.00-17.00
 • 1, 2, 3, 15, 26 maja i 15 sierpnia w godzinach 9.00-19.00
Nieczynne:
 • w poniedziałki (Park otwarty)
 • w okresie od 24 października 2016 do 28 lutego 2017
 • 1 stycznia (Nowy Rok)
 • 27 marca (Wielkanoc)
 • 1 listopada
 • 24, 25 i 26 grudnia (Boże Narodzenie)
 • 31 grudnia (Sylwester) i 1 stycznia 2017 (Nowy Rok).

Wstęp wolny: środa


Dom Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli
Żelazowa Wola 15

 

aktualizacja: maj 2016

Bieżące wydarzenia

Podobał Ci się nasz artykuł? English newsletter here

Zapisz się na newsletter

 • 0 subscribers
 • Zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997r. o ochronie danych osobowych (tekst jedn. Dz. U. z 2002r. nr 101, poz.926)wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Instytut Adama Mickiewicza (IAM) z siedzibą w Warszawie (00-560), przy ul. Mokotowskiej 25. Podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikom przysługuje prawo dostępu do swoich danych i ich poprawiania.

 • Email Marketingby GetResponse
Zobacz także:

18 lutego 2017 zmarł operator, reżyser, scenarzysta i producent filmowy Witold Adamek. Był członkiem Stowarzyszenia Filmowców Polskich, autorem zdjęć do m.in. "Krótkiego filmu o miłości" w reż. Krzysztofa Kieślowskiego i producentem "Daleko od okna" w reż. Jana Jakuba Kolskiego. Miał 71 lat. Czytaj dalej about: Zmarł Witold Adamek

Kadr z filmu "Pokot" w reżyserii Agnieszki Holland, 2016. Na zdjęciu: Agnieszka Mandat i Wiktor Zborowski, fot. Palka Robert/Next Film

Przenosząc na ekran powieść Olgi Tokarczuk, Agnieszka Holland połączyła filmową baśń z ekologicznym thrillerem. Baśń pozbawioną czaru z thrillerem wypranym z napięcia. Czytaj dalej about: "Pokot"

Agnieszka Holland, fot. Michele Tantussi/REUTERS/Forum 
Director Agnieszka Holland poses during a photocall to promote the movie 'Spoor' at the 67th Berlinale International Film Festival in Berlin, Germany, February 12, 2017.   REUTERS/Michele Tantussi

Srebrny Niedźwiedź dla Agnieszki Holland i Kryształowy Niedźwiedź dla "Butterfly Kisses" Rafała Kapelińskiego, a także nagrody dla młodych zdolnych polskiego kina Zofii Wichłacz oraz Kuby Czekaja. 67. MFF w Berlinie to wielki triumf polskiego kina. Czytaj dalej about: Polacy zwyciężają na Berlinale 2017

Kadr z filmu "Pokot" w reżyserii Agnieszki Holland, 2016. Na zdjęciu: Agnieszka Mandat i Wiktor Zborowski, fot. Palka Robert/Next Film

Przenosząc na ekran powieść Olgi Tokarczuk, Agnieszka Holland połączyła filmową baśń z ekologicznym thrillerem. Baśń pozbawioną czaru z thrillerem wypranym z napięcia. Czytaj dalej about: "Pokot"

Polska linia transatlantycka Gdynia - Ameryka, lata 30, rep. FoKa / Forum

25 lutego 2017 roku odbędzie się prapremiera widowiska muzycznego ''EMIGRA - Symfonia bez końca'' do muzyki skomponowanej przez laureata Oscara Jana A.P. Kaczmarka dla Muzeum Emigracji w Gdyni. Czytaj dalej about: Jan A.P. Kaczmarek: Emigracja ma wielki wpływ na odczuwanie polskości [WYWIAD]

Józef Szuba, grafika, 2016, dzięki uprzejmości autora

W dorobku poetyckim Włodzimierza Dulemby tom "Post i moderna" jest piąty z kolei. Z uwagi na rok ukazania się w druku jego pierwszych wierszy (1976) można powiedzieć, że zaledwie piąty. Jednak nie częstotliwość publikacji zbiorków jest tu istotna, lecz, co oczywiste, ich zawartość. Czytaj dalej about: Włodzimierz Dulemba, "Post i moderna"

"Herstoryczki" red. Natalia Sarata, wyd. Fundacja Przestrzeń Kobiet

Książka "Herstoryczki" to pozycja dość wyjątkowa. Jest to, mówiąc najkrócej, zbiór rozmów z kobietami z całej Polski, które zajmują się herstorią, czyli odzyskiwaniem zapomnianej historii kobiet. Czytaj dalej about: Natalia Sarata red. "Herstoryczki"

Okładka książki "Obie", ilustracje: Iwona Chmielewska, tekst: Justyna Bargielska, 2016, fot. wydawnictwo: Wolno

Dwie artystki piszą list do córki. Niby każda osobno: jedna słowem, druga obrazem, jednak dopiero razem tworzą język pełny miłości, troski i niepowodzeń. Czytaj dalej about: Justyna Bargielska, Iwona Chmielewska, "Obie"